Ada je pro mě takřka učebnicovým příkladem podivného, těžko uchopitelného, ale nepochybně pozoruhodného filmu. Mezi tunami rutinních, snadno zaměnitelných a zapomenutelných snímků, které každý rok vzniknou, vyznívá svěže, originálně i profesionálně. Pro hodně lidí bude patrně záhadou, proč takovýto počin vůbec vznikl, pro vhodně naladěné by ale klidně mohlo jít i o jeden z nejlepších filmů roku.
María a Ingvar vlastní ovčí farmu kdesi na zapomenuté výspě Islandu. Jejich život uplývá v poklidné rutině práce a odpočinku. Každý rok je o něco lepší než ten předchozí, nebo se v tom alespoň manželé utvrzují. Něco mezi nimi ale zůstává nevyslovené, něco bolestně schází. María a Ingvar se snaží smířit se ztrátou, na kterou zdánlivě neexistuje lék. Divoká islandská krajina jim ale nečekaně nabídne řešení v podobě bytosti, která dostane jméno Ada. Je to dar, nebo prokletí? Debut Islanďana Valdimara Jóhannssona, který se scénáři spolupracoval se slavným krajanem, spisovatelem Sjónem, je minimalistickou baladou o truchlení, přijetí jiného a magické síle mateřské lásky. (Artcam Films)
Herci a tvůrci 13
Recenze: Ada
60%
Komentáře k filmu Ada 7
Dodatečné informace
Původní název:
Dýrið (více)
- Ada
- Dýrið
- Lamb
Premiéra v ČR:
7. 10. 2021
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Island, Švédsko, Polsko
Tržby:
3,2 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Ada je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění
Podobné
Kde sledovat online: Ada
Zajímavosti 9
- Klasická hudební skladba "Sarabanda", kterou napsal George Frideric Händel ze Suity pro cembalo č. 4 d moll, HWV 437, byla použita také ve filmu Barry Lyndon. Tato hudební skladba byla opakujícím se zvukovým motivem v obou filmech.
- V jedné scéně leží Maria v posteli a čte si knihu. Kniha je "Psí srdce" od Michaila Bulgakova. Pěkná malá pocta a snadno přehlédnutelná, protože název je v islandštině, ale když knihu zavírá, jasně vidíte Bulgakovovo jméno a obrázek kravaty na obálce nám říká, že to rozhodně není Mistr a Margarita, co čte.
- V tradiční řecké mytologii, když krétský král Mínos neobětoval Poseidonovi býka, bůh způsobil, že jeho žena po zvířeti zatoužila. Zplodila jím Minotaura, netvora s býčí hlavou a lidským tělem, který byl uvězněn v labyrintu. Tam požíralo lidské bytosti, dokud ho nezabil Theseus." Někteří kritici přirovnávají tento film k převrácené podobě starořeckého mýtu o Minotaurovi, což dále spojuje mytologii Beránka s helénským původem.