V ruských kinech absolutně válí režimu nepoplatná adaptace slavného románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka (Мастер и Маргарита), již natočil původem americký režisér Michael Lockshin. Nadčasový metaforický příběh o zakazovaném autorovi, jenž v éře autoritářského Stalinova režimu pracuje s pomocí své ženské múzy na satirické knize o zkažených elitách a personifikovaném satanovi, je oprávněnou literární klasikou. Bouřlivé uvedení filmové verze s německým hercem Augustem Diehlem (Hanebný pancharti), o které je v kinech obrovský zájem a jejíž buřičské postoje vyvolávají hřmotný vztek provládních agitátorů, ukazuje, že za téměř století se toho moc nezměnilo.
Články 18
Šestasedmdesátiletý Nikita Michalkov patří k největším prominentům režimu Vladimira Putina. Držitel Oscara za snímek Unaveni sluncem (1994) se v posledních letech projevoval především jako kariérista lačný po funkcích. Až s vypuknutím války se ale dostal do soukolí konspiračních teorií.
Od 6. do 12. října bude po České republice probíhat tradiční festival Be2Can, jenž už po osmé představí exkluzivní výběr filmů, které byly uvedeny na třech nejprestižnějších světových filmových festivalech - v Cannes, v Berlíně a v Benátkách. Letos se můžete těšit na jedenáct výjimečných snímků.
Po předchozích kinopremiérách, kdy byly k dispozici pouhé 2 novinky a jeden koncertní záznam, máte tentokrát hned pět důvodů, proč vyrazit do kina. Těšit se můžete na do nebes vynášený animák, Liama Neesona v akci, tuzemskou komediální vztahovku a dva artovější snímky, které předchází velmi dobrá pověst. Pojďme si posvítit na novinky třetích tuzemských kinopremiér roku 2018.
Jubilejní 70. ročník festivalu v Cannes ocenil vítěze a vy se můžete v následujících měsících těšit na řadu prvotřídních i kontroverzních snímků v českých kinech. Vítězný film ověnčený Zlatou palmou - The Square (2017) režiséra Rubena Östlunda - uvede začátkem října festivalová přehlídka Be2Can v Praze a Bratislavě. Co dalšího čeká na milovníky artové a festivalové tvorby?
A jdeme do finále. Včera jsme si představitele první vyčerpávající padesátku z "Best of podle BBC", kterou britská rozhlasová a televizní společnost dala dohromady se 177 nejrůznějšími filmovými kritiky, recenzenty a odborníky.
Britská rozhlasová a televizní společnost BBC se zamyslela nad tím, jaké z novějších filmů to dotáhnou na post nesmrtelné klasiky. Zeptali se proto 177 nejrůznějších filmových kritiků, recenzentů a odborníků. Výsledek? Žebříček „100 nejlepších filmů 21. století“, ve kterém se nachází nejedno překvapení.
Po Anthropoidu (2016), Almodóvarově Julietě (2016) a tiskovce Willema Dafoea se v neděli ve Varech představil ruský mladý talent Ivan Tverdovskiy se svým dramatem Zoologie (2016). V rámci hlavní soutěže vyvolá jeho snímek o ženě s ocasem solidní pozdvižení. Festivalový cvrkot naopak příjemně zklidnila poetická novinka Jima Jarmusche Paterson (2016). V té stoický autobusák skládá poezii, venčí roztomilého buldoka a jeho žena peče muffiny. Více o festivalové neděli v našem článku a fotogalerii.
A je to tu - před chvílí byly vyhlášeny nominace na populární Oscary. Podle očekávání nejvíce nominací (9) získaly snímky Birdman a Grandhotel Budapešť, kterým trochu nečekaně dýchá na záda drama Kód Enigmy s osmi nominacemi. Z pěti (leč převážně technických) želízek v ohni se mohou radovat tvůrci sci-fi Interstellar a o dvě sošky budou dokonce usilovat komiksoví Strážci galaxie.
Tentokrát žádné razantní vítězství jednoho filmu či seriálu, ale poměrně rovnoměrné rozdělení cen mezi téměř všechny zúčastněné. Na pozici nejvíce oceněného filmu tentokrát stačily tři sočky pro unikátní drama Chlapectví.