Sam Raimi je ztělesněním filmařského amatéra, který „to dokázal“ ve velkém světě. Zároveň ale neztratil své nadšenectví a šarm tvůrce, jenž především miluje blbnutí s kamerou. Možná to zní jako něco, co by mělo platit pro mnohé filmaře, když se však rozhlédneme po branži, uvidíme překvapivě málo lidí, kteří by odolali vábení „serióznosti“, „vyššího umění“ či jednoduše nevyšuměli jako technicky kompetentní rutinéři, kteří zajedou do bezpečných kolejí. Dnes slaví milovaný režisér 65. narozeniny, připomeňme si tedy tři důvody, proč na něj nedáme dopustit.
Články 23
Výroba pokračování se stává standardem i v případě sebeméně úspěšných titulů, avšak se silným a odlišným konceptem mohou mít sequely nepopiratelné kouzlo. U sérií aplikujících polonávazné vyprávění, kdy každá další část rozvíjí kompletně jiný příběh a klade před hrdiny nové cíle, se nezřídka jede podle rovnice „čím větší, tím lepší“. Tvůrci však čas od času vsadí na moment překvapení a na etablovanou látku naváží stylem, který zcela převrací žánrovou polohu a někdy i explicitně komentuje charakter předchozích dílů. To se týká i následujících deseti filmů, jež pokračovaly v konkrétně škatulkovaném příběhu velmi neotřele – ať už v ryze pozitivním, nebo spíš záporném smyslu.
Když jsou vašimi příbuznými Henry, Peter a Jane Fondovi, máte cestu k hollywoodskému výsluní zdánlivě usnadněnou. Dnes šedesátiletá Bridget Fonda si to namířila mezi hereckou smetánku ve čtyřiadvaceti letech a v devadesátkách byste těžko hledali pilnější umělkyni s pestřejším výběrem rolí, od těch akademicky vážených až po absolutně kultovní. Sympatická blondýna ovšem nepotismus těžce snášela a poté, co si roku 2003 při vážné autonehodě poranila obratel, se ze showbyznysu i z veřejného života kompletně vytratila.
Hororová série Lesní duch (Evil Dead) poprvé vyděsila publikum roku 1981, avšak letošní pátý celovečerní projekt s názvem Smrtelné zlo: Probuzení si v kinech vedl ze všech předchůdců zdaleka nejlépe. Čtení z pekelného svazku Necronomicon pořád umí rozpoutat krvavý a napínavý teror a podle producenta Bruce Campbella, jenž ztvárnil protagonistu Ashe v původní trilogii a v seriálu Ash vs Evil Dead, je čas diváky a divačky ochromovat hrůzou daleko častěji. Nové projekty by tudíž mohly mít premiéry pouze s dvouletým odstupem.
Příbuzenské vztahy jsou v Hollywoodu nezanedbatelné. Stejně jako ve většině obchodních sfér, v nichž vás předchází reputace vašeho rodiče nebo staršího sourozence. Za víc než století, během něhož platí především herci a režiséři za hvězdy, jejichž filmografie nabývají kanonických rozměrů, se vyrojila řada rodinných klanů s vícegeneračním rozsahem. Následující dynastie jsou v Hollywoodu nejúspěšnější z hlediska kvality i kvantity filmových děl, na nichž se podílely.
Herci a herečky mohou být divadelní, oscaroví, béčkoví nebo kultovní. A pak je tu Bruce Campbell. Sympatickému rodákovi z Michiganu stačila jediná role v hororové sérii Lesní duch (Evil Dead), aby se stal nesmrtelným. Jenže Campbell, jemuž se pro jeho výraznou čelist přezdívá jednoduše Brada (The Chin), má za čtyřicetiletou kariéru na kontě přes 160 filmových či seriálových rolí. S celoživotním kamarádem a režisérem Samem Raimim se zasloužil o vývoj žánrové kinematografie jako málokdo.
Hororová fantaskní komedie Armáda temnot slaví 30. výročí od premiéry. Závěrečná část původní trilogie Sama Raimiho Lesní duch uvrhla hrdinu Ashe v podání Bruce Campbella do středověku, kde se musel potýkat především s vlastní nezodpovědností a arogancí, kvůli nimž se z věčného spánku probrala armáda kostlivců.
Správný herec či herečka má tolik různých tváří, že v každém filmu obnaží trochu jinou stránku lidské osobnosti. Občas ale někdo dokáže smíchat dva naprosto rozdílné charaktery a v jediném celovečerním snímku ztvárnit roli kladnou i zápornou. Dvě různé úlohy, které k sobě ve světě filmu chovají vztah srovnatelný s energií mezi detektivem a sériovým vrahem. Podívejte se na několik příkladů skvělých dvojrolí, kdy se stejným člověkem v jednu chvíli sympatizujeme, přičemž v té další bychom mu nejraději vrazili kudlu do zad.
Marvelovky jsou svými easter eggs neboli skrytými překvapeními celosvětově proslulé. Ať už se jedná o camea Stana Leeho či o narážky a vtípky na jiné filmy, nikdy nezklamou. Do kin před pár dny dorazil nejnovější marvelovský snímek Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství od režiséra Sama Raimiho. Věděli jste, kdo byl tajemný zelený minotaur či hrdina s vidličkou na hlavě? Pokud ne, nevadí, nyní se to dozvíte.
Legrační horory, klasické parodie, spielbergovská sci-fi, "uberovská" akční komedie či oceňované brazilské drama. To vše a mnohem více můžete vidět v srpnu na HBO GO!