Steven Spielberg si už vyzkoušel ufony na všechny způsoby. Představil je jako tajemnou sílu v Blízkých setkáních třetího druhu, jako roztomilé plyšáky v E.T. Mimozemšťanovi a také jako nevyzpytatelné dobyvatele z Války světů. Přesto se rozhodl, že má ještě čím přispět a vrací se ke sci-fi žánru. Konečně vyšel najevo název jeho chystaného filmu, který přibral rodícího se hereckého miláčka. Znamená to, že od něj po dlouhé době můžeme čekat nefalšovaný hit?
Články 35
Fascinace tím, co se ukrývá ve vesmírných dálavách a co by teoreticky mohlo navštívit i naši titěrnou planetu (a podle mnohých už navštívilo), provází Stevena Spielberga od nejranějších let. Už ve studentském filmu Firelight roku 1964 popisoval přílet UFO do provinčního amerického městečka, dva roky po premiéře Čelistí (Jaws) zfilmoval vlastní sci-fi námět do oslnivých Blízkých setkání třetího druhu (Close Encounters of the Third Kind) a roku 1982 dojal celou galaxii příběhem E. T. Mimozemšťana (E. T. the Extra-Terrestrial), jenž se navzdory duševnímu poutu s chlapcem Elliotem musí vrátit domů. Sedmasedmdesátiletá legenda kinematografie nyní dle webu Variety plánuje návrat ke kořenům a pověřila scenáristu Jurského parku (Jurassic Park) Davida Koeppa rozepsáním svého dalšího námětu o UFO, který prý hodlá i režírovat.
Steven Spielberg změnil tvář filmového průmysl a dosáhl všeho, co si jen zamanul. Tedy až na jednu věc – nikdy nedostal příležitost režírovat filmovou bondovku, přestože se o ni v průběhu sedmdesátých let několikrát hlásil. Tehdejší hlavní producent a držitel práv na Flemingova knižní díla Albert R. Broccoli však sotva třicetiletého filmaře z různých důvodů třikrát odmítl. Co by se asi stalo, kdyby šestasedmdesátiletý Spielberg zažádal o svůj vysněný projekt dnes, kdy šestadvacátá bondovka čeká na příštího herce i režiséra?
Ohlédnutí za 70. lety v kinematografii a za vznikem letních blockbusterů většinou začíná i končí u Čelistí a Star Wars. Publikum za červencových a srpnových nocí přitom George Lucas rozpálil už roku 1973 svým druhým celovečerním filmem Americké graffiti, jehož nevídaný úspěch nasměroval celý průmysl k turbulentní proměně.
Nekorunovaný král béčkové tvorby se proslavil ve druhé půlce sedmdesátých let, kdy se jeho levný Halloween stal kasovní senzací. John Carpenter je všestranně nadaný filmový tvůrce několika kultovních filmů, jehož přínos pro horor a sci-fi nelze zpochybnit. Většina jeho děl se ovšem dočkala uznání až dlouho po premiéře.
Carl Weathers platí za jednoho z nejsnáze rozpoznatelných akčních hrdinů 70. a 80. let. A to nejen díky svým 188 centimetrům a takřka metrákové postavě. Afroamerický herec dokázal svým rolím vtisknout současně drsného i komického ducha a několik kultovních filmů by bez jeho přínosu těžce strádalo.
Zvládnout režii celovečerních filmů či seriálů, tedy profesi nesmírně komplexní, vyžadující vůdčí, rozhodnou a komunikativní osobnost, je schopnost často připisovaná lidem s lehce či silně rozvinutým egoismem a diktátorstvím. Pro spoustu filmařů to samozřejmě neplatí, ale o opravdu legendárních hollywoodských režisérech se často dočteme spíše nelichotivé morální verdikty. Následujících šest slavných osobností s oscarovými vavříny a miliony (i miliardami) dolarů na kontě ale podle dostupných informací platí za vlídné lidi s nohama na zemi, kteří se v zákulisí nad nikoho nepovyšují.
Skončila čtvrtá řada seriálu Stranger Things, který má na Netlixu rekordní sledovanost v USA a u nás se také dostal na vrcholek desítky nejlepších pořadů. Na tento seriál se dá dívat z různých úhlů pohledu, co vlastně znamená. Která linka pro vás byla důležitá a která ne?
Jordan Peele, autor úspěšných hororů Uteč a My, letos dorazí se svou o poznání temnější variací Dne nezávislosti, filmem Nene. A dle první upoutávky nás čeká atmosférický nářez!
V kinech právě prodělává ohromné peníze nová katastrofická sci-fi Rolanda Emmericha Moonfall, v níž musí skupinka astronautů a konspiračních teoretiků 'spravit' Měsíc, který se vychýlil z oběžné dráhy a hrozí jeho srážka se Zemí. Snímek vychází z dlouholetých konspiračních dohadů, podle nichž stvořili Měsíc mimozemšťané. A zdaleka nejde o první případ, kdy se filmaři rozhodli založit své science fiction příběhy na různých spiknutích. Podívejme se na několik známých snímků, které vyvolávají konspirace spojené s Měsícem, virtuální realitou či mimozemšťany skrývanými americkou armádou.