Třebaže má animace v českém filmu jistou tradici, od devadesátých let trochu bojuje o svou tvář. Světová konkurence bývá obecně hnacím motorem pro zlepšení a vývoj, nicméně česká kinematografie má několik specifik. Jedním z nich je skutečnost, že tradice ve filmovém vyprávění jsou v tuzemsku zkrátka jiné než u zahraniční konkurence, a proto přejímání zahraničních vývojových modelů poněkud selhává. Zároveň má český film o poznání omezenější možnosti financování, a tak i při nejlepší vůli vyrovnat se zahraničním počinům prakticky není možné natočit rovnocenný počin. Na takový problém často narážel právě český animovaný film, který léta osciloval mezi tradičnějšími cestami i ambicemi přiblížit se světovému trhu. Na začátku 90. let navíc neměl český film obecně jednoduchou pozici.
Články 80
Do kin zanedlouho vtrhne snímek, který si na svou premiéru musel počkat nečekaně dlouho. Svébytně pojatý dokument Králové Šumavy totiž měl premiéru už na jihlavském festivalu dokumentárních filmů na podzim roku 2019, kde získal cenu studentské poroty. Jeho distribuci do kin však zabránila covidová pandemie, a tak tvůrci s uvedením počkali na stoleté výročí protagonisty.
Před šesti lety zaujali autoři DK a Hugh Welchmanovi celý filmový svět originálním snímkem S láskou Vincent, který vytvořili z desítek tisíc olejomaleb ve stylu slavného umělce. Nyní se tvůrčí duo nominované na Oscara znovu hlásí s novinkou, snímkem Jagna. Do českých kin vstoupí 9. listopadu a podobně jako S láskou Vincent je vytvořený díky úsilí stovky malířů a malířek z celého světa.
Česká televize dnes večer na stanici Art uvede oscarové Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela a následně autorův dokumentární portrét v rámci cyklu Zlatá šedesátá. Naskýtá se tedy ideální příležitost připomenout si ceněný snímek i jeho režiséra, který v roce 2020 zemřel.
Tento týden se do kin po dlouhých odkladech dostává nejdražší český film všech dob – Jan Žižka od režiséra a producenta Petra Jákla. Film byl z velké části financovaný Američany, má mezinárodní obsazení a je původně natočený v angličtině. (V kinech poběží i dabovaná verze.) Poslední informace říkají, že Jan Žižka vyšel na 450 milionů korun. Jaké jsou ostatní dosud nejdražší české filmy?
Má problém s nahotou před kamerou, není rád v centru pozornosti. Přesto je David Švehlík jedním z nejobsazovanějších a nejpopulárnějších tuzemských herců. Všechno ale mohlo být docela jinak, v mládí totiž toužil stát se knězem. Pojďme si připomenout kariéru a život herce, který dnes slaví padesátiny.
Program Evropské unie Kreativní Evropa MEDIA podporuje již 30 let evropskou kinematografii a audiovizuální průmysl. V rámci oslav vám spolu s iniciativou Evropského parlamentu Cena diváků LUX (LUX Audience Award) nabízí ke zhlédnutí snímek Berani (2015), který byl v oficiálním výběru Ceny diváků LUX v roce 2015.
Po dvou článcích věnovaným zahraničním hereckým hvězdám, které si se svými rodinnými příslušníky zahrály rodiny i ve filmu, se k tomuto tématu vracím. Ovšem tentokrát zůstaneme v našich českých vodách.
Historické koprodukční drama Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli a snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče se budou ucházet o Evropské filmové ceny v kategoriích nejlepší režie (za Šarlatána pro Agnieszku Holland) a film (za Nabarvené ptáče pro producenta a režiséra Václava Marhoula). Výsledky budeme znát v sobotu 12. prosince 2020.
Za sebou má sérii úspěšných knih a scénáře k filmům Grandhotel (2006) a Alois Nebel (2011). Již tento čtvrtek se do kin vydá další snímek inspirovaný jeho knihou, Národní třída (2019) s Hynkem Čermákem v hlavní roli. Více v rozhovoru se spisovatelem a scenáristou Jaroslavem Rudišem.