O 17. listopadu 1989 se v Česku víc mluví a píše, než natáčí. To je vzhledem k posedlosti tuzemské kinematografie historií překvapivý stav věcí. Zvlášť když uvážíme, že události konce roku 1989 v životech mnoha současných filmařů představují nejvýznamnější historický milník, kterého se sami účastnili.
Články 33
S týdenním zpožděním se do českých kin dostala videoherní adaptace Pět nocí u Freddyho (Five Nights at Freddy's) a po celosvětovém komerčním úspěchu přepsala tuzemské statistiky hororového žánru. Pozornost publika si získalo také několik rodinných animovaných děl a dramata Bratři a Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon).
Snímek Bratři pojednávající o odbojové skupině bratří Mašínových ovládl o premiérovém víkendu žebříček tržeb a návštěvnosti českých kin. V pomyslné top 5 se udrželo i výpravné drama Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon). Dařilo se též rodinným animákům, čímž nemyslíme jen Tlapkovou patrolu ve velkofilmu (PAW Patrol: The Mighty Movie).
Sedmatřicetiletý režisér, scenárista a producent Tomáš Magnusek si vydobyl pověst tuzemského Eda Wooda, naivního filmaře jdoucího si za svým. Sérii ze studentského prostředí Bastardi stále neukončil, nedávno se blýskl v hororové komedii Andyho Fehua Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021), kde potvrdil, že se nebere tak vážně, a zhostil se role neúspěšného youtubera, která mu vynesla nominaci na Ceny české filmové kritiky.
Z vášnivého bloggera, cestovatele a spisovatele se stal v posledních letech neméně plodný režisér. Řeč je o Rudolfu Havlíkovi, který měl loni v kinech intimní drama Minuta věčnosti, v Ásii dotočil romantickou komedii Ostrov, ve výhledu je pokračování komerčně úspěšného snímku Po čem muži touží a dnes představil další filmový přírůstkem, jehož hlavní hrdinkou bude vůbec první prezidentka České republiky!
Kinům vládne Spider-Man, mezi seriálové novinky vstoupila druhá řada Zaklínače. Vy jste se zaměřili jak na výše zmíněné (jeden z vás Zaklínače doslova rozebral na prvočinitele), tak na starší tituly vracející se na televizní obrazovky, případně na VOD platformy. Mimo jiné se vzpomínalo na Havla i na jeden poněkud bizarní film od Jana Hřebejka se čtveřicí naháčů v hlavních rolích. Komentáře týdne jsou zpátky. Inspirujte se. Vaše názory uvádíme bez jakýchkoli redakčních úprav.
28. Český lev a Česká filmová a televizní akademie odhalila držitele cen v nejdelším přímém přenosu v historii udílení. Na pomyslné body sice o jednu sošku zvítězilo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu s šesti cenami, dvě hlavní sošky nicméně patří Šarlatánovi - Český lev za nejlepší film a režii.
Čtyřdílná životopisná minisérie o Boženě Němcové, kterou lze stále zhlédnout na iVysílání Česká televize, se těší velké popularitě. Je zasloužená, nebo jde v případě Boženy o přeceňované dílo?
Včera večer se v pražské Arše předávaly ceny udělované nejlepším filmům a jejich tvůrcům, o kterých rozhodli tuzemští kritici. Vyhlášení jedenáctého ročníku Cen české filmové kritiky nemělo jednoznačného "vítěze". Po dvou soškách shodně získali tvůrci historických dramat Šarlatán a Krajina ve stínu.
Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních pořadech, které splnily statut cen Český lev. Nejvíce nominací získaly s takřka vyrovnaným počtem filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán. Od letošního ročníku se nově otevřely další kategorie i televizním projektům a díky tomu tak například minisérie Herec získala 7 nominací. ČFTA vyhlásila poprvé také kategorie pro animovaný a krátký film, které v nominacích s převahou ovládla nastupující generace filmařů z řad studentů. O sošku Českého lva se tak bude v 19 kategoriích ucházet 27 titulů.