Mexický režisér se španělskými kořeny Guillermo del Toro Gómez patří k předním miláčkům cinefilů nového století. Právě oslavil své šedesáté narozeniny, což je skvělá záminka seřadit si jeho dvanáct celovečerních filmů po ten nejlepší. Věčný hračička a mistr detailu nenatočil nic, co by v sobě nemělo alespoň střípek filmařské radosti, přesto má za sebou řadu komerčně nejistých a umělecky kompromisních zářezů. Sice jsme bohužel přišli o jeho Hobita, když mu studio projekt na poslední chvíli vyrvalo z rukou, tuhle bolístku si ale mohl dávno zahojit jinde.
Články 28
Bořek stavitel, původním jménem Bob the Builder, je figurou, jež už vstoupila do širokého povědomí a stala se populárním popkulturním odkazem i pro lidi, co samotný seriál nikdy neviděli. Vlastně není ani tak starý – premiéru si odbyl v roce 1998, napřímo měl tedy šanci zasáhnout jen jednu a půl generace. Přesto se zdá, že jeho záběr je mnohem širší. Věří tomu i filmoví producenti, kteří plánují celovečerní animák.
V těchto dnech je o Jacobovi Elordim hodně slyšet. Šestadvacetiletý australský herec se totiž těsně před Vánoci objevil na platformě Amazon Prime ve stylové satiře Saltburn. Nedlouho předtím v amerických kinech premiérovalo životopisné drama Priscilla, v němž si zahrál samotného krále rokenrolu. Navíc je známý i ze seriálu Euforie (Euphoria). A nyní o něm slyšíme znovu, i když jej čeká poněkud méně fešácká role.
Marvelovská trilogie o patáliích pavoučího muže s tváří Toma Hollanda se sice dočkala chvály, prozatím jen dvojice animovaných počinů z posledních let je však přece jen výrazně jinde. A pomalu způsobuje nevídanou revoluci ve sféře filmových animáků.
Ve filmografii britského animátora Johna Stevensona (65) najdeme vždy na prvním místě veleúspěšnou Kung Fu Pandu, kterou režíroval v roce 2008 spolu s Markem Osbornem. Pracoval však i v uměleckém týmu prvních tří dílů Shreka a dál v minulosti na kultovních Muppetech, Labyrintu a Malém krámku hrůz. Jeho úkolem na těchto produkcích bylo většinou pracovat na designu postav či scén a hledat výtvarná řešení podle pokynů režisérů. Je fanouškem Karla Zemana a jak zjistíte v rozhovoru z Anifilmu, také velkým zastáncem praktických efektů a ruční animace.
Mexický režisér Faunova labyrintu a Hellboye Guillermo del Toro si nedávno odnesl Oscara za animovaný snímek Netflixu Pinocchio Guillerma del Tora. Stal se prvním filmařem se zlatými soškami za nejlepší film, animovaný film a režii. V současnosti pracuje na dlouhodobě připravované adaptaci Frankensteina a podle několika zdrojů si pojistil prvotřídní herecké obsazení.
V pořadí 95. udělování nejprestižnějších filmových cen Oscar proběhlo v noci z neděle na pondělí. Tentokrát bez facek a trapasů, zato s několika překvapeními a pod nadvládou filmu, v němž postavy skáčou na anální kolíky a místo prstů mají párky. Sci-fi Všechno, všude, najednou s asijskými protagonisty a protagonistkami získala sedm Oscarů včetně toho pro nejlepší film, což by před rokem hádal opravdu málokdo. Čtyři nominovaní Češi vyšli naprázdno.
Britská akademie filmového a televizního umění rozdala v neděli 19. února v pořadí 76. výroční ceny BAFTA. A protože většina nominací se shodovala s těmi oscarovými, může se jednat o jasný signál, kdo si 13. března odnese plešatou zlatou sošku.
Pokud jste nikdy neslyšeli o filmovém studiu A24, znamená to, že jste staří a ničemu nerozumíte. Ale nezoufejte, jsme tu od toho, abychom vám představili značku, která letos díky desetiletému intenzivnímu budování renomé ukořistila nejvíc oscarových nominací a patří k nejrespektovanějším a nejmódnějším v oboru.
Herec Riz Ahmed a herečka Allison Williams vyhlásili filmy a tvůrce, kteří se budou 13. března ucházet o nejprestižnější filmové ocenění Oscar. V článku naleznete přehled nominovaných v hlavních kategoriích. Český snímek Il Boemo Petra Václava se do kategorie nejlepší zahraniční film nedostal. Nejvíce nominací má bizarní film Všechno, všude, najednou, celkem jich posbíral nevídaných 11.