Festivaly a ceny 8. 7. 2024
Ozvěny KVIFF jsou tady. Kde můžete o měsíc dříve vidět vítězné Vlny i další české hity?Osmnáctiletá Johana chce pryč z rodného maloměsta. Touží složit maturitu a odejít studovat na vysokou. Poslední rok střední školy pro ni ale představuje náročnější období než pro její spolužáky. Ve své rodině má totiž nezastupitelnou roli - denně pomáhá s péčí o mladší sestru s postižením. Přes veškerou lásku se musí vymanit z očekávání všech, najít vlastní prostor a opustit stín své sestry. Johana je tzv. skleněné dítě, nezáměrně přehlížená přetíženými rodiči i světem. Zvládne překonat pochybnosti i pocit viny a dovolí si, jako ta druhá, dát sebe na první místo? Observační dokumentární film přibližuje dlouhodobě opomíjené téma zdravých sourozenců v rodinách pečujících o děti se speciálními potřebami. Tento intimní snímek tak dává hlas všem, kteří se někdy cítili jako ti druzí. (m3 films)
Herci a tvůrci 6
Dodatečné informace
Původní název:
Ta druhá (více)
- Ta druhá
- The Other One
Premiéra v ČR:
20. 3. 2025
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Česká republika, Slovenská republika
Přístupnost:
6+
Ocenění:
Žádná ocenění
Zajímavosti 5
- Ambicí snímku Ta druhá je v českém prostředí naplno otevřít diskuzi o dosud přehlížených skleněných dětech a obecně o nedostatečné podpoře rodin s dětmi se zdravotním znevýhodněním. Zatímco programy, které se detailně věnují pomoci skleněným dětem, od terapeutických skupin přes didaktické materiály až po konkrétní individuální poradenství, běží v již celé řadě evropských zemí, v České republice dosud obdobně soustředěné iniciativy chybí a chybí i potřebné informace a data, o které by se případně mohly opřít. Tvůrci proto iniciovali vznik průzkumu zaměřeného na výzvy a potřeby skleněných dětí, který v současnosti realizuje Katedra sociologie FF UK pod záštitou filmu Ta druhá a organizace NAUTIS. „Chceme lépe pochopit, čemu tito sourozenci čelí, a najít cesty, jak jim i jejich rodinám pomoci,“ doplňuje režisérka.
- Dokumentární film Ta druhá režisérky Marie-Magdaleny Kochové, inspirovaný osobní zkušeností, přináší intimní pohled na život tzv. skleněných dětí – sourozenců dětí se zdravotním znevýhodněním či speciálními potřebami.
- „Jako sourozenkyně sestry se speciálními potřebami jsem vyrůstala v prostředí plném lásky, ale i velkých očekávání. Tento film jsem natočila, abych dala hlas těm, kteří se často cítí neviditelní,“ vysvětluje režisérka Marie-Magdalena Kochová. Film vznikal téměř pět let observační metodou a přináší autentický pohled na křehké období dospívání, kde se pocit zodpovědnosti střetává s touhou po nezávislosti.