Údolí stínů

74%
Údolí stínů

V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války...

Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací.

Film vznikl podle vzpomínkové knihy generálporučíka ve výslužbě Harolda G. Moorea a válečného zpravodaje Josepha L. Gallowaye, jenž se skutečné bitvy zúčastnil jako pozorovatel. Oba autoři se na snímku podíleli jako odborní poradci. (oficiální text distributora)




Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Velice slušně natočený válečný snímek. Převážná část filmu je jen o akci a nemá nějakou hlubší myšlenku ale jako akční podívaná funguje skvěle a to hlavně díky dobře natočeným a docela krvavým bitevním scénám. Jinak postavy jsou strašně ploché a atmosféry film také moc nepobral. Prostě jen střelba a výbuchy.
Pete69
Pete69
33 039 bodů
7
Tento snímek odehrávající se na začátku války ve Vietnamu je po hlušším úvodu prakticky celý o jedné bitvě. Téměř hodina a půl jatek, krve a zmařených životů v realistickém zpracování. Odkazu syndromu z války se snímek lehce dotkne, jinak je to prakticky jen o střílení a napalmu. Dobrá podívaná.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
6
Bojové scény nebyly vůbec špatně natočené - obzvlášť efektní byla pomoc vzdušné podpory - napalm vymysleli asi hlavně kvůli tomu, že ve filmech to vypadá dobře. Aspoň k něčemu jsou ty války dobrý - že se pak o nich můžou točit akční filmy. Ale byla tam hromada patosu od hrdinství, víru v boha/modlení až po totálně sračkoidní dějovou linku s manželkami (k tomu se ještě dostanu). Vlastenectví Mela Gibsona je odstrašující, ale to bych aji přežil... horší bylo, že film mi připadal zas jak nějaká americká vojenská propaganda. Třeba mi ustřelilo uši, když tam zmínili nějakých 40 mrtvých američanů (v titulcích jich bylo pak asi 80 a ve skutečnosti jich mělo být kolem 240), ale jak tomu může člověk věřit? Jinak já to nepočítal, ale těm číslům rači věřit nebudu. Jinak film je to docela zapomněníhodný, ale co mi ulpělo, tak rozhodně 2 věci: když reportér strhnul spálenýmu borcovi kůži z noh... to bylo husty. A jako protipól - otřesná černošská ženská vzlykající nad mrtvým chlapem (m-m, no, e-e, m-m, m-m-m). To jsou věci, které mi ulpěly. A zatímco ta první v dobrém slova smyslu, ta druhá mě straší v noci dodnes. Podobně to mám s Madeleine Stowe - když ji vidím, tak si dycky řikám, že ta ženská je nějaká umělá... a pokud doteď nebyla, tak se vsadim, že má nově udělanej botox rtů...

Dodatečné informace

Původní název:
We Were Soldiers (více)
  • USA Údolí stínů
  • USA We Were Soldiers
  • USA Cuando éramos soldados
  • USA Nous étions soldats
  • USA Údolie tieňov
  • USA We Were Soldiers - Fino all'ultimo uomo
  • USA Wir waren Helden
Premiéra v ČR:
15. 8. 2002
Země původu:
USA, Francie, Německo
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
75 mil. USD
Tržby:
114,66 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Údolí stínů je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné



  • Za bitvu v Údolí stínů byli tři američtí vojáci vyznamenání Medailí cti.
  • Ve filmu je 305 mrtvých.
  • Původně měl být film uveden už v roce 2001.