Český národ miluje kriminálky a detektivky, to není žádná novinka. Zdá se ale, že k nám doráží true crime trend z Ameriky, jenž jim dává poněkud jinou, ne každému příjemnou podobu. U nás jsme stále zvyklí hlavně na žánrové seriály, v nichž je zločin spíš abstraktním rébusem na vyřešení. U takových případů se dá paradoxně snadno odreagovat, odpočinout, jedná se o celkem nevinnou zábavu. Poslední dobou ale stále častěji vidíme příklon k syrovějšímu zpracování skutečných zločinů, jež nás má znepokojit a znejistit. Vrcholem tohoto posunu se může stát Lesní vrah.
Články 77
Snímky či seriály na motivy skutečných kriminálních případů nebo tragických činů nechvalně známých vrahů lákaly filmaře vždy, v posledních letech a zejména měsících se však s nimi roztrhl pytel. Po minisériích Případ Roubal či Metoda Markovič: Hojer a filmových Manželech Stodolových se tak do kin chystá hrané zpracování dalšího děsivého příběhu – osudu sériového vraha Viktora Kalivody.
I v roce 2024 na nás čeká solidní porce žánrově pestrých českých filmových novinek. Těšit se můžete na řadu lehčích komedií, dokument o Karlosu Vémolovi či o Petru Jandovi, drama inspirované příběhem manželů Stodolových nebo na fanouškovsky laděný výpravný historický kus pojednávající o křižákovi z Plzeňska, z něhož se stal pomyslný Robin Hood.
Český film (inspirovaný skutečnými událostmi) Zlatý podraz nyní můžete vidět zdarma na iVysílání České televize. Vypráví o tom, jak parta českých kluků kdysi ráda košíkovou, podařilo se jim úspěšně přežít nacistickou okupaci a dále sklízeli úspěchy i na mezinárodním poli. Což bylo po komunistickém převratu ještě těžší než za okupace.
V 50. letech nejtužší totality se říkalo „zítra se bude tančit všude“, i když lidem do tance nebylo. Za normalizace 70. let se začalo víc pít, mluvit sprostě a lidé neviděli jiný útěk než v sexu a chudém konzumu. Pětidílný seriál Volha to zobrazuje tak barvitě, že vyvolává bouři nevole. Hlavní hrdina chápe „švejkování“ jinak než Haškův Švejk.
Politický thriller Chlapec z nebe švédského režiséra Tarika Saleha vstupuje v těchto dnech do českých kin. Vítěz ceny za nejlepší scénář z loňského festivalu v Cannes sleduje intriky egyptské tajné služby v nejstarší dosud fungující škole na světě. Českému publiku nabízí napínavý příběh z netradičního prostředí, který místy připomíná tuzemské snímky o působení Státní bezpečnosti. Ale s větší porcí modlení v arabštině.
Co naplat, divácká paměť je krátká, filmů přehršel a konkurence solidní. A tak se občas stane, že pomyslný kinematografický klenot kvůli diváckému nezájmu a pragmatickému přístupu kinařů zapadne. Přestane se vysílat doslova dřív, než začal. Ne že bychom něco takového prorokovali mysterióznímu Arvédovi, který dnes vstupuje do českých kin. Pojďme si však připomenout tuzemské filmy, které pohříchu zapadly, ačkoli si to vůbec nezasloužily. Začínáme rokem 2010, statistiky návštěvnosti a tržeb čerpáme z webu Kinomaniak.
Před pár dny zveřenila Asociace producentů v audiovizi (APA) zprávu o stavu tuzemské kinematografie a vyhlídkách do budoucích let. Není to dvakrát veselé čtení. Vláda šetří a ministerstvo kultury nemá páky na to, jak do kinematografie nalít víc peněz. Předsedou APA je zkušený producent Vratislav Šlajer (držitel Českého lva za Pouta, producent snímků Shoky a Morthy, ceněného seriálu #martyisdead nebo v Karlových Varech premiérovaného dokumentu PSH o kultovní rapperské trojici, který získal Cenu diváků). V rozhovoru Šlajer pojmenovává to, co tuzemskou kinematografii pálí, jakou roli v tom hrají politici a na koho se naopak čeští filmaři mohou spolehnout.
Jeden z velkých příběhů studené války se po dlouhých letech dočká filmové podoby. Celovečerní film o bratrech Mašínových začne v srpnu letošního roku podle scénáře Marka Epsteina natáčet režisér Tomáš Mašín. Hlavní role v něm ztvární Oskar Hes a Jan Nedbal, v dalších se objeví například Matěj Hádek nebo Tatiana Dyková. Premiéra je naplánována na podzim 2023.
Tento týden vstoupil do tuzemských kin český krimi thriller Petera Bebjaka Stínohra, v němž si zahráli Milan Ondrík, Hynek Čermák nebo Jan Jankovský. Pokud vás film zaujal, nabízíme vám jedenáct tipů na podobně laděné domácí snímky, které aktuálně najdete na Netflixu a na dalších v Česku dostupných streamovacích službách.