Film výrazně vyčnívá mezi ostatními filmy o druhé světové válce, natočených v šedesátých letech, a to zejména díky kvalitní knižní předloze od Williama Eastlakea. Odehrává se na sklonku války a pojednává o malé jednotce, na kterou velitelství zapomnělo. Izolace jednotky od zbytku armády v odlehlém hradě zapříčiňuje nudu, se kterou se jednotliví hrdinové vyrovnávají po svém. V této chvíli se ukazují charaktery jednotlivých postav, jejichž jednání vede k mnoha absurdním situacím. Například voják, který se zamiluje do Wolksvagenu, excelující Peter Falk alias…
Vydařený válečný snímek, jehož podstatu vyjadřuje název. Parta amerických vojáků se za druhé světové války snaží ubránit zapadlý hrad, před nájezdem Němců.
Poněkud neznámý válečný snímek s hvězdným obsazením vytvářející podívanou s dokonce na tento druh žánru nezvyklou poetickou linkou. K tomu nějaké to filozofování a zábavnost a máme tu snímek, který se vymyká všem zvyklostem a zásadám. Je to zkrátka zcela literárně a s nadhledem zfilmovaný román. Válečné scény se objeví až na konci příběhu a jak je obvyklé, jsou po technické stránce natočeny velmi zdařile. Co postava, to charakter a s tím spojené podivnosti. Každý to prožívá jinak, každý si o tom myslí své. Ironický smysl pro humor se snaží vyvážit hrůzy války a pohled na věc. Snímek v režii Sydneyho Pollacka rozhodně nesedne všem. Prostě se tu fušuje do umění a je těžké posoudit zda to byl dobrý tah či ne. Určitou hodnotu však jistojistě má.
'Hájili jsme hrad' je jedním z méně známých filmů Sydney Pollacka, který je více známý pro své pozdější práce jako 'Tootsie' nebo 'Vzpomínky na Afriku'.
Film 'Hájili jsme hrad' je adaptací stejnojmenného románu Williama Eastlakea, který byl publikován v roce 1965.
Film byl uveden do kin v roce 1969, což bylo v době, kdy se v USA zvyšovala kritika války ve Vietnamu, což mohlo ovlivnit jeho přijetí.