Film Christophera Nolana Oppenheimer (2023) o vývojáři jaderné bomby sklidil třináct oscarových nominací, řadí se tudíž mezi vůbec nejúspěšnější díla, jaká kdy přilákala pozornost Akademie. Skoro miliardový divácký hit spojil náročnou a důležitou látku s režisérovou schopností vyprávět atraktivně a zábavně pro široké publikum, čímž částečně zrcadlí spoustu sci-fi projektů, které vzešly ze společenského klimatu vázaného na technologický vývoj po druhé světové válce. Strach z bomby tehdy nedokumentovali pouze vážení režiséři jako Akira Kurosawa nebo Stanley Kubrick v jejich dílech Žiji ve strachu (Ikimono no kiroku) a Dr. Divnoláska (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb), nýbrž i tucty béčkových tvůrců sci-fi, jež vynález „Amerického Promethea“ Roberta Oppenheimera navždy ovlivnil.
Články 4
Téma 24. 1. 2024
Jak skutečný Oppenheimer navždy změnil žánr sci-fi? Strach z bomby prosákl filmyRecenze 19. 6. 2023
V novém Black Mirror najdeme nejslabší i nejsilnější momenty série za dlouhé rokyPopulární britský antologický seriál Black Mirror se po nepříliš úspěšné páté sérii a tříleté odmlce vrací s pěticí nových epizod. Dvě z nich jsou dlouhé jako celovečerní filmy. Chytá série Netflixu, jež na svém počátku strhla internet, druhou mízu, nebo se zoufale šmátrá po každém stéble?
Recenze 4. 11. 2019
Retro recenze: Robot Monster - legendární sci-fi, která změní váš pohled na filmTak trochu jiná klasika z 50. let, kterou ale prostě musíte vidět!
Téma 15. 9. 2017
Godzilla, King Kong, Terminátor, Vetřelci i prasátko Babe - nejdůležitější trikové filmy historieFilmových seznamů vzniká ročně bezpočet. Tenhle má ale svoji váhu. Sestavili ho totiž lidé z organizace VES (Visual Effects Society), která od roku 1997 sdružuje tvůrce filmových (seriálových, reklamních, videoherních atd.) vizuálních efektů.