„Všichni se chtějí bavit, ale co se taky zamyslet?“ zaznívá nedlouho po začátku Velkého pána, loutkového dobrodružství navazujícího na devět let starého Malého pána. Ten představoval ojedinělý úkaz především v tom, že na rozdíl třeba od Svěrákovy pohádky Kuky se vrací (2010) nevyužil možnost digitálního odstranění šňůrek a vodících drátů u loutek, což ale nakonec spíše podtrhlo specificky fantaskní atmosféru celého díla. Povedlo se kouzlo zopakovat i u dlouho chystaného pokračování, které publiku troufale nabízí podněty k přemýšlení?
Články 17
Máme tu první říjnový týden, který do kin přinese některé z nejočekávanějších filmů podzimu. Kromě toho včera začala každoroční přehlídka vybraných festivalových filmů Be2Can, takže rozhodně bude z čeho vybírat. Pojďme si jednotlivé tituly představit.
Loutkař a filmař Radek Beran v těchto týdnech uvede do kin hned dva celovečerní snímky – začátkem října loutkové dobrodružství Velký pán, pokračování devět let starého Malého pána, a o měsíc později animovaný remake Pyšné princezny. V ateliéru pražského Švandova divadla, domovské scény Beranova souboru Buchty a loutky, jsme si povídali o specifikách realizace obou filmů a také o důležitosti tvůrčích omezení.
Animovaný remake klasické pohádky Pyšná princezna (1952) od režiséra Radka Berana (Malý Pán) dorazí do tuzemských kin 7. listopadu 2024. Nové pětiminutové video přibližuje práci animátorského týmu v čele s Davidem Lisým a Janem Koníčkem, kteří hodlají příběh velké romantické lásky vztáhnout na současnou generaci a napodobit Disneyho hity jako Na vlásku (2010).
Co naplat, divácká paměť je krátká, filmů přehršel a konkurence solidní. A tak se občas stane, že pomyslný kinematografický klenot kvůli diváckému nezájmu a pragmatickému přístupu kinařů zapadne. Přestane se vysílat doslova dřív, než začal. Ne že bychom něco takového prorokovali mysterióznímu Arvédovi, který dnes vstupuje do českých kin. Pojďme si však připomenout tuzemské filmy, které pohříchu zapadly, ačkoli si to vůbec nezasloužily. Začínáme rokem 2010, statistiky návštěvnosti a tržeb čerpáme z webu Kinomaniak.
Rodinné animované filmy to v kinech mívají těžké. Poslední roky, hlavně ty covidové, to platí i o snímcích slovutných studií Disney, Pixar či Universal. Tento čtvrtek to u nás zkusí celovečerní debut slovenského režiséra Petera Budinského, který přináší dobrodružný příběh desetiletého chlapce ve fantaskním Tvojzemí. Neobejde se bez vážných témat jako neutěšený život na nuzném sídlišti bez přítomnosti otce, klimatická krize, nadvláda strojů či populistů, kteří to s námi údajně myslí dobře.
Byla to kniha rozhovorů, kterou spisovatel Karel Čapek připravoval s prezidentem Tomášem Garriguem Masaryk při příležitosti 10 let od vzniku Československa. Za pár dnů si připomeneme 100 leté výročí a v kinech jej doprovodí filmová verze Hovorů s TGM, v níž "tatíčka" Masaryka ztvární Martin Huba a slavného spisovatele Karla Čapka Jan Budař.
Ve čtvrtek 26. dubna padla první klapka filmové podoby slavných "Hovorů s TGM". Natáčení začalo v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde dva velikáni české demokracie, Karel Čapek a Tomáš Garrigue Masaryk, své debaty kdysi vedli.
Rovnou si upřímně řekněme, že kritici se s diváky v tomto případě příliš neshodli. Je tu ovšem jedno velké ALE. Myslím si, že všechny animované filmy by se vám líbily. A možná ani v jednom případě byste nekroutili hlavou, že kritik je úplně mimo, že se jedná o artovku, na kterou se nedá dívat. Naopak. Animace sjednocuje.
Loni v květnu oslavil Hurvínek 90. narozeniny. Po přenosu z divadelního představení Hurvínek na scéně 3D (2010) se okatý klučina s blonďatou kšticí vrací na filmovou scénu. Představujeme celovečerní 3D animák Hurvínek a kouzelné muzeum (2017).