Profilový obrázek

avenis

Eva Šindler

Komentáře 1 999

Od nejnovějších
  1. Vetřelci vs Predátor 2
    Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
    3
    Tak kříženeček nám vyrostl (odhadem asi tak během několika minut od startu predítorské lodi ze Země), zamordoval posádku a s lodí úspěšně havaroval. Vetřelčí mezistádia se rozlezla po lese a jeden Predátor si pustí záznam, nasedne do tryskáča a udělá si výlet na zemi... Prvních deset minut filmu napovídá, že půjde o film téměř amatérský.
  2. Equalizer 2
    Equalizer 2 (2018)
    8
    James Bond po americku v dalším pokračování je v něčem skvělý, v něčem úsměvný. Hlavně ta jeho dokonalost, kdy umí předvídat jako sám Hospodin a nic ho nezastaví ani nepřekvapí. Ale je to velmi dobře řemeslně zpracovaný námět o agentovi s mimořádným výcvikem, co bere spravedlnost do vlastních rukou.
  3. Nezastavitelný
    Nezastavitelný (2010)
    9
    Tonny Scott prostě musí mít svoje filmy těkavé, rozmazané, prolínané, prostě psychedelicky vnímané. Ale sem se to vlastně docela hodí. Svižný střih dělá vlakovou honičku zajímavější. Možná jsou zbytečné některé efekty, jako bouračka policejních vozů, kterých je až moc, stejně tak nepozornost hlavního svářeče (musí zrovna teď ladit rádio...?), taky poskakování Frankových dcer je ryze účelové. Jako heroickou oslavu jednoho hrdinského skutku to tedy beru. Je to napínavé jak kšandy.
  4. Americký gangster
    Americký gangster (2007)
    8
    Dvě a půl hodiny kvalitní gangsterky o drogovém férovém dealerovi ze staré školy. Jeden neví, má-li mu fandit nebo mu přát elektrické křeslo. Ve sporu, co bylo první, jestli dealeři nebo feťáci, je jasné, že dealeři. Na druhou stranu, feťákem se člověk obvykle nerodí, ale stává z vlastní vůle. Rozhodně se jedná o kvalitní film, na který musí být ta správná nálada a dostatek pozornosti.
  5. Občas myslím na smrt
    Občas myslím na smrt (2024)
    5
    Film, ve kterém se vůbec... nic... neděje. Záběry z kanceláře, kde skupina administrativních pracovníků žžvaní o ničem, záběry z bytu Fran, které čas prozírá do blba, trochu zajímavá hra na vraha... o co tady jde, proboha? Co ten film divákovi dává? Že jsou lidé, co nedokážou žít v páru? Na hlubší pochopení asi nemám dostatečné vzdělání...
  6. Smuteční slavnost
    Smuteční slavnost (1969)
    7
    Sice vnímám tu vypovídající hodnotu filmu, ale kromě soucitu s Chladilovou, která si prožila své (jako mnohé ženy vzpurných sedláků v té době), nenacházím tu esenci, kvůli které je film tak opěvován. Samozřejmě že komunisté tehdy nemohli pustit do kin návod na revoltu. Ale dnes už z toho všeho zbývá jen zaťatá pěst.
  7. Vlny
    Vlny (2024)
    8
    Nebýt těch mírně patetických davových scén v první polovině filmu, ponořila bych se do děje víc. Ale je to rozhodně kvalitní film na to, že jej točil režisér, který tu dobu nezažil. Mně byly 4 roky a cosi si pamatuju, něco znám z vyprávění rodičů. Jen minimum informací se pak učilo ve škole a to ještě ideově upravených. Tedy v řadě filmů s tématikou osmašedesátýho je tento film výrazně dobrý.
  8. Česká kletba
    Česká kletba (2025)
    8
    Plakát sice navozuje dojem, že se jedná o nějakou historickou záležitost, ale tahle zcela pánská záležitost je ryze současná. Jen pro otrlé, řekla bych. Pět mužů si dělá srandu z problému zvaného "malý". Dokonce extrémně malý... takže dámy v hledišti se mohou nevázaně bavit (tedy pokud je nepohoršuje to množství vulgárních výrazů) a pánové... dle svých rozměrů...
    Na derniéře se Vladimír Polák pořádně politicky odvázal, takže pochybuji, že tento skutečný derniérový záznam ze dne 16.2.2025 bude na MírPlay uveřejněn.
    "ricijevpici@alejenomtrosku.cz"
  9. Vražda v Orient expresu
    Vražda v Orient expresu (2017)
    8
    S každým dalším zpracováním tohoto příběhu Agathy Christie už nejsem napjatá, kdo to udělal, ale spíš jsme zvědavá, co nového a lepšího film přinese oproti těm starším verzím. Kenneth Branagh udělal něco ve stylu grandiózní podívané. Angažoval spoustu hvězdných herců a hereček a sám se vtělil do postavy Poirota. Myslím, že s tím knírem to přehnal a šedé buňky má hlavně v něm a ve vlasech... Divím se, že rozený Britt natočil tak moc americký film.
  10. Veřejní nepřátelé
    Veřejní nepřátelé (2009)
    7
    Tenkrát v kině se mi to líbilo víc. Dnes po letech, doma, už tak nadšená nejsem. Depp mi v roli nějak nesedí, protože nemá tolik možností rozehrát svúj výrazový repertoár. Útěky z vězení jsou poutavé, vylupování bank je nuda, přestřelky jsou zdlouhavé. Já nevím, možná mi to celé nesedlo jen dnes, ale už se k filmu asi nechci vracet.
  11. Letiště 1975
    Letiště 1975 (1974)
    6
    Tohle je ten film, podle kterého vznikla ta mnohem známější parodie s názvem "Připoutejte se, prosím". Děj je jednoduchý. Do velikého letadla nastoupí spousta cestujících, každý se svým příběhem. Také je naložena jedna nemocná dívenka s kytarou. Haileyovská katastrofa spočívá v nárazu jednoho malého letadla do Boingu a snaha o bezpečné přistání. Vždycky mě štve, jak si letuška Nancy dává na čas s odpovědí, když komunikuje s věží.
  12. Výjimečný stav
    Výjimečný stav (2024)
    3
    Pořád nevím, jakou hodnotu tento film má. Rozhodně je to o pravdě a lži, přičemž to, co má hlavu a patu je zabaleno ve vrstvě balastu. Vetchý a Dyková jsou vesměs trapní, komediálně vtipní jen minimálně. Hodně se dozvíme o práci filmových ruchařů. Místy rozpoznávám prvky satiry či parodie, ale hned to smaže gejzír potřeštěných akcí se zbraněmi, případně výjevy ze školního prostředí.
    Zajímavá je velkolepá vila propojená s činžovním domem, neboli Laichterův dům. No, celkový dojem mám silně rozpačitý.
    PS: Aktuálně Ondřej Vetchý čelí prošetřování ve věci dodávky válečných dronů Nemesis na Ukrajinu.
  13. Vraždit je snadné
    Vraždit je snadné (2023)
    5
    Ačkoliv se toto zpracování drží předlohy a nenaroubovali sem slečnu Marplovou, nelíbí se mi to ze dvou důvodů. Prvním důvodem jsou divné dialogy. Všichni jednají a mluví jako pod vlivem nějaké omamné látky. Každý si mele to své a jako celek mi ty řeči mnohdy nedávají smysl.
    Druhým důvodem je škaredý černoch v hlavní roli.
  14. Skandál po královsku
    Skandál po královsku (2024)
    6
    Lituji, ale tento skandál mě moc nezaujal. Královská rodina je sice zajímavá, ale tahle aférka, kterou po letech začala ta žena řešit, mi připadá ryze účelová. Co jiného než peníze vede mladou matku tří dětí k tomu, aby začala veřejně mluvit o jedné rychlé souloži s Jeho Výsostí? Novinářka pak sklidí ovoce svého dvoulícího úspěchu a nikdo pak není šťastnější...
  15. Cesta za smířením
    Cesta za smířením (2021)
    8
    Protože Noomi Rapace patří k mým oblíbeným herečkám a současně vím, že její role obvykle rány zhusta dávají i přijímají, film se mi v podstatě líbí. Akorát toho násilí a krve je tam až moc. Potom smích sice přichází, ale skoro aby se za něj člověk styděl... Ovšem starý Mikkel je naprosto boží. "Zasranej buzi-mobil... Zasranej raketoplán... Zkurvenej benzín... Pojebanej vlasatej dementní volič zelenejch, smradlavej šukač stromů..." :D
  16. V utajení
    V utajení (2017)
    7
    V roce uvedení filmu do kin se diváci skoro z většiny shodovali na negativním přijetí. Přešlo pár let a film doznává jiných kontextů. Dnes z Douglasových úst mimoděk zaznívá pravda o kovidové bublině-19. Noomi Rapace si rozhodně svůj honorář zasloužila, ostatní už méně. A Praha? Darmo mluvit.
  17. Svatební cesta do Jiljí
    Svatební cesta do Jiljí (1983)
    10
    Svatební cestu do Jiljí prostě zbožňuju. Jednoduchá myšlenky. Musíme se před svatbou dobře poznat v různých krizových situacích... Abrchám demonstruje, že platí - do jinému jámu kopá, sám do ní padá. A Šafránková sežene i drezínu. Jen s tou loukou mi to připadalo škoda.
  18. Křtiny
    Křtiny (1981)
    6
    Tahle "třeskutá" komedie se mi nikdy nelibila. Ostatně na Podskalského díla musí býzt nálada, protože děj pouze propojuje hudební čísla. A hudební čísla si žijí svým vlastním životem, děj odlehčují až příliš a celý film se pak více podobá estrádě než filmu.
  19. Jak je důležité míti Filipa
    Jak je důležité míti Filipa (1979)
    8
    Dokonalá zábavná záležitost s našimi výbornými herci a herečkami. Oscar Wilde byl báječný dramatik a Jiří Bělka to skvěle zrežíroval. A zdá se, že to byla teprve dhuhá záležitost z mnoha budoucích, kdy spolu hráli Abrhám a Šafránková. První byl nejspíš Kulový blesk.
  20. Brácha za všechny peníze
    Brácha za všechny peníze (1978)
    7
    Pokračování příběhu již trochu odrostlejšího "Prcka" už není až tak dobré, jako první film, protože roztržka mezi Honzou a Zuzanou je taková nepříjemná. Martin se to rozhodne vyřešit po svém a je z toho pěkný mumraj. Ivanu Maříkovou, jako Martinovu kámošku nahradili Magdou Reifovou, protože původní herečka prý vyspěla rychleji než Roman Čada. Kdoví, jak to tehdy bylo...
  21. Malá mořská víla
    Malá mořská víla (1976)
    9
    Velkolepá pohádka, která mě v té době naprosto uchvátila. Hudba sice místy nápadně připomínala hudbu z Majora Zemana, ale sem se ty Liškovy preludia celkem hodily. Fascinovaly mě ty podmořské bytosti s vlasy načechranými na větvích ve splývavých řízách. Obě Šafránkové jsou nádherné.
  22. O Terezce a paní Madam
    O Terezce a paní Madam (1976)
    8
    Bývala to jedna z mých nejoblíbenějších televizních pohádek, hlavně díky Libušce Šafránkové a jejímu spontánnímu projevu. Také pitvořící se Iva Janžurová mě tehdy hodně bavila. Pohádku jsem už desítky let neviděla a možná, že dnes už bych tak nadšená nebyla.
  23. Můj brácha má prima bráchu
    Můj brácha má prima bráchu (1975)
    8
    Moje srdeční nadčasová záležitost, protože film pořád vidím očima dvanáctileté páťačky, těžce zamilované do Romana Čady. Scéna, kdy má dojít k první souloži, jsme s holkama rozebíraly do detailů... Všichni herci pak společně tvoří milou komediální zápletku, která končí šťastně svatbou.
  24. Babička
    Babička (1971)
    8
    Až příliš poetické pojetí klasického díla, přesto úchvatná Jarmila Kurandová, protože přestě tak jsem si tuto postavu při čtění povinné literatury představovala. Libuška Safránková se pro Barunku narodila a konec, kdy běží říct včelkám, že babička umřela, je tak nesmírně dojemný, že mě dojímá i teď, když na tu scénu jen myslím.
  25. Kosmonaut z Čech
    Kosmonaut z Čech (2024)
    6
    Jisté je, že ve vesmíru člověk nemá být. A když už tam jednou je, ať se nediví, že se z toho pomine, povídá si s pavoukem a má tisíc výčitek svědomí... Zpočátku jsem si říkala, že se asi dívám na další film, který je o Čechovi a Češce v Čechách, ale vůbec to nebude vypadat česky. A měla jsem pravdu. Pak mi kosmická loď přislíbila něco hodně věrohodného, protože naleštěné americké paluby asi moc skutečnosti neodpovídávají. Jenže když se objevil Hanuš, odporem se mi začalo chtít zvracet. Naštěstí jakmile dostal jméno, má arachnofobie se zlepšila. Film změnil polohu do psychedelicky vyhlížejícího LSD opojení. To už se mi nelíbilo vůbec. A ty psychosondy jakbysmet. Dovlekla jsem se do cíle s nevýrazným pocitem úlevy a s přesvědčením, že tohle už si nikdy nepustím.
  26. Rudá planeta
    Rudá planeta (2000)
    6
    No já nechci být přehnaně kritická, protože to není úplně špatné, ale žádná pecka to taky není. Na začátku trocha toho strašení, že za pětadvacet let bude po nás, protože máme moc odpadu a umřely žáby... a hele, už je to tady, píše se rok 2025 a kromě klimatockých ekoteroristů nikdo nijak netrpí. Tento film se tedy zařadil do kategorie pohádek pro dospělé. A kdo se chce bát, nechť se bojí.
  27. Tajnosti Paříže
    Tajnosti Paříže (1962)
    5
    Romantika až na půdu. Tyhle kulisy už zažily hodně podobných filmů. Jedno se však filmu musí nechat. Vypadá to, že Jean Marais skutečně probíhal ohněm. Kolem něj hoří celkem přesvědčivě. Jen ty bitky jsou opět takové srandovní. A hloupoučká, leč krásná husička opět svého štěstí dosáhne.
  28. Velký Gatsby
    Velký Gatsby (2013)
    7
    Fascinující, napínavé, přeplácané. Knihu jsem nečetla. Možná bych měla. Ve filmografii Leonardově je jeho Gatsby podivín, který si sympatický moc není, ale je mi ho spíš líto. Daisy bych strčila hlavu pod studenou vodu... Je to rozhodně velkolepé dílo, nicméně moc často se na to dívat nedá.
  29. 25. hodina
    25. hodina (1967)
    9
    Film s velkou vypovídající hodnotou, který jsem neviděla od začátku a ani jsem neviděla konec, ale ten střed stál za to, abych se někdy podívala ještě jednou. Zajímavá je přítomnost Jana Wericha v malé, nicméně výrazné roli táborového seržanta Constatnina.
  30. Pyšná princezna
    Pyšná princezna (2024)
    8
    Pěkné. Animace a technické zpracování na vysoké úrovni, několik vhodně vybraných původních momentů z hravé pohádky potěší. Líbí se mi i změny, tedy vypuštění některých postav a dopsané scény či modernější dialogy. Je to prostě samostatná pohádka, kde nemá cenu příliš srovnávat starou hranou černobílou verzi. Trochu mi vadí personifikovaná zvířata, ale oceňuji větší dramatičnost některých scén, obzvlášť boj v mlýnici je skvěle akční.
  31. Letiště
    Letiště (1970)
    9
    Pro mě, jako milovníka všech Haileyho knih je Letiště zpracováno naprosto perfektně. Je tam všechno, co jeho knihy obsahují. Jedno tématicky vybrané místo, spousta postav propojených různými vztahy, napětí i humor a jedna pořádná katastrofa. O hvězdném obsazení ani nemluvě.
  32. Přiložte životopis
    Přiložte životopis (1968)
    8
    Opravdu zajímavý dokument. Ve dvou dílech chodíme s Werichem po Praze a posloucháme jeho vzpomínky, které se vážou k různým místům, která si Werich pamatuje z dob svého dětství a mládí. Napadá mě u toho, že jeho současnost v tomto dokumentu se mezitím stala onou vzpomínanou minulostí pro mé vrstevníky.
    Horníček pak uvádí každý z dalších čtyři dílů pozoruhodným monologem, který stojí za vyslechnutí a za popřemýšlení. Část se starými melodiemi už tak zajímavá není. Následují anekdoty, spíš méně vtipné než více, pak několik historických fotek a pak povídání o fotbale. V druhém díle je rozhovor se stařičkou paní Podolskou, módní ikonou své doby a téma zcela opačné, tedy zločin. Tématem třetího dílu je reklama dvacátých let a pak groteska "Chyťte ho" od Karla Lamače z roku 1924.
    Čtvrtý díl se asi někam ztratil.
  33. Magnetické vlny léčí
    Magnetické vlny léčí (1965)
    7
    Příjemná "limonádovka" o tom, jak je snadné obelhat a oblbnout důvěřivce. Werich tentokrát se ženou nehraje, ale pouze tančí, tedy s Evou Pilarovou. Oblečení z Divokého západu mu sluší a jeho věta stojí za zaznamenání:
    "Vy musíte věřit, abyste svobodně mohl chtít. A když svobodně budete chtít, tak se vám bude lépe muset."
  34. Drahý zesnulý
    Drahý zesnulý (1964)
    7
    Zpočátku hodně afektované herectví Stelly Zázvorkové v kombinaci s unylostí Rudolfa Hrušínského nás uvádí do děje, kdy dědeček umřel a leží tam nahoře v posteli. Zajímavým hereckým elementem je malá Alena Franclová, která se pak už nikde jinde neobjevila. Pak následuje trochu prázdná pasáž s Gollovou a Kemrem. Oživení nastává s příchodem Wericha. Celkově však tato jednoaktovna není nic moc.
  35. Slzy, které svět nevidí
    Slzy, které svět nevidí (1962)
    7
    Takový delší skeč to je, nebo spíš hraná anekdota o tom, jak se manželky chovají jinak na veřejnosti a jinak v soukromí. Pak není divu, že svět má za to, že kamarádova manželka je mnohem lepší než ta doma...
    Ze všech Werichových filmových partnerek mi Jiřina Šejblová připadá jako nejlépe k němu padnoucí.
  36. Kočár nejsvětější svátosti
    Kočár nejsvětější svátosti (1962)
    6
    Jan Werich , vznosný, herecky dokonalý a Jaroslava Adamová, protivná, nesympatická a otravná. Dalo by se říct, že je to učebnice pro ženy - mrchy, jak nakládat s chlapem, když chtějí dosáhnout svého. Je to původně divadelní jednoaktovka z roku 1829 od Prospera Mériméeho, ale pod vedením Františka Filipa dostala ryze českou podobu.
  37. Král a žena
    Král a žena (1967)
    8
    V mladých mých letech vnímala jsem tuto jednoaktovou hru úplně jinak. Pamatuju si, jak jsme se s holkama na základce smály tomu překládání korálků na hrudi Brejchové. Přešlo padesát let a ta vajíčka, jako bych slyšela svého muže. :) Spor o barvu koně nevedeme, ale podobné spory tohoto druhu se občas vyskytnou i u nás.
  38. Uspořená libra
    Uspořená libra (1963)
    9
    Tahle krátká komedie se mi pokaždé líbí a těším se na dopis do Tararingapatamu... tam musí být krásně! Zajímalo by mě, kolik panáků se v té době dalo pořídit za jednu ušetřenou britskou libru.
    "A čípak je to tralala... Tys myslel, že řeknu prdýlka?"