Recenze filmu Jiný člověk

71%

Komentáře a recenze 11

Dle počtu bodů
hrumsrt
hrumsrt
10 906 bodů
6
Každý herec si o sobě myslí, že je hnusný. Někdo nezvládá pohled na své vlastní výkony, jiný přetáčí, co se i na podesáté pořád stejně povedlo, a pak je tu Edward.. Jen další herec, který čeká na pořádnou šanci a do té doby čeká, než si ho někdo všimne. Ale nezapamatovatelnost ve skutečnosti není jeho problém, naopak, Edward totiž trpí nemocí, která mu znetvořila obličej do zcela nestandardní podoby. Proto jsou mu role buď jasně odebírány, anebo naopak s lítostí přenechávány. Avšak to vše může skončit, vyskytl se nový chirurgické zákrok, který by ho nemoci a znetvořené tváře zbavil, jenž se naději dávno ztrativší Edward rozhodne bez váhání využít. Jak osvobozující je to být najednou krásný, dokud ale takovou přeměnou nezačne Edward ztrácet sám sebe.. Jiný člověk od ambiciózního studia A24 se asi vyprofiluje jako ta jejich oscarová vlajková loď, s níž přijdou nenápadně krást ceny a připomínat porotcům, že existují filmy o přijetí sebe samotného. Právě.. Ony už dávno existují a je jich několik v mnohem přístupnějším podání, které se nemusí ohánět přehráváním na divadelních prknech, fikční představou o krásném nitru díky němuž se krásná holka zamiluje do mrzáka (pokud nedoufá, že z něj nevykvete princ) a dělají to o tolik lépe.. Edward si žil krásně soběstačně, dokud mu sousedská žába nepřipomenula, že za sex si musí leda zaplatit a stejně bude snášet ty vyčítavý pohledy. Jestli náhodou by nebylo Edwardovi samotnému lépe.. Substance od bratří Grimmů.. 60%
Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
2
Dramaticky to na mě vůbec nefungovalo a vlastně jsem se docela nudil. Pokud film není režijně dravý, tak potřebuju aby mě jeho postavy zajímaly a bavily, což se zde úplně nestalo. Tematicky a psychologicky to ovšem funguje, ač mi to přišlo příliš průhledné. Týpek je zastydlej kvůli své znetvořené tváři, což mu brání prožívat život naplno. Jakmile podstoupí experimentální léčbu a získá "jinou tvář", tak se pokouší hrát si i na jiného člověka, čímž si ale moc nepomohl, protože nešlo o to, jak ho vnímalo okolí, ale jak se vnímal on sám. Vzhledem ale k tomu, že jsem to prokoukl, tak mě to nedrželo v očekávání. Děj ovšem nese jemnou dávku bizáru, čímž může lehce připomínat třeba Dream Scenario, ačkoliv to je o něco zábavnější a bizarnější kousek. Snad Borgliho předchozí film, Sick of Myself, tomuto kvalitativně odpovídá více. Fuka tu rovněž zmiňoval Beau is Afraid, což je ale o tolik lepší a vyhrocenější snímek, že také srovnání nepodepisuji, ač motiv protagonisty, jež má problém sám se sebou, společný s tímto filmem je. Další filmy téhož motivu jsou třeba nedávná Substance, která je ale zase podstatně dravější, intenzivnější a vyhrocenější nebo Velryba, která sice je komorní, ale zase na mě působila skvěle po dramatické stránce. Jiného Muže jsem sice pochopil, ale neprožil - jako postava si mě nezískal a ten film toho celkově na nemá mnoho co nabídnout, ačkoliv má takřka 2h stopáž. Sebastian Stan dostal zajímavou roli, v níž se mohl více herecky předvést a ač on mě svou prací nezklamal, tak bych si přál, aby to byl celkově lepší film. K jeho ztvárnění Trumpa v souběžně promítaném filmu Apprentice, bych mohl říct to samé.
Renfield
Renfield
3 142 bodů
8
Je fyzická krása cestou k lepšímu životu? K pozitivnějšímu pohledu na něj? Dokáže změnit celkovou povahu, dát více chuti, optimismu? Na to všechno má Aaron Schimberg jasnou odpověď, aby k ní přidal ještě pohled takříkajíc zvenčí. Totiž to, jaký Edward skutečně je, je více vidět až po změně vzhledu. Před ní jsem se nedivil, že se do ničeho nemíchá, nemá příliš zájem o nějaké větší sbližování s okolím, je spokojený ve svém bytě, i s postupně se zvětšující skvrnou na stropě, protože co on s tím? Říkal jsem si, lidé jsou různí, kdoví co by při bližším kontaktu zažíval a tím ho vlastně chápal. Jenže po změně se ten pohled úplně mění, aby po nástupu Oswalda na scénu přišel zase další úhel pohledu, ono to totiž jde a šlo to i v úvodu, pokud by ten dotyčný změnu skutečně chtěl. Vzory jsou znát a v tomto případě to opravdu potěší, ale Aaron Schimberg má svůj originální přístup k tématu. Jiný člověk tak není hloubavým dramatem, ale spíše komediální sondou do života. Nechybí mu atmosféra klasických filmů, těm odpovídá i kamera, obojí famózní především v bytové části se skvrnou, tam nelze nezmínit Romana Polanského.
JaraSlama
JaraSlama
2 980 bodů
8
Film Jiný člověk režiséra Aarona Schimberga přináší fascinující žánrovou směsici, která kombinuje psychologické drama, černou komedii i body-horor. Sebastian Stan hraje Edwarda, muže se znetvořeným obličejem kvůli neurofibromatóze, jehož život zásadně ovlivní experimentální léčba, díky níž získá "normální" vzhled. Film se soustředí na otázky identity, přijetí sebe sama a společenských očekávání. Schimberg exceluje v práci s atmosférou a kontrasty, od melancholických scén až po satirické momenty. Výrazné herecké výkony a originální přístup dělají z Jiného člověka pozoruhodný a emotivní zážitek.