Před čtyřiceti lety vyšel ve Velké Británii jeden z nejsilnějších protiválečných filmů všech dob, přehlížená Vražedná pole (The Killing Fields), v nichž režisér Roland Joffé mapoval kambodžskou genocidu páchanou maoistickým hnutím Rudých Khmerů ve druhé polovině sedmdesátých let. Film o národním utrpení i zárodku silného přátelství pozvedl také debutující kambodžský (ne)herec Haing S. Ngor, jenž strávil v zajetí Pol Potových stoupenců čtyři roky a za emotivní, fyzicky vyčerpávající oživení zobecněných i velmi osobních hrůz té doby zaslouženě přebral Oscara. Jeho osud, tak spjatý s trpícím lidem své země, nicméně šťastného rozřešení nedošel.
Články 45
Pokud bychom se na Amadea měli dívat jako na věcnou biografii možná nejslavnějšího skladatele všech dob, považovali bychom ji za strašlivé selhání. Ano, opravdu se zde vyskytuje množství skutečných historických postav a leckteré reálie v čele s předčasnou Mozartovou smrtí a pozdějšími Salieriho výčitkami se zakládají na pravdě. Z romantizované řevnivosti mezi oběma skladateli těžil i autor divadelní hry Peter Shaffer, který ji označil za fantazii na téma Mozarta a Salieriho. Tutéž rétoriku převzal i Miloš Forman a výsledkem je dodnes nejlepší film o hudebních skladatelích – ačkoli o jejich skutečných životech tedy nepojednává. Mistrovský opus zítra oslaví 40 let od premiéry.
Rodiče s dětmi se rozprchli na prázdniny, filmoví fanoušci pro změnu do Karlových Varů, televize ovšem hledají i tak způsoby, jak si najít cestu k divákovi. Zkouší to naštěstí i přes filmové pecky a nestárnoucí legendy, které na streamovací služby ještě nedorazily. Následující pětice titulů si vaši pozornost zaslouží i po několika zhlédnutích.
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.
Čtyři dekády po oscarovém dramatu Miloše Formana Amadeus, kterého si i mladší hollywoodská generace vysoce považuje, se pozdní život geniálního rakouského skladatele dočká televizní revize zásluhou Sky Studios. Hlavní roli Wolfganga Amadea Mozarta získal v nadcházející minisérii od Joea Bartona (Projekt Lazarus) sedmatřicetiletý herec britsko-japonského původu Will Sharpe, známý dosud především z druhé sezóny seriálu Bílý lotos.
Pětatřicetiletá americká herečka Emma Stone patří nepochybně k nejrespektovanějším a nejpopulárnějším osobnostem své generace v Hollywoodu. Má dar vybírat si role, jež kombinují divácký, kritický a akademický zájem, jak dokazuje její oscarový výkon v La La Landu. Její aktuální snímek Chudáčci půjde do českých kin koncem ledna a v USA patří mezi oscarové favority. V rámci jeho propagace se spolu s kolegy rozhovořila o svých nejoblíbenějších filmech, přičemž jejich volby vyvolaly pořádnou melu.
V 94 letech zemřel v Paříži spisovatel Milan Kundera. V exilu zde žil od roku 1975 a do Česka zavítával jen sporadicky a inkognito. Psal francouzsky, nikdy neposkytoval rozhovory pro česká média a donedávna nedával ani svolení k českým překladům svých knih. Zfilmovány byly čtyři jeho texty. Po americké adaptaci Nesnesitelné lehkosti bytí z roku 1988 se zařekl, že už nikdy neposkytne filmařům práva na zfilmování jakéhokoli svého románu či povídky.
Herecký představitel Luka Skywalkera se usilovně snažil vymanit ze stínu své průlomové role, ale často odcházel s prázdnou. Košem mu dal i český režisér Miloš Forman, jenž miláčka amerických davů odmítl ve vší upřímnosti.
Online nabídka audiovizuálního obsahu se neustále rozšiřuje a je čím dál těžší se v ní neztratit. Každý týden proto vypíchneme několik titulů hodných vaší pozornosti, které právě dorazily na některou ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci.
Český snímek Petra Václava Il Boemo pro sebe letos urval největší kus pozornosti během víkendového udílení Českých lvů. Přestože neměl nejvíc nominací, odnesl si nakonec nejvíc sošek. Celkem šest včetně nejsledovanějších kategorií nejlepší film a nejlepší režie. Za hudbu však překvapivě ocenění nezískal. Naprázdno vyšel naopak při udílení Cen české filmové kritiky. Přečtěte si recenzi snímku, který nyní můžete vidět na Netflixu.