Recenze: Abraham Lincoln - Lovec upírů je šílená podívaná plná drobných originálních nápadů

Recenze: Abraham Lincoln - Lovec upírů je šílená podívaná plná drobných originálních nápadů
| 20th Century Fox
Film kupodivu není produktem šíleného hollywoodského scenáristy, který už nevěděl, jakou zhovadilost si vymyslet, ale vznikl podle poměrně slavné stejnojmenné knihy, která je představitelem rychle bujícího nového žánru, který kombinuje literární nebo historickou klasiku s béčkovým hororem. Viz tato fotka z londýnského knihkupectví z předloňska (klik pro velkou):
recenze-abraham-lincoln-lovec-upiru
Scénář filmu napsal přímo autor knihy, Seth Grahame-Smith, i když netuším, nakolik se při tom držel knihy (kterou jsem nečetl).
Pokud mohu soudit dle svých (velmi omezených) informací o Lincolnově životě, film neobsahuje věci, které by byly v nějakém zásadním rozporu s historickými reáliemi. Obsahuje ale spoustu věcí NAVÍC, které jsme o Lincolnovi nevěděli. Například to, že likvidoval upíry, kteří mu zabili matku a kteří bojovali v Občanské válce po boku Jihu (ale dnes se o tom neví, protože se to samozřejmě ututlalo). Bizarnost tohoto "odhalení" je pochopitelně zcela záměrná a podtržená tím, že všechny tyto "nové informace" jsou nám celý film podávány NAPROSTO VÁŽNĚ, bez jakéhokoliv žertovného pomrkávání nebo parodování.
Dokonce mě velmi překvapilo, jak dobrý herecký výkon podává neznámý Benjamin Walker v titulní roli. Hraje Lincolna ve věku od 20 do 55 let (za výrazné pomoci maskérů), od nesmělého zbrklého mladíka až po otce rodiny a zkušeného státníka, zoceleného ve strategickém uvažování i v manipulaci se sekerou. Opravdu mu není co vytknout a nebýt upírů a věcí kolem nich, šlo by o ucházející dokument o "lidské stránce" slavného prezidenta. A Mary Elizabeth Winsteadová (Scott Pilgrim / 2010, Věc: Počátek / 2011) jako jeho drahá polovička je zprvu roztomilá a posléze překvapivě dramatická.

Trailer:

A tím se dostáváme k upírům, které Abraham loví (původně z osobních důvodů, pak pro dobro vlasti). Začne s tím už v mládí, za pomoci záhadného učitele, který ho zaučí (nechybí tradiční zaučovací sekerová montáž) a začne ho posílat na první mise. Z dějového hlediska je to velmi předvídatelné, ale akční scény jsou zábavné svou šíleností (honička a souboj na vlaku nebo na zádech koňského stáda) a stylem snímání, který se hravě vyrovná Matrixu (1999 / extrémní zpomalování / zrychlování, kamera bůhvíkde s bůhvíjakými filtry, střih až bulvy přecházejí, krev efektně a synchronizovaně stříká na všechny strany). S realitou to nemá nic společného, ale zábavné to povětšinou je a vypadá to o dost lépe, než by se dalo očekávat na základě nijak megalomanského rozpočtu.
Abraham Lincoln: Lovec upírů je ve 3D a obsahuje jednu vychytávku, která funguje POUZE ve 3D a myslím, že jsem v žádném filmu nic podobného neviděl: Při detailních záběrech obličejů upírů jsou duhovky jejich očí umístěny mnohem dál od kamery, než zbytek obličeje, takže to vypadá, jako by uprostřed očí měli dlouhé roury a duhovky až někde hluboko v nich. A podobných drobných originálních nápadů je ve filmu vícero, například soundtrack (Henry Jackman) při rvačce ve vlaku je nahrán v rytmu parního stroje a prezidentská lokomotiva má na čele jedničku, takže je vlastně "Rail Force One". Nic z toho se nedá označit za "geniální", ale celkově jsem měl z filmu příjemný dojem, že jeho natáčení tvůrce bavilo a dávali si na něm v rámci možností záležet.

Film má hodně společného s předchozím Bekmambetovým dílem, filmem Wanted (2008 / který se mi dost líbil). I tady vidíme šílenou, neuvěřitelnou historku, plnou šílených akčních scén, podávanou naprosto vážně. Tak vážně, že mi to vlastně přišlo docela roztomilé a vtipné.
Hodnocení: 70%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete  ZDE
P.S: Snažil jsem se přesvědčit zodpovědné lidi, že by se tenhle film výborně hodil na půlnoční projekci do Karlových varů. Bohužel se mi to nepovedlo...