Film inspirovaný autentickým životním příběhem Johna Forbese Nashe ml., nositele Nobelovy ceny za ekonomii. V roce 1947 byl John přijat na prominentní univerzitu v Princetonu s pověstí zcela mimořádně talentovaného matematika. Nepodobá se svým vrstevníkům. Neúčastní se jejich zábav, žije ve vlastním, uzavřeném světě a dokonce nechodí ani na přednášky. Je doslova posedlý touhou po objevu "originální myšlenky". Nalezne ji a vysokou školu opouští jako vědec, který svojí matematickou teorií doslova převrátil naruby ekonomické teze, považované uplynulých sto let za neměnné. Získá skvělé postavení, ožení se, založí rodinu... Jednoho dne si ovšem i jeho žena Alicia musí připustit, že to, co bylo až dosud u Johna považováno za podivínství, je závažnou psychickou chorobou. Léčba je složitá a zdlouhavá, protože pacient odmítá přijmout fakt, že je vážně nemocen. Přitom se chce vrátit zpět mezi lidi, do světa vědy, kde by měl své platné místo, a všichni blízcí by mu rádi pomohli. Teprve, když přesvědčí sám sebe a zvítězí nad sebou, může vykročit za poctou nejvyšší...
Russela Crowea upřímně nesnáším a Gladiátor, byť ověnčený úspěchy, mě v tom jenom utvrdil; shlédnutí tohoto filmu mě přinutilo uznat, že je mnohem lepší herec, než se zdálo. Ron Howard z něj dostal maximální výkon v roli geniálního vědce-matematika Johna Forbese Nashe, autora teorie her, jehož výkonný mozek byl vykoupen zdánlivým podivínstvím, z něhož se postupem let vyvinula těžká schizofrenie provázená stihomamem a agresivitou. Nash zděšeně rozpoznává, že řada lidí, kteří ho dlouhá léta provázeli životem (skvělý Ed Harris, Paul Bettany), existují pouze v jeho hlavě a stále k němu hovoří. Vyléčit se nemůže, ale najde způsob, jak s chorobou a jejími projevy žít. Divák, který neměl o podobě schizofrenie konkrétní představu, je velice přesvědčivě a srozumitelně informován.
Příběh Johna Forbese jsem neznal a o filmu jsem si nenechal vyprávět, takže jsem si užil konec tak jak má být a že je sakra dobrý :) Až do poslední chvíle jsem netušil, že má schizofrenii. Russel Crowe to zahrál skvěle. Nepovažuji za jeho vrchol Gladiátora, ale právě Čistou duši.
Rozpočet filmu byl $58 milliónů, tržby celosvětově $313,542,341 miliónů.
Čistá duše byla časopisem Premiere zařazena mezi dvacet nejpřeceňovanějších filmů všech dob.
Film se točil v příběhově chronologickém časovém sledu kvůli tomu, aby Russell Crowe mohl lépe zachytit charakter, změny chování a vývoj své postavy - Johna Nashe.