Zajímavosti 15
- Podle Alexeje Serebrjakova ho k účasti ve filmu přemluvila jeho žena.
- Na rozdíl od předchozích filmů Andreje Zvjaginceva si herci před natáčením přečetli scénář a "ponořili" se do látky.
- Natáčelo se po dobu tří měsíců.
- Oficiální přihláška Ruska do 87. ročníku udílení Oscarů 2015 v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.
- Elena Ljadová a Anna Ukolová, které ve filmu hrají kamarádky, jsou kamarádky i ve skutečném životě. Andrej Zvjagincev o tom při jejich obsazování nevěděl.
- Název je také spojen s knihou "Leviathan or The Matter, Forme and Power of a Commonwealth Ecclesiasticall and Civil", sociálně-filozofickou knihou, kterou v roce 1651 napsal Thomas Hobbes, slavný filozof a poradce anglického krále. Kniha definuje konzervativní pohled na svět v politickém smyslu a dochází k závěru, že lidé jsou ze své podstaty zlí, líní a neschopní si vládnout sami, a proto to za ně musí udělat církev a vláda (nebo král) prostřednictvím utlačovatelské politiky "tvrdé lásky". Ti, kdo jsou proti nadvládě těchto vládnoucích orgánů, jsou proto nepřátelé a jako s takovými je třeba s nimi zacházet.
- Režisér Andrej Zvjagincev, který chtěl příběh Marvina Heemeyera zfilmovat, měl nejprve v úmyslu natočit film v USA, ale pak si přečetl novelu Michael Kohlhaas německého autora Heinricha von Kleista, která vychází z kroniky ze 16. století a má podobnou zápletku. Tehdy si Zvjagincev uvědomil, že jde o "nadčasovou" zápletku, blízkou Knize Jobově, a rozhodl se, že film by měl vzniknout v Rusku. První verze scénáře byla hotová v prosinci 2010 a výsledný film je od Hejmajerova příběhu poměrně vzdálený.
- V roce 2009 ve městě Kirovsk v Murmanské oblasti, kde se natáčela většina filmu" Leviatan" (2014), zastřelil místní podnikatel Ivan Ankušev starostu a jeho náměstka pro bydlení a poté i sebe, protože byl nespokojen s vysokou úrovní místních daní a poplatků.
- Kostra velryby, která se ve filmu objevila, byla vyrobena z kovu. Podle režiséra po skončení natáčení kostru "koupil jeden podnikatel a umístil ji na trávník před svým domem".
- Scénář je moderním zpracováním knihy Job.
- Film byl kritizován ruským ministerstvem kultury, které poskytlo 35 % finančních prostředků, za negativní zobrazení obyčejných Rusů. Ministerstvo se ohradilo proti obrazu Rusů jako líných a těžce pijících, což není typ obrazu, který by země chtěla v zahraničí podporovat. Přesto byl film předložen jako ruský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a byl odměněn nominací na Oscara.
- Film byl inspirován příběhem svářeče Marvina Heemeyera z Granby v Coloradu, který vlastnil dílnu na opravu automobilových tlumičů a v roce 2001 se dostal do konfliktu s městskými úřady, které povolily výstavbu cementárny v sousedství jeho dílny (stejně jako v dokumentu Tread (2020)). Poté, co jeho odvolání proti tomuto rozhodnutí neuspělo, se rozhořčený Heemeyer obrnil buldozerem a v roce 2004 jím zdemoloval několik budov v Granby, včetně radnice, a zastřelil se dříve, než mohl být dopaden. Režisér Andrej Zvjagincev se příběh dozvěděl od svého překladatele v roce 2008 při natáčení části filmu "New Yorku, miluji Tě"(2008) (část byla později uvedena pod názvem "Apocrypha"(2009)).
- Při natáčení scény, kdy starosta navštíví Nikolajův dům a konfrontuje Nikolaje a Dmitrije, byl Alexej Serebrjakov, který hrál Nikolaje, tak opilý, že se mu udělalo špatně a musel ze scény odejít. Roman Madyanov, který hrál opilého starostu, byl vlastně jediný, kdo byl střízlivý, a nakonec většinu scény odehrál sám, aniž by měl proti komu hrát.
- Vladimir Vdovičenkov, který hrál Dmitrije, a Jelena Ljadová, která hrála Lilii, spolu během natáčení navázali osobní vztah. Začátkem roku 2015 se vzali.
- U mnoha scén, v nichž se pije, se herci a režisér rozhodli, že budou pít doopravdy, a záběr, který byl nakonec použit ve filmu, byl často osmý nebo devátý záběr, poté co se herci pořádně opili a jejich pohyby a reakce byly pomalejší, což může být pro herce obtížné zopakovat.