Přímočarost zapadákova i faleš velkoměsta, to nabízí seriál režiséra Jana Hřebejka Iveta s živelnou protagonistkou (Alžběta Ferencová). Tvůrci hledají pomocí funkčních melodramat a rozpačité komedie lidskost v rozpačitém panoptiku postav a situací.
Články 18
Režisér Jiří Vejdělek začal natáčet nový celovečerní film "Poslední aristokratka". Hynek Čermák zde ztvární potomka českého šlechtického rodu Kostků. Filmaři začali natáčet na zámku Lemberk na Liberecku, postupně se štáb přesune na zámky Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a na zámku Milotice v okrese Hodonín.
9. prosince se budou v Berlíně předávat jubilejní 30. Ceny Evropské filmové akademie, pro které se užívá též výraz "Evropští Oscaři". Mezi pěticí finalistů v hlavní kategorii nejsou jen čistě artové snímky, ale též komedie. V rámci dříve annoncovaného širšího nominačního kola se na seznamu objevily i dva tuzemské snímky - Bába z ledu (2017) Bohdana Slámy a Učitelka (2016) Jana Hřebejka. Podařilo se jim dostat se mezi finalisty?
O letošních Českých lvech, nikoli bezdůvodně přezdívaných Reklama-na-film-který-teprve-uvidíte, se toho napsalo překvapivě možná více, než o čerstvém historickém mezníku omylů při vyhlašování cen Americké akademie (a to i na těchto webových stránkách). A u akademie, tedy té české, bych nyní rád na chvilku přibrzdil.
Sobotní předávání Cen české filmové kritiky patřilo převážně dílům Já, Olga Hepnarová (2016) a Rodinný film (2015). První zmiňovaný si odnesl čtyři ceny, druhý obdržel cenu za nejlepší film a scénář. V kategorii dokumentární tvorby uspěl Normální autistický film (2016) Miroslava Janka. Novou kategorii Mimo kino ovládl seriál Pustina (2016).
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) představila nominace pro 24. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkového počtu 71 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů. O sošku Českého lva se budou filmy ucházet v 15 statutárních kategoriích. Nejvíce nominací získaly snímky Masaryk, Anthropoid a Učitelka. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v sobotu 4. března 2017 v Rudolfinu. Galavečerem bude nově provázet Adela Banášová.
Celkem 13 děl se dočkalo nominace na Ceny české filmové kritiky 2016. Nejvíc jich má snímek o české vražedkyni Já, Olga Hepnarová (2016), který jako svůj debut natočila dvojice Petr Kazda a Tomáš Weinreb, a drama Rodinný film (2015) Olma Omerzua. Oba snímky posbíraly 6 nominací.
Je čas na další porci statistik, bilancí a žebříčků. Jaké tuzemské a koprodukční snímky letos nejvíce zaujaly česko-slovenské recenzenty a kritiky? Dozvíte se v pomyslném TOP 10. Údaje napoví, kdo bude aspirovat na Ceny české filmové kritiky a České lvy. V žebříčku se též potvrzuje trend posledních let, kdy vzniká čím dál větší množství kvalitních snímků, na nichž se kromě českých producentů podíleli zahraniční investoři.
Rok 2016 se chýlí ke svému závěru. Je čas zrekapitulovat si letošní úrodu tuzemských a koprodukčních celovečerních a dokumentárních filmů. Tentokrát dáváme slovo vám, uživatelům webu Kinobox.cz. Představujeme pomyslný Top 10, do něhož jste zahrnuli nejeden zajímavý počin.
Svým hlasováním o tom rozhodli členové České filmové a televizní akademie. Zelenkův mystifikační snímek Ztraceni v Mnichově (2015) se bude snažit dostat do užší nominace v oscarové kategorii Nejlepší cizojazyčný film.