Když Charles Dickens v 19. století vymyslel protivného chamtivce Ebenezera Scrooge, nemohl tušit, jak o pouhé dekády později vliv jeho napravovaného vánočního hříšníka prosákne tehdy neexistující kinematografií. K vánočním filmům neodmyslitelně patří také jejich většinou vymyšlení škůdci, jejichž chování, říkající si o místo na Santově seznamu zlobivců, vykazuje známky morálního schizmatu, dětských traumat nebo prostě potměšilého zla, které se občas zjevuje jako čisté pokopání svátečních kulturních tradic. Tihle zloduši nám nejen na Boží hod hýbou žlučí, ale svým způsobem je často můžeme mít v období druhých šancí a tolerance i rádi.
Články 23
Po komediích Sám doma či S tebou mě baví svět se stále budeme věnovat chybám ve vánočních filmech. A dnešní video si pro sebe ukradl Grinch. Samozřejmě máme na mysli hranou verzi z roku 2000 s Jimem Careym v hlavní roli, kterou lidé buď milují, nebo naprosto nenávidí. Ani tato osobitá klasika od Rona Howarda se však nevyhnula řadě chyb.
Dvaašedesátiletý Jim Carrey byl v devadesátých letech prvním hercem, jenž za jedinou roli obdržel dvacet milionů dolarů. Rekordní šek mu proplatili za komedii Cable Guy (1996) jen dva roky poté, co se širokému publiku představil hity Maska, Blbý a blbější a Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Milovaného komika s elastickým talentem, který se rozpínal i do těžkých dramatických úloh, ovšem stihly deprese. Podzim života tráví ve spirituální očistě, ale sem tam pořád pracuje – už potřetí se o Vánocích chopí záporné postavy Dr. Robotnika ve videoherní adaptaci Ježek Sonic, k čemuž jej mimo jiné přivedly ryze praktické potřeby. Jako každý člověk zvyklý na vyšší životní standard přece potřebuje vydělávat.
Netflix je také v Čechách streamovací službou s nejvíce předplatiteli, jimž může nadělit divácky vstřícné Vánoce. O druhém adventním víkendu společně zaostříme na ty vánoční pohádky, komedie, romantická dramata či akční vylomeniny, jimiž si mnohdy hektické období mohou zpříjemnit či zpestřit opravdu všichni.
Rozverná komiksová Maska vznikla před třiceti lety a stala se největším hitem Jima Carreyho roku 1994, který byl v kinematografii vlastně víc Carreyho sezónou nežli érou Pulp Fiction či Forresta Gumpa. Komik zběhlý v expresivních imitacích, stand-upech a náročné fyzické grotesce teprve vyčkával na nadšené přijetí Zvířecího detektiva Ace Ventury, když jej režisér Chuck Russell obsadil do původně skoro hororového a černohumorného mstitele Stanleyho Ipkisse. Spolu s ním se v Masce poprvé zaskvěla také tehdy neznámá modelka a aspirující herečka Cameron Diaz, již si Russell prosadil na úkor věhlasnějších jmen včetně virální zlatokopky z Playboye Anny Nicole Smith.
Oblíbený režisér Ron Howard slaví 70. narozeniny, a tak stojí za to si připomenout jeho bohatou kariéru trvající téměř celý jeho život. Howard se po úspěšné herecké dráze totiž chopil režie a postupně se vyprofiloval v jednoho z nejspolehlivějších a nejflexibilnějších hollywoodských filmařů. Zvládá totiž zpracovat skoro jakýkoli žánr hrané i dokumentární tvorby, klade důraz na hluboce lidské příběhy a jejich přehledné, divácky vstřícné odvyprávění. Kdo by s někým takovým nechtěl spolupracovat?
Svého času měl Jim Carrey odpor k natáčení pokračování a vyjma druhého Ace Ventury se podobným projektům vyhýbal. V posledních letech nicméně pookřál. Natočil dvojky k hitům Blbý a blbější a Ježek Sonic, začalo se spekulovat o dalším Venturovi a druhé Masce a nyní si oblíbený komediální herec oficiálně zapisuje do své filmografie další sequel. A s tímhle nikdo dopředu nepočítal, protože natáčení jedničky Carrey doslova protrpěl.
Filmoví tvůrci pokračují v novém trendu, který oblíbené hrdiny dětských pohádkových příběhů obrací v krvelačná hororová monstra. Po medvídkovi Pú se podobné pocty dočká i zelený protiva se srdcem menším než scvrklé rajče, jenž svou nenávist k Vánocům přetaví v krvavou sváteční mstu.
Na hororové streamovací platformě Shudder si odbyl premiéru třicet let připravovaný animovaný snímek Šílený bůh, jímž legendární trikař a animátor Phil Tippett dle kritiků stvořil své opus magnum. Odhodláte-li se jeho životní vizi zhlédnout, máte se připravit na pár bezesných nocí a znepokojivou tapiserii pekelných, brutálních i čarokrásných výjevů.
Výrazné herecké proměny jsou vděčným a poměrně častým filmovým tématem. Aktuálně zřejmě největší proměnou svého zevnějšku kvůli roli prošel irský herec Colin Farrell, jenž v novém snímku o Batmanovi výborně ztvárnil padoucha Penguina. Následujících deset populárních herců pak patří mezi ty, kteří se s pomocí špičkových maskérů dokázali změnit doslova k nepoznání.