V pasti

80%
V pasti

Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)





Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
8
Velice povedená detektivka z norského zapadákova. Chytrý scénář, který občas trpí značnou překombinovaností a velice slušné herecké výkony si zajistili mou pozornost v obou sériích, které se atmosférou výrazně liší. Kvalitativně jsou obě na vysoké úrovni.
wancohoff
wancohoff
8 977 bodů
2
po pretrpenych piatich castiach som sa na to vykaslal. ukrutna nuda...
limeta
limeta
5 213 bodů
9.5
Chytí a nepustí. Jedno z mála setkání s islandskou tvorbou dopadlo skvěle. Mrzne, sněží a fouká, nehostinno-nevlídno a islandské městečko je na několik dní odříznuto od světa. I když se 10 epizod zdá nejprve jako docela velké sousto, děj je mistrně nadávkován tak, že se člověk jen nerad odtrhne a už se těší, až bude hltat tu další. Postupně se odkrývají charaktery a vztahy, prostě správná detektivní zápletka s odhadováním kdo vlastně co..... Moje sympatie si rozhodně získal hlavní protagonista nehvězdného typu Andri. Jediné úskalí je ve změti islandských jmen, někdy jde z těch ...ssonů hlava kolem. Rozhodně tenhle seriál stojí za vidění.

Dodatečné informace

Původní název:
Ófærð (více)
  • Island V pasti
  • Island Ófærð
  • Island Trapped
Premiéra v ČR:
31. 8. 2016
Země původu:
Island, Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko, Německo, Francie, Velká Británie
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Při natáčení na místě převažuje skutečný sníh.
  • Jóhann Jóhannsson, autor hlavní znělky a hudby k první sérii, byl prvním Islanďanem, který získal Zlatý glóbus. Získal ho za složení hudby k filmu Teorie všeho (2014). Hudbu k seriálu "Trapped " složil společně se skladatelkou a violoncellistkou Hildur Guðnadóttir (která hraje na violoncello i v znělce). Hildur Guðnadóttir získala v roce 2020 Zlatý glóbus za filmovou hudbu k filmu Joker (2019).
  • Hudební kompozici znělky seriálu a první sezóny vytvořil Jóhann Jóhannsson ve spolupráci se skladatelkou a violoncellistkou Hildur Guðnadóttir. Po Jóhannsonově smrti v roce 2018 se Hildur Guðnadóttir stala hlavní skladatelkou druhé série. Na konci 2. sezóny je věnování Johannu Johannsonovi (1969-2018).