Od The Batmana (neplést si s Batmanem!) uplynuly dva roky a ještě další dva máme před sebou, než se Robert Pattinson coby nejvíc emo verze Bruce Waynea vrátí na plátna. To je v dnešní době docela nevídaná tvůrčí zdrženlivost, je tedy jedině na místě, že nás DC v mezičase odměňuje menším dárečkem. Tím je osmidílná minisérie Tučňák (The Penguin), která v noci z dneška na zítřek startuje na HBO a Max. My jsme viděli pět dílů, tedy něco přes půlku, a můžeme říct, že jde o velmi příjemnou podívanou.
Články 95
Tim Burton se v devadesátých letech vkradl do srdce nejednoho puberťáka, proto bylo tak smutné sledovat v novém století postupnou ztrátu jeho šarmu. Druhý Beetlejuice ale podle většiny prvních reakcí představuje pro svého režiséra návrat do formy. Vyplňme tedy poslední okamžiky před vpádem Michaela Keatona do kin tím, že vzpomeneme na milovaný první díl a zapřemýšlíme nad tím, v čem vlastně spočívá nechvalné upadnutí Burtona do irelevance v posledních letech.
Bývaly doby, kdy šestašedesátiletý Tim Burton třímal žezlo nejžádanějšího hollywoodského filmaře. Původem nadaný animátor a stvořitel frankensteinovského pejska Frankenweenieho stál u zrodu komiksového Batmana, představil Střihorukého Edwarda, Ospalou díru či zbožňovanou Mrtvou nevěstu a hravě kombinoval dětské elementy s gotickou temnotou. Alenkou v říši divů přičichl k miliardovým tržbám a studio s podobiznou Mickeyho Mouse jej v závěru minulé dekády najalo na předělávku klasického animáku Dumbo, která s vysokým rozpočtem 170 milionů dolarů pohořela. Projekt, na který nevzpomíná v dobrém ani herec Michael Keaton, režisérovi nadcházející fantasy Beetlejuice Beetlejuice málem z profesního hlediska zlomil vaz.
V osmdesátých letech komiks na plátnech nevzkvétal. Po obřím úspěchu prvního Supermana skončila tato série ve slepé uličce a začala generovat některé z nejvysmívanějších filmů všech dob. Přestože modelovým konzumentem popkultury se už od premiéry Star Wars stával teenager, komiksy byly stále považovány za příliš nerdské a okrajové médium, aby mohlo mluvit k masám. Když neuspěl ani nejslavnější komiksový hrdina, jaký má smysl zkoušet kohokoliv jiného? Odpověď našel podivín Tim Burton přesně před 35 lety.
Ještě před tím, než se režisér Tim Burton zapsal do diváckých srdcí svým Batmanem, Střihorukým Edwardem (Edward Scissorhands) či Ospalou dírou (Sleepy Hollow), zabodoval u diváků morbidní komedií Beetlejuice. Příběh o dvojici zoufalých duchů a titulním démonickém vymítači se stal hitem, který nám do velké míry poprvé představil Burtonův nezaměnitelný styl a jeho tradiční prvky, jichž se v následujících letech nevzdal. Letos se ikonický tvůrce ke svému ranému dílu vrátí a prvním traileru ukázal nejen staré známé v čele s Michaelem Keatonem, ale také novou krev, jež reprezentuje Jenna Ortega z Wednesday.
Halle Berry, Anne Hathaway či Zoë Kravitz. Během posledních dvou dekád se tyto známé herečky chopily komiksové postavy Kočičí ženy ve filmech Catwoman, Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises) a The Batman. Pro spoustu fanoušků – a především těch odkojených devadesátkami – však tou jedinou pravou Catwoman zůstává Michelle Pfeiffer, jež roli ztvárnila ve snímku Batman se vrací (Batman Returns). Nechybělo však mnoho a obsazení vypadalo úplně jinak.
Magazín Los Angeles Times ji roku 2011 zařadil na třetí místo v žebříčku padesáti nejkrásnějších žen ve filmu. Kariéru Kim Basinger definitivně nakoplo focení pro Playboy začátkem 80. let a mediálně nejprobíranější období se váže na její manželství s Alecem Baldwinem, které slavně karikovali také Simpsonovi. Sedmdesátiletá rodačka z americké Georgie, jejíž život poznamenala agorafobie a panické záchvaty úzkosti, ve vzácně podstupovaných rozhovorech přesto působí jako plachá žena s nohama na zemi. V posledních letech se věnuje především své dceři, a přestože ji Zlaté maliny pravidelně nominovaly na nejhorší herečku roku, doma má Oscara i Zlatý glóbus.
Tim Burton se z mírného tvůrčího záhrobí vrátil se seriálovou Wednesday. Chytne nyní druhou mízu? To se dozvíme už v září příštího roku, kdy bude do kin uvedený druhý Beetlejuice, pokračování jednoho z jeho raných filmů, jimiž formuloval svou estetiku.
Komiksový temný rytíř má na svém kontě nejen nemalý zástup hraných a animovaných filmů či seriálů, ale i herců, kteří mu propůjčili svou tvář. S ohledem na filmy o Batmanovi je tak z čeho vybírat. Náš speciál věnovaný Netopýřímu muži vám přináší kompletní přehled všech filmů, ale i jejich hodnocení, rozčlenění podle tvůrců, ale i podle dalších kritérií.
Nic proti komiksovým filmovým adaptacím. Sešity se superhrdiny a superhrdinkami jsou populární nejméně od třicátých let minulého století a poté, co Čelisti se Star Wars v 70. letech vydláždily cestu popcornovým letním blockbusterům, se příběhy DC či Marvelu soustavně prosazují na stříbrných plátnech. Mánie započatá Iron Manem z roku 2008, která nese název Marvel Cinematic Universe a na niž reagovala společnost Warner Bros. svým DC vesmírem, se však po premiéře Avengers: Endgame (2019) vytrácí. Tento týden startující snímek Marvels podle všeho prodělá stejně jako tři další letošní komiksovky a průmysl pomalu směřuje k jinému snadnému obohacení, které skýtají stále populárnější adaptace videoher.