Recenze seriálu American Crime Story

86%

Komentáře a recenze 8

Dle počtu bodů
hanys_
hanys_
18 771 bodů
8
Lid vs. O.J. Simpson. Skvěle zahraná a natočená lekce us právničiny v podobě jednoho z nejslavnějších justičních omylů (ehm případů). U prvních třech dílů jsem se ošíval často nudou, naštěstí to se soudní síní chytne parádní tempo a až do verdiktu nepoleví. 4/5
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
10
Desetidílná série sleduje soudní proces s O.J.Simpsonem. V první epizodě se seznámíme s charaktery a dojde i k představení zločinu, který však v celé sérii nikdy neuvidíme. Tvůrci si tak chytře nechávají napětí do poslední minuty, udělal to nebo neudělal? Ačkoli všichni dobře víme, že O.J. sedí za mřížemi jeho případ je neskutečně fascinující a odhaluje mnohé z amerického justičního systému. Tenhle seriál však bude fungovat po celém světě, a to díky brilantně napsaným postavám. Takhle to má totiž vypadat. Série pečlivě představí oba týmy právníků a prokurátorů, ukáže přednosti a slabiny každého z nich a pak s nimi velmi obratně míchá v průběhu celé série. To vše ale funguje zejména díky špičkově vybranému castingu, ve kterém excelují titulní Cuba Gooding Jr., John Travolta, Sarah Paulson, absolutně dokonalý Courtney B. Vance jako Johnny Cochran, Nathan Lane, Sterling K. Brown, Kenneth Choi a pro mnohé bude velkým překvapením David Schwimmer jako Robert Kardashian, tedy otec těch Kardashianových děvčic! Autory show však není jen Ryan Murphy, který je v prvé řadě producent, ale scenáristické duo Scott Alexander a Larry Karaszewski, což jsou gentlemani jež napsali Formanovi výborného Larryho Flynta, Timu Burtonovi Eda Wooda nebo adaptovali Kinga ve výborném Pokoji 1408. Na režijní sesli se pak čtyřikrát posadil Ryan Murphy, pětkrát Anthony Hemingway a jeden díl, který byl excelentní, natočil na dva Oskary nominovaný John Singleton, který si díky svým excesům s drogami, striptérkami a blbými scénáři bohužel hodně pošlapal kariéru, jež byla ve svých počátcích dokonce zařivější než u Quentina Tarantina, o čemž si dnes může nechat jenom zdát. Kdyby se ale chytil nějaké takové show jako tohle snad by si mohl ještě navrátit reputaci jako třeba jiný padlý velký film M. N. Shyamalan s Wayward Pines.
Spooner
Spooner
15 911 bodů
8
1. sezóna: Z American Crime Story se totiž díky scénáři a zpracování stala takřka televizní povinnost pro každého seriálového fanouška a pro mě zároveň největší seriálová událost od první řady True Detective. Nabízí totiž tak silný příběh, který ve mně rezonuje ještě týden po dokoukání. A to se mi u seriálu nestalo už sakra dlouho. Máme tu jeden z nejpropracovanějších kousků posledních dívající se na případ brilantně hned z několika pohledů, parádní retro atmosféru a hlavně perfektní hereckou sestavu, v níž ani v té nejvedlejší roličce nenaleznete slabý článek. Bezchybná Sarah Paulson tu hravě strká do kapsy své party z bratříčka American Horror Story, Sterling K. Brown je pro mě naprostým hereckým objevem a z geniálního provedení Johnnie Cochrana v podání Courtney B. Vance vám bude běhat mráz po zádech. Seriálová nutnost! 100%
lamps
lamps
15 341 bodů
10
Znovu nezbývá než žasnout nad tím, kam se seriálová produkce v posledních letech vyšvihla. Nádherně vystavěný narativní proces s božími herci a šviháckým retro kabátem, který v jediné chvíli diváka nezahlcuje, nýbrž neustále rafinovaně napíná a drží v šachu. Každá epizoda se může opřít o jinou formální dominantu (od rytmizovaného střídání více dějových linek přes jejich nápadité překrývání až po hrátky s časem či s dokumentárními prvky) a nehorázně mě bavil proměnlivý přístup k postavám, který umožnil zakomponování osobních rovin bez toho, aby odváděly příliš pozornosti od samotného procesu (zpočátku pragmatická a cynická právnička je v závěru nejemocionálnější a nejkomplexněji rozvedený charakter). Neustále dostáváme zásadní informace a motivační nitky, ale sranda je, že mnohdy začnou dávat smysl až po několika epizodách, kdy už divák zpracovává desítky dalších a neméně podstatných podnětů. Prďácký je ale také symbolický hudební podkres a už zmíněný casting - dlouho jsem neviděl, aby se herci do reálných protagonistů tak grandiózně převtělili (paradoxně až na Goodinga, který Simpsonovi moc podobný není - ale hraje výborně) a ještě déle jsem nečučel na pardála Travoltu, jak si nějakou roli takhle užívá. Strašně moc bych si přál, abych to mohl zhlédnout, aniž bych dopředu věděl znění verdiktu, protože by mě to emocionálně usmažilo jako žížalu na sluníčku. Ale i tak - nejlepší soudní drama, co kdy vzniklo, Vyvolávače deště nebo Norimberský proces nevyjímave.
filmfanouch6
filmfanouch6
12 654 bodů
10
Ryan Murphy je televizní král. Proč si něco jiného nalhávat? Po skvělém American Horror Story přichází stejně skvělé American Crime Story ve které vidíme zase skvělé obsazení ve kterém je Cuba Gooding Jr. na vrcholu. Ztvárněno nejlépe jak to šlo.
Patrikcz
Patrikcz
9 420 bodů
10
Výborný pohled na jeden z nejznamějších soudních procesů v americké historii. Kvalitní herecké obsazení a velmi přesné vystižení finálního rozsudku viz zde. S obsahem prakticky všech epizod jsem byl spokojen, závěr byl hodně silný. Jen jediné bych seriálu zmínil - mohlo nám být řečeno jak dopadly klíčové postavy tohoto soudního procesu...9/10.
Smazaný uživatel
0 bodů
10
Po 3 dílech jsem nadšen. A po 9.nadšení zůstává. Série skončila ...fňuk. Celkové resumé....všímat si jednoho z nejsledovanějších soudních případů v rovině emoční včetně právních fíglů, které dokázaly odpoutat pozornost od nesporných faktů, je lahůdkou nejen pro příznivce soudních kauz. Snad natočí další osudy OJ. Vcelku by mně zajímalo,jak probíhal další soud, který ho "odsoudil" v občansko právní při.
Smazaný uživatel
0 bodů
6
Popík FX se musí dávkovat opatrně. American Horror Story se pro mě od brilantního k nesnesitelnému seriálu posunulo poměrně nekompromisně - stanice to prostě přetáhla. A nyní jsou tu Crime Story a Feud, ve kterých Murphy a jeho vlastní Dream Team variují těch pár samých postupů znova a znova. Seriály FX jsou v podstatě něco jako Marvelovky - manufaktura jednolitých produkcí, které se odlišují instantní stylizací a námětem. Možná kdybych neviděl Feud, nebyl bych tak přejedený a nepřišel by mi OJ tak sterilní. I když zásadnější chyba asi je zhlédnutí komplexního Made in America, které nabídlo mnohem víc. PS: Versaceho jsem po dvou dílech opustil.