Králové Šumavy
Tím není nikdo menší než Josef Hasil, československý pohraničník, jenž proslul jako převaděč přezdívaný Král Šumavy. Už roku 1948 si Hasil uvědomil, že komunistickému režimu sloužit nechce, a tak pomáhal převádět uprchlíky do Německa. Zanedlouho poté byl dopaden, z vězení však utekl, přidal se k předchůdkyni americké tajné služby CIA s názvem CIC a začátkem 50. let pokračoval v převádění přes hranice.
Tento bez přehánění hollywoodský příběh se podařilo česko-irskému týmu filmařů zpracovat do podoby dokumentu obohaceného rotoskopickou animací (kterou u nás proslavil hlavně snímek Alois Nebel). Jádrem dokumentu od irského režiséra a animátora Krise Kellyho, jehož krátké snímky se dočkaly úspěchů na britských cenách BAFTA, je však exkluzivní výpověď samotného Hasila, pořízená jen pár měsíců před jeho úmrtím v roce 2019.
Letos si připomínáme sto let od narození slavného Krále Šumavy, a tak stojí za to si jeho hrdinské skutky připomenout. Ve snímku uslyšíme i paní Vlastu, momentálně žijící v Kanadě a patřící mezi Hasilem převedené uprchlíky. Výrazná bude jistě i hudební složka, o níž se postaral rovněž známý muzikant David Holmes.
Nejde však zdaleka o jediné zpodobnění tohoto známého příběhu. Předloni se Voyo vytasilo s třídílnou sérií Král Šumavy: Fantom temného kraje, která si díky úspěchu vysloužila i schválení druhé a třetí řady, jichž bychom se měli zanedlouho dočkat. Zapomenout nemůžeme ani na klasického Krále Šumavy od Karla Kachyni z konce 50. let, částečně strhujícího, částečně poznamenaného dobovou ideologií.
Animovaný dokument Králové Šumavy vstoupí do kin 28. listopadu, už za pár dní ale proběhnou exkluzivní pražské předpremiéry s účastí režiséra Kellyho – konkrétně 12. října v Kině Aero a o den později v Bio Oko. Termíny dalších předpremiér zjistíte na stránkách distribuční společnosti Artcam Films. Podívejte se také na náš žebříček nejlepších českých dokumentů poslední dekády.
Zdroj: Artcam Films