Kawasakiho růže

68%
Kawasakiho růže
Své první ocenění získal film Kawasakiho růže ještě před první klapkou. Za jeho scénář byl na začátku tohoto roku Petr Jarchovský oceněn 1. cenou Sazky za nerealizovaný scénář. Jak říká režisér filmu Jan Hřebejk, pozoruhodnost scénáře spočívá v tom, že příběh se sice odehrává v současnosti, ale jde především o jeho minulost. „Před časem mě zaujala vědecká studie od historika Jiřího Suka o převratu v roce 1989, která byla oceněna jako kniha roku v Magnesii Litera. V této studii je zajímavá myšlenka, že při zjišťování minulých událostí se nelze spoléhat na paměti přímých účastníků. Při konfrontaci výpovědí lidí o událostech s odstupem 20ti let a záznamy z té doby, dochází ke značnému zkreslení. A právě téma individuální paměti a její ošidnosti je tématem tohoto filmu.“



Recenze: Kawasakiho růže

Kinobox.cz
80%

Kawasakiho růže poskytuje silnější zážitek na první podívání. Ohromí chameleónskou proměnlivostí i odvahou tnout do tak zaníceného a dlouho přehlíženého problému, zvědavostí, kam až jsou ochotni tvůrci zajít. Druhé podívání už tak adrenalinovým zážitkem není. Mnohé promluvy se zdají zbytečně dlouhé, konstrukce příběhu místy odhaluje svoji účelovost.


Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
6
Jan Hřebejk se po sérii hořkých komedií z rodinného života (a jedné lupičské) vydává do vod čistokrevného dramatu a ukazuje osudy jedné rodiny skrývající tajemství z dob, kdy zkratka STB byl strašák všech obyvatel České republiky. Hřebejk jako vždy sází hlavně na herce a jako vždy neudělal v tomto případě chybu. Obešel se bez svých oblíbenců, kteří by se do tohoto filmu vůbec nehodili a sází na tváře se kterými ještě nespolupracoval (vyjma Lenky Vlasákové) a je to moc dobře, protože herci -vyjma chabého Milana Mikulčíka- jsou hlavním bodem tohoto příběhu. Natočil na čeké poměry opravdu kvalitní snímek, který však nepůsobí tak nálehavě a autentisticky jak slibovaly zajímavé trailery. Vznikl zajímavý, pro režiséra neobvyklý ale také tempem dost pomalý film zaměřující se více na rodinné drama než na film o tvrdé minulosti ČR, což je trochu škoda, protože rodiných dramat máme dost ale filmů o naší historii málo.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
2
Smrdí to odpadem, ale tak moc krutej zas nebudu. Vracet se do dob minulejch, to Hřebejkovi a Jarchovskymu jde. Ale už je to fakt nuda. Obzvlášť když mi připadá, že scénárista buď neví, co už by do toho scénáře strčil, aby vubec bylo co točit, i když je to o ničem, nebo je vážnej jak chlupatá prdel s kaštanama a přibližuje se tak svýmu vzhledu. Ani Hřebejk neni dobrej, protože chce diváka utáhnout na stejnou nudli, jakou sme u něho viděli už několikrát. Ale už to přestalo byt zábavny, zajimavy, poučny. Použití slovenskejch herců mluvících česky mě bije do uší nebo neherce sochaře, ve skutečnosti fotografa Kratochvíla, mě bije do očí. Navíc jsem z toho vubec nepochopil ten název. Pan Kawasaki tam sice byl, růže taky, ale co to mělo společnýho s dějem, to nevim... A už vubec mě nepobavil výčet sprostejch slov na Hubovu hubu, který ze sebe ten emigrant na konci filmu chrlil. Né že bych neměl rád a nepoužival sprosty slova, ale tohle bylo prostě uplně trapny, vubec se to tam nehodilo a v podstatě to byla hnědá tečka za celou touhle sračkou...
hanys_
hanys_
18 781 bodů
8
Podle komentářů vidím, že nejsem sám, komu zrovna 2x nesedl poměrně zbytečně zdlouhavý úvod, který znovu ukazuje to, co mi na Hřebejkovi v posledních filmech vadilo nejvíc. Po té takové nijaké půlhoďce (která vpodstatě nic zásadního pro děj neřešila) už ale film nabere na obrátkách a kvalita materiálu jde kvapem nahoru. Pár výtek by se asi i tak našlo, ale ti herci, kamera a hudba dělaj z Kawasakiho růže opravdu výbornou podívanou. Nejen v českém měřítku...7.5/10

Dodatečné informace

Původní název:
Kawasakiho růže (více)
  • Česká republika Kawasakiho růže
  • Česká republika Kawasakiho ruža
  • Česká republika Kawasaki's Rose
Premiéra v ČR:
22. 4. 2024
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Česká republika

Powered byJustWatch

  • Natáčení Kawasakiho růže bylo zahájeno 7. června 2009 ve švédském Göteborgu. „Švédsko byla přímá inspirace k filmu. Pro Švédsko byl tento film napsán,“ říká režisér filmu. Před několika lety odcestoval Petr Jarchovský na Göteborský filmový festival, a když se tam po roce vypravili již společně s Janem Hřebejkem, seznámili jsme se s celou komunitou místního uměleckého centra. Budova göteborgských výtvarníků, ve kterém umělci pracují, ale i bydlí, byla pro tvůrce natolik jedinečným a fotogenickým místem s obrovským geniem locii, s unikátním výhledem na město, přístav a otevřený mořský horizont, že se tato lokace stala ideálním místem pro natáčení. Nabízela dokonalé spojení typicky městské architektury s přírodou a scénář filmu tak mohl být napsán pro existující reálie. Natáčení ve Švédsku štáb ukončil 17. června a až do 22. července pokračoval v českých lokacích.
  • Původně režisér Hřebejk uvažoval, že by do hlavních rolí obsadil kolegy-režiséry. Váženého profesora měl hrát Jiří Menzel, emigranta Jan Němec a bývalého estébáka Jiří Krejčík. Němec nabídku odmítl okamžitě, Menzel vzápětí, proto Krejčíka už ani neoslovil.
  • Snímek získal své první ocenění ještě před první klapkou, neboť byl jeho scénář oceněn 1. cenou Sazky.