12 let v řetězech

77%
12 let v řetězech

Snímek vycházející ze skutečných událostí vypráví o Solomonovi Northupovi, svobodném newyorském černochovi, který byl v roce 1841 unesen na plantáž v Lousianě. Tam byl zotročen na dlouhých 12 let.




Recenze: 12 let v řetězech

Kinobox.cz
70%

Steve McQueen si natočením 12 let v řetězech neuškodil, vychází z toho se ctí. Fanoušci se ale samozřejmě budou těšit na jeho další, intimnější, meditativnější a filosofičtější snímek. Doufejme, že se ho dočkáme, že McQueen nepodlehle blyštivým, pomíjivým hvězdám slávy a úspěchu.


Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
7.5
Historická masáž,která diváka nutí zamyslet se sám nad sebou. Vše působí velmi realisticky a syrově. Místy velmi znepokojivé a mrazivě kruté. Řemeslně naprosto skvěle odvedená práce. Takových snímků se netočí mnoho a je to velká škoda. Je potřeba,aby jsme otevřeli oči a viděli i tu nepříjemnou část historie.
Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
8
Steve McQueen poprvé komerčnější a hned je z toho hlavní kandidát na Oskary. "12 let v řetězech" vypráví skutečný příběh svobodného černocha, který se shodou nepříjemných okolností dostane do zajetí a stane se z něj na 12 let otrok. Příběh není nikterak složitý a diváka nečekají žádné překvapivé zvraty a film se odehrává v pomalém tempu, kdy hlavní hrdina vystřídá několik majitelů od těch sympatických a hodných až po ty kruté. Vše je založeno a stojí a padá hlavně na hercích, kteří jsou výborní a celý film je hvězdně obsazený, ačkoliv se řada herců objeví jen na pár minut (Brad Pitt je zde minimálně, ale přesto se jedná o jednu z nejzásadnějších postav) a samozřejmě i na McQueenově režii, která opět využívá dlouhé záběry, které dávají jednotlivých scénám větší hloubku (i díky tomu patří scéna bičování k jedné z nejlepších z celého filmu). Hlavními neduhy, tak zůstává scénář, který postavy nikam neposouvá, ani je nevyvíjí a přemýšlivý divák objeví řadu nedostatků a logických děr a bohužel zklamala i hudba Hanse Zimmera, která je minimalistická, ale bohužel jen kopíruje úryvky z "Tenké červené linie". Přesto je "12 let v řetězech" silný a poutavý film, který nestrhne, ale rozhodně neurazí a dané téma je v něm zpracované nejlépe, jak jsem kdy viděl.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 624 bodů
9
Oskarový snímek o temné době otroctví na americkém území, jehož příběh je založen na skutečné události. Mučení, bezmoc, zneužívání a zrada. Velmi znepokojující film syrově pojednávající krutou realitu odehrávající se před sto lety. Děj je založen na únosu a prodeji svobodného černošského muže, který následně pozná veškerou krutost a nelidskost, jakou kdy mohl člověk ve své době zažít. Zoufalství a beznaděj se táhne po celé dějství a díky dvouhodinové stopáži a pomalejšímu vyprávění se lze do takové situace vcítit a tím poznat, jaké nekonečné utrpení to muselo být. Příběh jako takový je tedy velice jednoduchý, ale ve své podstatě cílený. Při sledování mnohých scén skutečně až zatrne. Nelze upřít ani jisté moralizování, které měl ve své roli na svědomí Brat Pitt a vzniká otázka jak by se osud hlavní postavy odvíjel dál, kdyby se tam neukázal. Snímek je tedy velmi emocionální hlavně zvýrazněnou vizuální stránkou násilí, na který někteří diváci budou muset mýt přeci jen krapet silnější žaludek.


Dodatečné informace

Původní název:
12 Years a Slave (více)
  • Velká Británie 12 let v řetězech
  • Velká Británie 12 Years a Slave
  • Velká Británie 12 anni schiavo
  • Velká Británie 12 años de esclavitud
  • Velká Británie 12 rokov otrokom
  • Velká Británie Twelve Years a Slave
Premiéra v ČR:
23. 1. 2014
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Velká Británie, USA
Rozpočet:
20 mil. USD
Tržby:
187 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
12 let v řetězech je dostupný s českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch

  • Na začátku, když Solomona oblbují pánové Brown a Hamilton, říká pan Brown: "Kdybychom vás mohli přesvědčit, abyste nás doprovodil až do Washingtonu..." Jeho rty nevyslovují slovo "Washington". Je možné, že říká "New York", i když to není jednoznačné.
  • Anne Northupová je zobrazena s dlouhými narovnanými vlasy, ale hřeben a další vyhřívané přístroje na úpravu vlasů byly vynalezeny až v 70. letech 19. století. Černoši si začali rovnat vlasy až na začátku 20. století.
  • Několikrát během filmu jsou koně viděni s uzdečkami s "bleskovým" nástavcem na nánosníku. Tento typ nástavce byl vynalezen až v 60. letech 20. století.