Dame Angela Brigid Lansbury patří k herečkám, které ztvárňovaly filmové a televizní babičky a tetičky tak dlouho, až veřejnost kolektivně přijala tezi, že na svět vyskočila rovnou jako charismatická postarší paní. Samozřejmě, že za téměř sto let života toho ale představitelka Jessicy Fletcher stihla mnohem víc. Od narození britsko-americké herečky právě uplynulo 99 let, o týden dřív to byly dva roky od její smrti v požehnaném věku 96 let. Zároveň jsme si právě připomněli výročí premiéry To je vražda, napsala, od které uplynulo 40 let.
Články 7
Streamovací domovina nejdražšího seriálu všech dob, Prstenů moci ze světa Pána prstenů, ještě ve světě nemá takový apel jako Netflix nebo HBO. Na Amazon Prime Video přesto nalezneme několik více či méně zaprášených klasik, které s moderním publikem artikulují způsoby rozmanitými, nadčasovými a místy vyloženě rozkošnými. Problém nicméně v České republice a v mnoha dalších zahraničních trzích nastává s ohledem na jazykovou bariéru, neboť většina nejatraktivnějších klasických děl postrádá vedle dabingu i české titulky. Podívejme se na patnáct přehlížených filmů z tamní nabídky, které mohou z různých perspektiv uspokojit především nostalgiky. A současně nakrknout uživatele vyžadující český překlad, jemuž Amazon zatím moc nepřeje. A to je v případě následných perel velká škoda. Pro příznivce české lokalizace ale Amazon naštěstí také nabízí bohatou nabídku titulů (v našem filtru si nastavte dabing a nebo titulky).
Ačkoli by už mělo jít o samozřejmý a trvalý postoj, na 25. listopad připadá Mezinárodní den boje proti násilí páchanému na ženách. Všem, kteří nad význačností tohoto sdělení pochybují, mohou otevřít oči následující filmová a dokumentární díla. Některé snímky se k dané tematice vyjadřují nepřímo, popřípadě zasazují ženské revenge příběhy do atraktivních žánrových schémat. Jiné dané téma artikulují otevřeně a vztahují se ke skutečným událostem kolem útlaku žen, domácího násilí, znásilnění nebo hnutí MeToo. Představíme si tři základní linie tvůrčího přemýšlení o těchto námětech – od faktických dokumentů přes seriózní filmová zpracování až po atraktivní žánrové příběhy, v nichž hrdinky mohou dojít konečné satisfakce, která jim v realitě často uniká.
Před týdnem, pět dní před svými sedmadevadesátými narozeninami, zemřela ve spánku Angela Lansbury, herečka známá především z úspěšného detektivního seriálu To je vražda, napsala. Posledním filmem, v němž si zahrála, je pokračování hitu Na nože.
Herečka známá ze seriálu To je vražda, napsala zemřela ve spánku pět dní před 97. narozeninami. Za sebou nechává stovky televizních, filmových i divadelních rolí, které ztvárnila během své takřka osmdesátileté kariéry.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.
Úspěch se především v Hollywoodu už od nepaměti neměří originalitou a novátorstvím. Důkazem toho je i následujících 15 filmů, které se těší dlouhodobé oblibě a zcela se v jejich případě zapomíná, že jsou remaky originálních děl.