Sbor Bambini di Praga skončil v roce 2011, jeho ozvěna však stále nepřestává provokovat. Na alternativní verzi tehdejších událostí si totiž posvítí oceněný filmař Ondřej Provazník v chystaném dramatu Sbormistr.
Články 24
Po delší odmlce se na plátna kin vrací Alice Nellis, tentokrát s výrazně minimalistickým snímkem, v němž zúročuje své lyrické i pozorovatelské vlohy. Buko je citlivým příběhem o stárnutí a přijetí vlastních strachů, což je přece jen vcelku neotřelé (a hlavně dosud nevytěžené) téma.
Co naplat, divácká paměť je krátká, filmů přehršel a konkurence solidní. A tak se občas stane, že pomyslný kinematografický klenot kvůli diváckému nezájmu a pragmatickému přístupu kinařů zapadne. Přestane se vysílat doslova dřív, než začal. Ne že bychom něco takového prorokovali mysterióznímu Arvédovi, který dnes vstupuje do českých kin. Pojďme si však připomenout tuzemské filmy, které pohříchu zapadly, ačkoli si to vůbec nezasloužily. Začínáme rokem 2010, statistiky návštěvnosti a tržeb čerpáme z webu Kinomaniak.
Vojtěch Jasný patří k ikonickým režisérům československé nové vlny, který i přes problémy emigrace neustrnul a věnoval se svému celoživotnímu poslání točit filmy a dokumenty. O autorovi nezapomenutelných děl jako Až přijde kocour (1963) nebo Všichni dobří rodáci (1968) byla nedávno vydána kniha od profesora filmové vědy Jiřího Voráče. V titulu s názvem "Vojtěch Jasný. Filmový básník v exilu" se zaměřuje na méně známou, exilovou životní etapu slavného režiséra, který zemřel v listopadu roku 2019. S Jiřím Voráčem přinášíme interview pojednávající nejen o osobnosti, filmech a přátelství s Vojtěchem Jasným.
Česká kinematografie už delší dobu nemá úplně nejlepší pověst. Přesto zde stále vznikají filmy, které dokáží oslovit i náročnější publikum. Zde uvedené snímky patří mezi nejvýraznější a nejzajímavější domácí tituly minulého desetiletí, z nichž mnohé jsou dosud nedoceněné.
Dnes večer si v televizi (od 20:05 na ČT1) můžete pustit ceněné komorní komediálně laděné drama odehrávající se na bytové schůzi vlastníků. Třemi soškami Českého lva oceněný snímek připomínáme v dobové recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2019: Hvězdně obsazený režijní debut herce Jiřího Havelky je tu. Je třeba ho vidět?
V neděli 27. prosince 2020 zemřel ve věku 81 let divadelní a filmový herec Ladislav Mrkvička. Dle serveru iDNES.cz se potýkal s Parkinsonovou chorobou. Ztvárnil desítky výrazných rolí, věnoval se též dabingu a za svou práci na divadelních prknech si loni odnesl Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Letos byl též vyznamenán Českým lvem za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli snímku Staříci, kde se představil po boku Jiřího Schmitzera.
V neděli 27. prosince 2020 zemřel ve věku 81 let herec Ladislav Mrkvička, který se loni objevil po boku Jiřího Schmitzera v ceněném filmu Staříci. Za postavu jednoho z "atentátníků" si Mrkvička odnesl sošku Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Pojďme si připomenout rozhovor z roku 2019, v němž Mrkvička pohovořil právě o natáčení Staříků.
Dnes večer si v televizi můžete připomenout (od 20.10 na ČT1) ceněný snímek Staříci (2019), v němž se Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička vydávají na poslední velké dobrodružství. Snímek inspirovaný skutečným případem muže, který se "na stará kolena" odhodlá vzít spravedlnost do vlastních rukou, režírovala autorská dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník. Níže uvádíme obsáhlý rozhovor s autory Staříků, který vznikl v roce 2019.
Remeka slavného hororu, ani zmínka o nové pixarovce a starší film o smrtícím viru, který nápadně připomíná aktuální situaci. A i na sobotní předávání Českých lvů dojde. I tento týden pro vás vybíráme nové komentáře z naší databáze. Nové tipy i na starší filmy, seriály a pořady.