Letošní podzimní akvizice Asociace českých filmových klubů přichází do kin jen pár měsíců poté, co jsme mohli sledovat džudistické zápolení na olympijských kolbištích. Snímek Tatami, který v předpremiéře viděli návštěvníci Letní filmové školy, názvem i hlavním tématem směřuje do sportovního prostředí, názorně však ukazuje, jak pomýlené jsou názory mnoha diskutujících na sociálních sítích, kteří halekají, že „politika do sportu nepatří“.
Články 8
Nejprestižnější oslava filmového umění v noci z neděle na pondělí zodpověděla otázku, která se objevovala ve většině odborných i laických úvah – kolik Oscarů si na 96. ceremoniálu uzme Oppenheimer? Životopisný portrét komplikovaného konstruktéra první jaderné zbraně si jich před zraky hollywoodské smetánky nakonec vysloužil sedm, přičemž se čtyřmi soškami mu nejtěsněji konkurovala osobitá satirická komedie Chudáčci (Poor Things). Moderátor Jimmy Kimmel sice stačil zesměšnit Donalda Trumpa a prostor dostal i citát ruského opozičního politika Alexeje Navalného, ale jinak se večer nesl v uctivém, místy překvapivě rozverném a ryze filmovém duchu.
Americká filmová akademie jako každoročně zveřejnila seznam filmů a umělců, kteří se 10. března budou ucházet o prestižní oscarové ceny. Nominovaná díla a osobnosti vyhlásili herci Zazie Beetz a Jack Quaid. Ač došlo i na překvapení a bez nominace skončili Leonardo DiCaprio či režisérka Barbie Greta Gerwig, ostatní favorité si své pozice uhájili. S úctyhodnými 13 nominacemi vévodí Oppenheimer, Chudáčci (Poor Things) mají 11 nominací, Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon) 10, Barbie 8 a Maestro uzavírá vedoucí pětku se sedmi šancemi na Oscara. Už 54. nominaci obdržel legendární skladatel John Williams, jenž vylepšil vlastní rekord jako nejčastěji nominovaná žijící osoba.
V zámoří i u nás se letos objevila spousta životopisných snímků, které sice vykazují nezanedbatelné kvality, zároveň je však nelze označit za kdovíjak výrazná či zapamatovatelná díla. Vrcholem tohoto trendu je na Netflixu pár dní dostupný Maestro, jenž bohatý a bouřlivý život skladatele Leonarda Bernsteina prezentuje skoro až banálně. Co se to se současnými biografiemi děje?
Pravidelná přehlídka Be2can vstupuje do svého desátého ročníku. V termínu od 4. do 11. října se diváci a divačky napříč celou republikou mohou těšit na celkem devět premiér a několik dalších snímků, jež shrnují to nejlepší z předních evropských festivalů v Cannes, Benátkách a v Berlíně.
Téměř každý rok vznikne životopisný film o velké politické osobnosti. Izraelská premiérka Golda Meir patří k výjimečným ženám historie, jež vedly nějakou zemi. Helen Mirren se tu po vzoru Meryl Steep, jež ztvárnila britskou premiérku Margaret Thatcher, rozhodla bojovat nejen s morálními dilematy, ale i s výraznou latexovou maskou.
Nenápadný životopisný britsko-americký snímek Golda izraelského režiséra Guye Nattiva s Helen Mirren v čele vstupuje do českých kin a podle všeho si získává obstojnou pozornost. Jedná se o pohled na historický krizový okamžik v první polovině sedmdesátých let, kdy byl Izrael pod útokem arabské koalice a čelil největšímu existenčnímu ohrožení během své moderní historie. Události sleduje očima stárnoucí, ale stále ostré premiérky Goldy Meir.
Helen Mirren si zase jde pro Oscara. Nebo to tak přinejmenším vypadá. Slavná anglická herečka a držitelka Oscara za hlavní roli v Královně (2006) se totiž zhostí další panovnické úlohy, i když tentokrát o něco kontroverznější. Ztvární Goldu Meir, izraelskou premiérku stojící v čele vládního kabinetu během jednoho z nejvypjatějších období židovského státu.