Daleká cesta

77%
Daleká cesta
Centrem vyprávění je židovská rodina Kaufmannových, která je postupně transportována do terezínského ghetta a odtud dále směrem na východ. Konce války a osvobození se jako jediná dočká dcera Hana spolu se svým mužem, kterým začíná nový život. Radok originálním způsobem kombinuje fikci s dokumentární "realitou", čímž povyšuje konkrétní rodinné trauma na obecně platnou výpověď. Ve svém filmu, který byl vzápětí po uvedení z ideologických důvodů stažen z distribuce, zajímavě a systematicky pracuje s některými symboly či se zvukovou složkou. V kompozici scén jsou patrné expresionistické vzory. Celková formální stránka díla řadí Dalekou cestu mezi nejoriginálnější díla české kinematografie (nejen) čtyřicátých let.



Pete69
Pete69
34 482 bodů
8
Film natočený krátce po válce zabývající se Židovskou otázkou, je velmi silný, ale čekal jsem více emocí i dramatičnosti, zvláště právě proto, že byl natočen v roce 1949. Je to ale moc pěkný kousek, který u nás nedostává v televizi téměř prostor a je to škoda.
Spooner
Spooner
15 948 bodů
10
Jeden z těch klenotů české kinematografie, který na mě zapůsobil neuvěřitelnou silou a vyždímal ze mě snad všechny emoce. Na svoji dobu velmi odvážně a po filmařské stránce i velmi pokrokové a taková kamera či hudba byly vážně vynikající. Depresivní, smutně a neuvěřitelně působivé.
junxi91
junxi91
6 913 bodů
8
Nejvíce mě na tom filmu bavily ty záběry z Říše na fanatického uřvaného Hitlera, Goebellse, Streichera, Hesse, Franka a další, stejně jako záběry jednotek SS, K.H. Franka a Heydricha na nádvoří pražského hradu po vyhlášení Protektorátu. Tyto historické dokumentární a filmové záběry mám fakt rád, hlavně, když všude vlají ty zlověstné nacistické svastiky, má to své zvrácené kouzlo. A v tom se odehrává příběh a osobní tragédie jedné mladé krásné židovské lékařky Hany Kaufmanové a jejího árijského novomanžela Antonína Bureše, a také dalších těžce zkoušených Židů, na které doléhají protižidovská opatření, které vrcholí transporty do Terezína a pak dále na východ. Velice zajímavý střih, prolínání obrazů, dlouhé záběry a zneklidňující hudba dávají tomuto filmu dost autentickou atmosféru. Tento film tedy sleduje příběh židovské oční lékařky Hany, která se zamiluje do Toníka, za kterého se provdá. Ale tohle není milostný film, protektorátní vláda podřízená Říši začne totiž systematicky perzekuovat Židy. Rodiče od Hany jsou převezeny do Terezína a manželé musí bojovat o přežití. Záběry z týdeníků a klipy z filmu Triumf vůle Leni Riefenstahlové ukazují Adolfa Hitlera, Josepha Goebbelse a další nacistické vůdce, jak čtou projevy, zatímco hromada mrtvých nahých těl na pozemku koncentračního tábora posiluje atmosféru holocaustu. Jednoho dne roku 1941 se zamilovaný pár chystá do divadla, když oba dostanou od Hanina otce zprávu, že Židé nesmějí do divadla. Film je také plný symboliky, odehrává se na něm více scén najednou a působí neskutečně sugestivně, člověk se tak snadno vcítí do osudu jednotlivých postav. Závěrečná kapitola z Terezína, kde němečtí bachaři týrají vězně, ničí stoly s papíry pro registraci, nutí je čistit ulice kvůli návštěvě Mezinárodního červeného kříže, dávají jim mizerné příděly a nutí je spát na špinavých pryčnách. Poselství filmu je jasné - ukázat hrůzy a nesmírnou krutost holocaustu, a to je možná důvod, proč se to soudruhům moc nelíbilo. Nebyli o moc lepší, i když židy do táborů neposílali.

Dodatečné informace

Původní název:
Daleká cesta (více)
  • Československo Daleká cesta
  • Československo Distant Journey
  • Československo La Longue Route
  • Československo The Long Journey
Premiéra v ČR:
3. 6. 1949
Distributor:
Národní filmový archiv
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Čeština:
Daleká cesta je dostupný s českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné



  • 'Daleká cesta' je známá svým expresionistickým stylem, který využívá silné vizuální metafory a symboliku.
  • 'Daleká cesta' byl natočen krátce po druhé světové válce, v roce 1948, a reflektuje bezprostřední poválečnou atmosféru.
  • Film 'Daleká cesta' je považován za jeden z prvních československých filmů, který se zabývá tématem holocaustu.