V roce 2010 bylo při důlním neštěstí v Chile zaživa pohřbeno 33 horníků. Na jejich vyproštění pak celých 69 dní pracoval dnem i nocí záchranný tým, zatímco jejich rodiny i svět čekal na jakýkoli záblesk naděje. Napětí vzrůstalo i v dusivém horku 200 pater pod zemí, kde brzy začaly docházet zásoby i čas. Ve strhujícím příběhu o houževnatosti, víře a triumfu lidského ducha natočeného podle skutečného závodu s časem exceluje Antonio Banderas.
Zdlouhavý a popravdě nepříliš zajímavý snímek o záchraně zavalených horníků vedených Antoniem Banderasem. Síla celého filmu je tak v dané události než jejím zpracování.
Příběh o důlním neštěstí v Chile známý z médií o jehož průběh ihned po záchraně všech přeživších horníků projevili zájem filmaři, jejichž dílo můžeme teď vidět a vlastně se i dozvědět další události, které se do médií nedostali. Film je natočen s naprostým respektem ke všem těm lidem, kteří to prožili a kteří tam zahynuli. Tvůrci se nijak nesnažili o nervy drásající drama nebo o cílenou citovou položku celé tragédie. Jedná se pouze o lehké převyprávění celé této události a to se kupodivu povedlo. Takže nelze čekat nějaký další popkornový katastrofický biják.
Film podle skutečné události..fajn.. příběh, který musel být v reálu drsný.. fajn.. ale to zpracování.. není fajn.
Dukla 61 strčí tento snímek tématikou podobný do kapsy ve všech směrech. Zde chybí dramatičnost, kterou by si příběh horníků, kteří byli uvěznění přes dva měsíce kurevsky hluboko pod zemí zasloužili.. hollywoodský konec, který nezacharanil ani Antonio Banderas a jeho souputníci, kteří mimochodem ze země vylezli čistí a vyvonění.
Prostě tohle se mě nedotklo a nebojím se říct, že film v mých očích zneužil, či zlehčil skutečný přibéh obětí této události..
V několika případech ve filmu jsou vidět pickupy Toyota Hilux faceliftované v roce 2011.
V úvodní scéně má Alex Vega na sobě pamětní dres Universidad de Chile na Copa Sudamericana. Tento fotbalový tým vyhrál svůj první (a jediný) pohár v roce 2012, tedy dva roky poté, co se události odehrávají (2010).
Mamani připomíná, že půda, na které se důl nachází, byla bolivijská a v roce 1881 ji zabralo Chile. Zmiňuje se o válce v Tichomoří (1879-1884) mezi Chile a aliancí mezi Peru a Bolívií. V běžných diskusích na toto téma však Chilané a Bolivijci uvádějí rok 1879, kdy začala, a nikoli rok 1881.