Královský omyl

71%
Královský omyl
Nejvyšší královský podkomoří je obviněn ze zrady a uvězněn. I když se podezření ukáže být neopodstatněné, vězeň se ocitá v ohrožení života, protože královský majestát nesmí připustit omyl. Kdyby se totiž nešťastník přiznal, mohl by být omilostněn, jenže takové řešení pan podkomoří ze zásady odmítá... Historický příběh aspirující na rozměr podobenství se odehrává na úsvitu vlády Jana Lucemburského. (Film Europe)



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 593 bodů
10
V šedesátých letech se historickým dramatům velmi dařilo a tak jich vzniklo vcelku hodně. Tento je jeden z nich. V syrovém středověku je zachycena vskutku ponurá atmosféra, která jakoby dělala kulisu divadelnímu příběhu o jednom vězni. Plejáda tehdejších hvězd rozehrála filmový skvost, jaký by dnes už nikdo nedokázal. Umělecká vyváženost jednoduchého děje zvyšuje náročnost jeho pochopení a zákoutí složitosti hereckých etud. A tak snímek není pro každého. Jedná se o drama, u kterého se musí trochu přemýšlet. Musí se sledovat jeho dějství, jinak je nepochopen a zbytečně zavrhnut. Pro mne je to jasná volba toho nejvyššího hodnocení, už kvůli hereckým výkonům všech zúčastněných. Pravda, není to Vláčil, ale má to k němu hodně blízko.
Fingon
16 896 bodů
6
Zajímavá sekvence, kdy Jindřich jezdí po nádvoří na koni, natočená v pohledových záběrech, které mám tak rád... ale jinak...
avenis
avenis
11 215 bodů
6
Více než herecké výkony, které jsou "daňkovsky" dramatické, mne zaujaly kostýmy Evy Martincové. Také velmi fotogenický hrad Švihov, který ovšem pro účely filmařů byl hodně dostavěn. Ovšem drsný středověk s očními linkami Jany Hlaváčové se trochu tluče. :-) (7.10.2014)


Dodatečné informace

Původní název:
Královský omyl (více)
  • Československo Královský omyl
  • Československo Królewski blad
  • Československo The King’s Blunder
Premiéra v ČR:
27. 12. 1968
Distributor:
Ústřední půjčovna filmů
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění