Už nějakou dobu není tajemstvím, že marvelovkám trochu dochází dech, v některých vyprávěcích vzorcích mají ale stále jistotu. Fanoušci mají stále rádi filmy s drsňáky jako Kapitán Amerika nebo Winter Soldier, zároveň je potěšil závěrečný díl Strážců Galaxie. Trailer na rubačku Thunderbolts mísí všechny tyto elementy.
Články 334
Pokud do nějakého projektu vrazíte přes 300 milionů dolarů, pro zelená čísla uděláte všechno. V už legendárním hollywoodském účetnictví to znamená i kamuflování skutečných dat, k nimž většinou nemá přístup nikdo – zvlášť s přihlédnutím k tomu, že rozpočet na produkci drahých blockbusterů doprovází ještě nespecifikované výdaje na marketing. Marvelovka Ant-Man a Wasp: Quantumania loni na jaře v kinech utržila 476 milionů dolarů, což by ale pro studio Disney při dopátraném 390milionovém rozpočtu značilo skoro stomilionové ztráty. Magazín Forbes nicméně po dvaceti měsících od premiéry filmu přišel na to, že třetí Ant-Man nakonec šel do plusu, i když o směšných 88 tisíc dolarů. V pozadí přitom stojí zajímavé machinace se zahraničními produkcemi a zdaňováním.
Osmadvacetiletý Tom Holland si momentálně dává od hraní pauzu v důsledku údajně velmi náročného a vysilujícího natáčení seriálu Přeplněný pokoj (The Crowded Room). Aktuální představitel Spider-Mana se sice toto léto věnoval divadlu, když se na londýnských prknech účastnil chválené inscenace Romea a Julie, na budování filmové kariéry však rozhodně nerezignuje. Podle informací webu Deadline jej totiž do své chystané novinky lanaří samotný Christopher Nolan.
Po sedmi letech od doby, kdy režiséři Avengers Anthony a Joe Russoovi oznámili zakoupení práv k ilustrované novele Simona Stålenhaga, se na internetu objevil první velikášský trailer. Retrofuturistická sci-fi Pasáž (The Electric State), pojednávající o alternativní verzi 90. let, v níž robotí apokalypsa navždy proměnila společnost i okolní krajinu, přišla dle mnoha zákulisních reportů na bezmála 320 milionů dolarů. Produkce Netflixu, kam snímek s Millie Bobby Brown a Chrisem Prattem zamíří 14. března 2025, se tudíž řadí k nejdražším filmům historie.
Jak tenká je hranice mezi obdivem a pohrdáním? Pětatřicetiletá herečka s americkým i kanadským občanstvím Brie Larson, rodným jménem Brianne Sidonie Desaulniers, si začátkem roku 2018 dláždila cestu k hvězdným profesním výšinám. Po obdržené zlaté sošce za drama Room a budovaném renomé kvalitní herečky z autorských a nezávislých filmů dostala úlohu marvelovské superhrdinky Captain Marvel. Lidé však hnědookou blondýnu začali brzy nenávidět za její feminismus a prosazování menšin, popřípadě si našli hůl i analýzou videorozhovorů, v nichž Larson prý vystupovala nafoukaně. Dnes blockbusterová a internetová osobnost se Zlatým glóbem i Oscarem dílem ztělesňuje vše, co mnohým tolik vadí na Disneyho progresivitě i směřování Marvelu.
Z Roberta Downeyho Jr. se pro dalších pár let ve světě Marvelu stává arcipadouch Doctor Doom a nové pořádky zavede také obměněná skvadra superhrdinů, jejichž filmová a seriálová dobrodružství vyústí do dvou generačních událostí Avengers: Doomsday a Secret Wars. Komiksová stáj, jíž na papíře vládl Stan Lee a v Hollywoodu jí úspěšně šéfuje Kevin Feige, 31. srpna oslavila jubilejní 85. narozeniny. U této příležitosti zveřejnila nostalgické video sumarizující neuvěřitelnou kulturní stopu Iron Mana, Spider-Mana, Kapitána Ameriky a dalších hrdinů kreslených sešitů i stříbrného plátna. Ve vzrušující montáži rovněž zachytíme střípky nových záběrů z nadcházejících klíčových projektů včetně filmů Thunderbolts a Captain America: Nový svět či seriálů Daredevil: Born Again a Ironheart.
Herecky se zejména na Netflixu dávno etablovala, na filmové projekty už dohlíží i z pozice producentky a nově si Millie Bobby Brown vyzkouší, jaké je to produkovat a také hrát ve filmu podle vlastní knižní předlohy. Spřízněný Netflix, který vystavěl své renomé a moc mimo jiné na hereččině seriálu Stranger Things, adaptuje její debutový román Nineteen Steps z období druhé světové války. Konkrétně se jej chopí čtyřnásobný oscarový uchazeč Anthony McCarten, jenž napíše scénář stejně jako v případě oceňovaných hitů Teorie všeho, Nejtemnější hodina či Bohemian Rhapsody.
Snímků studia Marvel vzniklo za uplynulé roky skutečně mnoho a pro někoho může být složité se v nich vyznat. Proto jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik různých způsobů, jak lze pojmout časovou osu (v angličtině označovanou jako MCU Timeline), která vám může napovědět, v jakém pořadí si filmy od Marvelu pustit. Nemusíte na ně totiž koukat jen chronologicky a podle jednotlivých fází, do kterých Marvel studios produkované filmy rozřadilo, způsobů jak je sledovat je několik a i ty nejnovější snímky mohou (s ohledem na cestování časem nebo existenci mnohovesmírů) pořadím pěkně zamíchat.
Poslední přehled, jak se dívat na jednotlivé filmy studia Marvel, vznikl v dubnu 2019, je tedy poměrně starý. A jelikož od té doby vyšlo několik dalších filmů a hlavně seriálů, pojďme ho mírně doplnit a zaktualizovat.
Robert Downey jr. je bezesporu fenoménem. Ať už se na to fanoušci Marvelu hlavně v posledních dnech dívají v dobrém, nebo ve zlém. Letitý představitel Tonyho Starka alias Iron Mana, na jehož hereckých bedrech Kevin Feige vybudoval nejúspěšnější filmovou franšízu historie (brutální čísla z kin totiž nelžou), se do stáje známé jako Marvel Cinematic Universe překvapivě vrací. Kdyby jen překvapivě – odhalení z Comic-Conu v San Diegu, kde došlo k představení pozměněných plánů na ukončení aktuální mnohovesmírné fáze, pro finálové snímky Avengers: Doomsday a Avengers: Secret Wars opětovné dosazení režisérů Joea a Anthonyho Russoových a Downeyho uvedení do role arcipadoucha Doctora Dooma, byla nefalšovaným šokem. A také dost kontroverzním a nestoudně drahým, jak od té doby vychází najevo.