„Zlatovlásko, krásko, kdo ví, co bude dál…“ Oblíbenou televizní pohádku Zlatovláska i její nesmrtelné písničky zná asi každý, kdo během Vánoc tráví hodně času u televize. Známý snímek na motivy Karla Jaromíra Erbena s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou je klasikou, na kterou nedá starší generace dopustit. Jak budou reagovat na novou verzi Zlatovlásky, jejíž natáčení v těchto dnech probíhá?
Články 23
Létající talíře, zelení mužíčkové, mimozemské invaze či kradení těl. To jsou motivy spojované s jedním z nejčastějších subžánrů science fiction, který se zabývá kontaktem lidí s nepozemskými entitami. Nová česká komedie Franta mimozemšťan nám ale připomněla, že v tuzemské kinematografii najdeme podobně laděných snímků poskrovnu. Nabízíme proto výběr deseti nejlepších děl, v nichž jsou Češi konfrontování s návštěvou z vesmíru.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Princezna nevěsta je pro Američany tím, čím jsou pro Čechy Tři oříšky pro Popelku, Byl jednou jeden král... či Dívka na koštěti. Národní kult, který zná doslova každý nazpaměť. Jak ve velkém sále Thermalu neváhala připomenout Robin Wright, představitelka titulní role, jedná se o základní dílo kánonu Spojených států a pro mnoho diváků a divaček jde o iniciační filmový zážitek. Proč kouzelný snímek z roku 1987 nikdy nezískal stejné postavení v Česku?
Ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, což znamená jediné – od pátku do pondělí sváteční program na většině televizních stanic. Na výběr budou pohádky, oblíbené komedie, rodinné filmy i filmy pro pamětníky.
Národní filmový archiv po Vorlíčkově Dívce na koštěti (1971) digitálně zrestauroval další památnou československou komedii pozoruhodného tvůrce, snímek Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Do vybraných kin se vrátí 7. dubna. Pojďme si pomocí zajímavostí z natáčení tento hvězdně obsazený film připomenout.
Do vybraných českých kin se vrací restaurovaná verze komediální pohádky Dívka na koštěti (1971), od jejíhož vzniku brzy uplyne půl století. V hlavní roli si po boku Petry Černocké zahrál herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Jak vzpomíná na natáčení „Saxány“? Co se dozvěděl o otci Rudolfovi, když o něm loni dokončoval obsáhlou knihu? A jak se mu daří navazovat na rodinnou tradici, která sahá až do poloviny 19. století?
Dnes večer si můžete v televizi naladit Rockyho V, což je zcela bez debat jedno z nejhorších pokračování, co kdy vznikly. Nejde o jediný případ, kdy autoři natočením dalšího dílu pořádně šlápli vedle. A přesně tomu se v dnešním speciálu podíváme na zoubek.
Mnoho skvělých a úspěšných filmů se dočkalo pokračování. Ta někdy dopadnou výborně, často průměrně, a u některých ani moc nechápeme, proč vůbec vznikla. Pojďme se na pár takových podívat.
Změníte svým hlasování pořadí? Čas Vánoc je tu a prim hrají české pohádky. České pohádka má v hlavní roli fantazii, ale hlavně princezny, čerty, draky, vodníky a hloupé Honzy. Víte, že vodník je hodně velká a málem jen česká specialita? Tento slovanský podivín je pro svět specifický a většinou jej nahrazují vodní panny, víly. Jsou české pohádkové světy skutečné i pravdivé? Každopádně se dá říci, že jsme pohádková velmoc a domácí publikum prý tvoří podle průzkumů hlavně dospělí.