Letní filmová škola slaví 50. narozeniny a její program proto bude snad ještě nabitější než jindy. Festivaloví návštěvníci se od pátku 26. července do čtvrtka 1. srpna v Uherském Hradišti dočkají množství retrospektiv, díky nimž budou moci na velkém plátně zhlédnout jedny z nejlepších filmů všech dob. Podívejme se na desítku titulů z letošního programu, která je seřazená chronologicky podle data vzniku snímku a řídí se pravidlem, že každá programová sekce může být zastoupena pouze jednou. I díky tomu je patrné, jak našlapaná letošní nabídka bezesporu je.
Články 4
František Vláčil se narodil právě před 100 lety. Jistě patří mezi tragické génie české kinematografie, pronásledovaný jak nepřízní doby, tak osobními problémy. Nejprve se poctivě vypracoval do pozice režiséra, aby během šedesátých let nabídl stranou nové vlny vlastní vizi toho, kam to umělecký film může dotáhnout. Jeho filmy z této doby považujeme za vrchol naší kinematografie. Pak se režimu zprotivil, nakonec ale zvládl točit dál. Přestože nebylo nikdy jeho cílem proti němu ve svých filmech bojovat, jeho upřímná povaha však nesvědčila okupačním požadavkům deklamovat loajalitu.
„V létě roku 1913 jsem opustil Vídeň. Chtěl jsem se odstěhovat z města, někam do hor,“ vypráví nám hned na začátku Cesty pustým lesem hlavní hrdina, zubař Holoubek (Václav Koubek). Následující necelou hodinu a půl sledujeme jeho očima dění v zapadlé šumavské vesnici v předvečer první světové války. A už z této premisy je jasné, že nepůjde o úplně hladivý divácký zážitek.
Jižní Morava – Režisér František Vláčil patřil mezi nejvýznamnější filmové tvůrce naší historie. Vtiskl jí neopakovatelné kouzlo osobitého vidění světa už na počátku šedesátých let a v podstatě si ho zachoval i v období normalizace. Dokazuje to i jeho baladická filmová trilogie Ďáblova past, Marketa Lazarová a Údolí včel. Od vzniku prvního jmenovaného díla natočeného na jižní Moravě letos uplyne padesát let.