James Bond je bezpochyby nejvýznamnějším špionážním produktem kinematografie s kořeny v 60. letech, kdy se hlavně v Evropě (a posléze i v zámoří) etablovala spousta nových formálních směrů. Ale co francouzský elegantní padouch Fantomas? Původně drastického maskovaného zabijáka, jehož knižní činy jakoby soupeřily i s legendárním řáděním Jacka Rozparovače, režisér André Hunebelle roku 1964 přetvaroval do stylového zloděje, kterého ve vzrušujícím, o poznání komičtějším žánrovém mixu Fantomas nahání novinář Fandor (Jean Marais) a cholerický komisař Juve (Louis de Funès). Byla z toho trilogie s přetrvávajícím mezinárodním ohlasem, která k tetralogii údajně nedospěla kvůli rozmíškám mezi soupeřícími herci a jejíž provedení ikonického zloducha prorostlo i tuzemskou kulturou či sportovní scénou.
Články 27
V českých televizích aktuálně začala podzimní sezóna. Po letní pauze se tedy jednotlivé stanice snaží získat diváckou pozornost novými pořady, soutěžemi… a samozřejmě hlavně seriály. Seriálová tvorba patří už dlouhá léta mezi hlavní taháky jednotlivých kanálů. I když se vkus a trendy během dekád mění, láska diváků v několikadílné či takřka nekonečné vyprávění zůstává. Patříte i vy mezi diváky, co rádi zkouknou každý zajímavý seriálový titul? A jak dobře máte nakoukané moderní hity či televizní klasiky? To si nyní můžete ověřit.
Mělo se jednat o nový hit Český televize, který ladně naváže na popularitu Smyslu pro tumor. Jenže už z žánrového mixu a prvních ukázek bylo jasné, že to novinka To se vysvětlí, soudruzi! nebude mít u diváků vůbec jednoduché. Mysteriózní sci-fi detektivka od Matěje Chlupáčka a Michala Samira v prvním díle nejde publiku ani trochu naproti, ale navíc vlastně jako by ani nevěděla, čím chce být.
V neděli večer začne na obrazovkách České televize nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!, který se bude snažit navázat na divácký úspěch hitu Smysl pro tumor. Žánrově by však nemohly být oba seriály vzdálenější. Po dramedii o rakovině nás totiž čeká ulítlá sci-fi parodie z dob komunismu. A tímto netradičním žánrovým mixem výčet zajímavých informací rozhodně nekončí.
O ostravském Divadle Mír poslední dobou příliš slyšet nebylo. Tým kolem Alberta Čuby, Štěpána Kozuba, Robina Ferra a Vladimíra Poláka na sebe loni na jaře upozornil hrůzostrašným patvarem s názvem Tři Tygři ve filmu: JACKPOT, od té doby si však výraznější role připsal jen Kozub. Teď však víme, co jeho kolegové v uplynulých měsících chystali.
I v titulku samozřejmě přeháníme. Jak už se tak naučili skoro všichni, kdo o seriálu Eliška a Damián mluví a píšou. Jako by bylo třeba neustále nadsazovat a přisazovat si a nebylo možné o tomto zcela standardním televizním seriálu mluvit střízlivě.
Herec Vladimír Dlouhý od 70. let platil za stálici tuzemské tvorby. Když roku 2010 po nemoci zemřel, zanechal po sobě množství postav, z nichž si nejčastěji připomínáme ty pohádkové. Jak se však vyvíjel jeho herecký obraz a na které role by se nemělo zapomínat?
Koprodukce Československa a Německa slavila v první polovině 80. let řadu úspěchů, na něž se pokouší navázat nová generace tvůrců. Podaří se jim vytvořit stejně populární dílo, jakým byla třeba Arabela? Talentu před kamerou i za ní naštěstí není málo.
Po dlouhých letech příprav se Janu Budařovi podařilo dokončit pohádkový příběh, v němž se postaral téměř o vše. Přestože jej údajně konzultoval i se Zdeňkem Svěrákem, výsledek je velmi rozpačitý a pro publikum všech věkových kategorií spíše nepřehledný.
O retro dětských seriálech jsme psali již ve dvou článcích, jeden byl věnovaný zahraničním animovaným seriálům a druhý hraným pořadů pro děti v zahraniční produkci. Jelikož je ale česká tvorba pro děti velmi bohatá, nemůžeme vynechat ani tu naši.