Jízdní hlídka

64%
Jízdní hlídka
Plakát traileru

Dramatik František Langer zpracoval v Jízdní hlídce konflikt československých legií s bolševickým režimem v Rusku. K látce však přistupoval korektně a ze sovětských vojáků nečinil žádné zloduchy, spíše je představil jako vším zklamané lidi, kteří nevidí jinou budoucnost svou a své země než v násilné společenské změně. Každého proto nutí, aby se k nim připojil. Ani režisér Václav Binovec nesklouzl k lacinému osočování, zdůraznil izolovanost legionářské hlídky, zabarikádované ve vesnickém domku a odhodlaně vzdorující nepřátelské přesile.




martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 687 bodů
7
O československých legionářích, kteří byli ihned po návratu domů oslavováni za své bojové úspěchy na Transsibiřské magistrále v Rusku, bylo natočeno mnoho filmů, snad osmnáct, ale většina z nich se bohužel nedochovala. Z těch, které se dochovaly, zůstává vrcholem úžasný „Plukovník Švec“ (1929). „Jízdní hlídka“ má z dnešního pohledu kuriózní westernový motiv, který byl později nejednou rozvinut do tohoto žánru. Těžko říci, zda se právě tímto československým filmem inspirovali zahraniční filmaři, který je zpracován velkolepě, nádherně a s úctou. Škoda jen častého patosu děje, který byl pravděpodobně ovlivněn adaptací divadelní hry Františka Langera. Každopádně i tak kdo by nesoucítil s legionáři například při scéně, kdy jsou nuceni utratit koně. Nejzajímavější na filmu je přítomnost významného herce Zdeňka Štěpánka, který legionářem skutečně byl. Zda byl za svou roli v tomto filmu oceněn z legionářské vděčnosti, nebo proto, že ji dobře zahrál ze své zkušenosti, se už nikdy nedozvíme. Zub času se snímek snaží znehodnotit seč muže, ale odolává. A je to dobře. Jedná se o věrnou filmovou připomínku našich předků, kteří měli velkou zásluhu na vzniku dnes již neexistujícího Československa, jehož pozůstatky se proevropská politická garnitura stále snaží nadobro sprovodit ze světa.
kawa
3 388 bodů
6.5
Po první světové válce zůstala skupina českých a slovenských vojáků, kteří tvořili skupinu legionářů nového státu, na území Sibiře, aby chránili Transsibiřskou magistrálu. Mnoho z těchto lidí se domů již nevrátilo, a vůbec tedy nepoznalo kvas nové československé státnosti. I tak jejich přičiněním se utvářel nový stát. Ve filmu Binovce je zmíněna jedna z potyček mezi místními a vojáky. Bohužel film je stylizován jako "divadelní", exteriéry jsou sice působivé, ale celek nepůsobí věrohodně. Výkony některých herců jsou poznamenány ritunou běžné práce. Kreuzmann, Schránil, Vondrovič. A tak jediným , kterému opětovně můžeme věřit je Zdeněk Štěpánek. Průměrný film na významné téma naší novodobé historie.
Teg
Teg
3 101 bodů
6
Na svoji dobu určitě klasika ze které čpí i velká dávka tehdejšího vlastenectví. Jenom mě šíleně lezly na nervy scény, kdy se při odstřelování srubu někdo z obránců otočí a zády k oknu má nějaký proslov ke svým spolubojovníkům, což logicky vyústí v jeho zastřelení :)

Dodatečné informace

Původní název:
Jizdni hlidka (více)
  • Československo Jízdní hlídka
  • Československo Jizdni hlidka
Premiéra v ČR:
4. 9. 1936
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné