Jedna antarktická stanice, jedenáct mužů a nekonečné ledové pláně, jež vyjeví prastarého mimozemského návštěvníka. Hororová sci-fi Věc (The Thing) od režiséra Johna Carpentera v červnu 1982 propadla v přímém souboji s E.T. - Mimozemšťanem či Poltergeistem, ale druhá významná adaptace povídky Who Goes There? Johna W. Campbella jr. prošla testem času. Přetrvávající vliv a fascinaci nepředvídatelným filmem, v němž může každý podlehnout parazitovi symbolizujícímu tehdy nové obavy z viru HIV, nově shrne vyčerpávající dokument The Thing Expanded, unikátní propojení fanouškovské nadšení a profesionálního cinefilního řemesla.
Články 16
Kultovní hororovou sci-fi Johna Carpentera Věc (The Thing) obestírají legendy a všemožné interpretace, v jejichž světle přímočarý survival příběh z antarktické základny nabývá netušených významů. Symbolika tehdy nově objeveného onemocnění HIV je v zápletce o nezištném šíření agresivního mimozemského organismu nápadná, přičemž publikum přes čtyři dekády fascinuje a provokuje (vedle nechutných praktických efektů a klaustrofobní atmosféry) hlavně ambivalentní závěr. Představitel protagonisty MacReadyho Kurt Russell po letech zavzpomínal, jak k filmu přistupoval režisér Carpenter a proč zvolili takové nejednoznačné vyústění.
Kultovní horor Věc, v němž vědecké ubikace na Antarktidě napadne zákeřný mimozemský parazit, letos oslavil čtyřicet let od premiéry. Před jedenácti lety se dočkal prequelu, který vysvětlil předchozí události, ale přímé pokračování navzdory dlouhodobým zvěstem nepřichází. To by sám režisér jedničky John Carpenter rád změnil.
Nizozemský válečný snímek s mezinárodním obsazením zobrazuje krvavé boje na řece Šeldě, které na podzim roku 1944 otevíraly spojeneckým lodím přístup ke strategickému přístavu v Antverpách. Produkčně dobře zaštítěný projekt od Netflixu vypadá většinou skvěle a samotné bojové scény podává naturalisticky, ale doprovodný osobní příběh o třech liniích je příliš zdlouhavý a neoriginální.
Seriály, seriály a zase seriály. Vymyká se WandaVision, Dámský gambit i tuzemský sKORO NAmizině. První překopal superhrdinský komiks, druhý se stal několikanásobným držitelém na Zlatých glóbech a posledně jmenovaný oprášil zatuchlé tuzemské tůňky. Komentáře týdne jsou zpátky a my je uvádíme v rámci tematického článku bez jakýchkoliv redakčních úprav. Inspirujte se.
Do kin se chystá poctivá evropská válečná epika.
Dnes večer si můžete v televizi pustit kultovní Věc, jeden z nejlepších filmů, jaké kdy vznikly (a nemyslíme jen v rámci hororové žánru). Snímek vychází z knižní předlohy a postupem let došlo hned na tři adaptace. Jak moc byl John Carpenter ve své verzi věrný předloze? Je volné pokračování Věc: Počátek skutečně "jen" remakem jeho geniálního filmu? A nevykrádal nakonec sám Carpenter první adaptaci z roku 1951?
Hororová povídka Who Goes There? od Johna W. Campbella Jr. z roku 1938 se již dočkala několika adaptací. Film The Thing from Another World z roku 1951 velkou díru do světa neudělal, zato Věc Johna Carpentera z roku 1982 platí za ohromný kult.
Léto přeje filmovým nadšencům. Vedle všemožných zlevněných vstupenek do kina, festivalů pod hvězdami a dalších lákadel přichází s letní akčí i O2 Videotéka. Vybraných 150 filmů z její nabídky si můžete stáhnout za pouhých 30 korun. Z pestré žánrové nabídky si vybere každý.
Ve dne politik, bojovník za lidská práva a prezident. V noci upírobijec (stříbrnou sekyrou). Takový byl Abraham Lincoln. Aspoň podle tohoto filmu Timura Bekmambetova (Noční hlídka, Wanted).