22. 9. 2023
VOD tipy: Konec Sexuální výchovy, prequel Johna Wicka a Brit v českém vězeníCéline Sciamma je francouzská režisérka, scénáristka a feministka. Narodila se 12. listopadu 1978 ve francouzském Pontoise a na tomto pařížském předměstí i vyrůstala. Jako dítě se více zajímala o literaturu než film, zájem o něj přišel až v pubertě. Jeden z jeho zdrojů představovala autorčina babička, milovnice starých hollywoodských snímků. Dalším důležitým momentem ve sbližování s filmem byly hojné návštěvy artového kina Utopia.
Přesto se však Sciamma nejdříve rozhodla věnovat francouzské literatuře na Paris Nanterre University. Až po získání magisterského titulu studovala v letech 2001-2005 scenáristiku na přední francouzské filmové škole La Fémis.
Tvorba Céline Sciammy vyniká v první řadě schopností vymodelovat mnohorozměrné ženské postavy a přesvědčivě zachytit vztahovou dynamiku mezi nimi. Již její celovečerní režijní debut Akvabely (2007) se odehrává v prostředí dospívajících dívek. Vypráví o blízkostí mezi patnáctiletou Marií a kapitánkou akvabel Floriane. Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Cannes v soutěžní sekci Un certain regard.
V následujícím filmu Klukanda (2011) režisérka sleduje desetiletou Lauru, která chce vypadat a chovat se jako kluk. Film byl uveden na Berlinale a získal cenu Teddy za nejlepší film s queer tématikou.
Holčičí parta (2014) pojednává o snaze dospívajících obyvatelek pařížského předměstí proklestit si cestu k sebevyjádření nehostinným macho prostředím špinavých sídlišť, na nichž vládnou mužská pravidla. V San Sebastianu byl film oceněn TVE cenou za jiný pohled.
Precizně vykreslený a skvěle odstínovaný Portrét dívky v plamenech (2019), jeden z nejlepších filmů desetiletí, zase divačkám a divákům zprostředkovává erupce zakázané touhy dvou mladých žen v 18. století, aniž by na plátně promluvil jediný muž. V Cannes si vysloužil cenu za nejlepší scénář a Queer Palmu. Zároveň byl za nejlepší scénář oceněn v rámci European Film Awards. Vysloužil si ale i celou řadu dalších uznání. Nejčerstvější z nich je jeho umístění jako 30. nejlepšího filmu všech dob v rámci prestižní ankety Sight and Sound.
V Mamince (2021) se Sciamma tentokrát vydává do krajiny dětství, zvládá se přitom vyhýbat nutně hrozící sentimentalitě i kýči a připravuje značnou výzvu pro všechny, kdo její film chtějí vylíčit slovy a vyhnout se klišé stejně úspěšně jako ona.
Nejnovější články
- 1. 12. 2022Jaké je setkat se s vlastní matkou coby holčičkou? Hvězda evropského filmu v Praze uvedla opomenutý klenot
- 29. 8. 2021Dojmy z 55. ročníku KVIFF
- 22. 8. 202113 filmů, které vás ve Varech zaručeně nezklamou
- 6. 1. 2021Rok 2020 byl pro ženy od filmu rekordní
- 5. 6. 2020Slavní herci si "pinkali" v Praze na Štvanici. Ztroskotanci objevili nečekaný talent. Znáte evropskou kinematografii?
- 23. 4. 2020Guillermo del Toro prozradil, na co kouká v karanténě. Přidali se i Aronofsky, Rian Johnson a další
Více článků
Céline Sciamma: Nejlepší filmy a seriály
Céline Sciamma: Filmy a pořady 19
Videa 1
Céline Sciamma: Fotogalerie 1
Dodatečné informace
Narození:
12. 11. 1978
Pontoise, Val-d'Oise, Francie
Pontoise, Val-d'Oise, Francie
Další články
- 27. 12. 2019Premiéry v kinech: Láska nebeská po československu a Amundsen na pražské náplavce
Na druhý svátek vánoční si distributoři v rámci premiér přichystali hned pětici novinek. O diváckou pozornost se uchází například československá romantická komedie Šťastný nový rok, koprodukční drama o polárníkovi Amundsenovi nebo akční animák Špióni v převleku. Budou mít šanci konkurovat před týdnem uvedeným Star Wars: Vzestupu Skywalkera?
- 27. 5. 2019Zlatou palmu získal snímek, kterému se tleskalo již během projekce
- 7. 1. 2013Anketa: Rok 2012 očima českých filmových tvůrců a kritiků