Spekulace, zda Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos v únoru uspořádá filmové ceny pod zavedeným názvem Český lev, či nikoli, jsou u konce. 8. ledna vydala ČFTA prohlášení, že i letos bude akademie oceňovat filmaře soškou Českého lva. Akademie se na tom dohodla se zakladatelem filmových cen Petrem Vachlerem a generálním partnerem značky Magnesia Alessandrem Pasqualem. Petr Vachler se o své „dítě“ staral 20 let. Lev sice zůstává v manéži, ale u jiného principála. Co si z těch 20 let - a zvláště pak z posledních perných měsíců - Petr Vachler odnesl, to se dočtete v následujícím rozhovoru.
Články 16
21. ročník výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) se uskuteční pod známým názvem Český lev. ČFTA, která letos udílení výročních cen českým filmařům organizuje, se po několikaměsíčním vyjednávání dohodla na převodu ochranné známky Český lev.
Přelom května a června byl rozhodujícím obdobím v dlouhodobém jednání mezi producentem Petrem Vachlerem, majitelem ochranné známky Český lev a prezídiem ČFTA o možnostech odkoupení této známky. Momentálně situace vypadá tak, že – jak se praví v poslední tiskové zprávě prezídia – „ČFTA bude nadále udělovat výroční filmové ceny, které však již neponesou název Český lev“. Proč po vleklých jednáních nakonec k dohodě nedošlo, jsme se zeptali Petra Vachlera.
Český lev a jeho zakladatel Petr Vachler čelí v posledních týdnech nebývalé kritice, která vygradovala ve zrušení televizního přenosu nominačního večera a souboj o práva na samotného Lva. ČFTA (Česká filmová a televizní akademie) chce prestižní cenu dostat pod svá křídla a kontrolovat její budoucnost.
Je vůbec ještě možné udržet si energii a nadšení, když podvacáté připravujete víceméně totéž? Muž za soškou Lva se o už za týden bude muset o to pokusit. Rozhovor vznikal dlouho, ale šli jsme malinko pod povrch.
Letos nás čeká kulatý dvacátý ročních výročních filmových cen Český lev. Za uplynulých 19 let uváděla večer nejedna celebrita, přičemž bylo nominováno v kategorii "nejlepší film" 61 snímků. Kdo nejvíce přirostl vašemu srdci?
Anketa už pomalu končí, jsou tu poslední dva dny, kdy můžete dát hlas svým favoritům... Hodnocení roku prostřednictvím sošek a plácání po ramenou v přímých přenosech neleží výhradně na bedrech akademiků. Hned dvojího hlasování se můžete zúčastnit i vy. Do finále ceny KINOBOX.cz postoupily v abecedním pořadí Líbáš jako ďábel, Okresní Přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, Probudím se včera, Tomorrow Will Be Better a Ve stínu.Kdo vyhraje? To je na vás!
Jakub Šmíd, student 5. ročníku režie na FAMU, je držitelem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011. Zvítězil s Neplavci, komorním teenagerským snímkem, ve kterém vystupují většinou neherci. Jakub Šmíd se s Neplavci podíval do Hongkongu i na slavný londýnský festival. Snímek bude navíc uváděn na letošním festivalu Mezipatra.
Letos již potřetí probíhá v rámci výročních filmových cen Český lev Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku. Vybraní porotci Českého filmového centra (ČFC) rozhodnou o tom, kdo postoupí do soutěžní dvacítky finalistů.
Kdyby v sobotu 3. března 2012 dorazil do pražské Lucerny, možná by se dočkal mohutných ovací ve stoje. Ne snad proto, že je na vozíku, ale především, že produkuje filmy, do kterých se jiným moc nechce. Bohužel nedorazil. Kdo je vlastně VIKTOR SCHWARCZ, producent, který chodí úzkými pěšinami, který objevuje nové talenty a který natáčí "jiné" filmy?