Mělo se jednat o nový hit Český televize, který ladně naváže na popularitu Smyslu pro tumor. Jenže už z žánrového mixu a prvních ukázek bylo jasné, že to novinka To se vysvětlí, soudruzi! nebude mít u diváků vůbec jednoduché. Mysteriózní sci-fi detektivka od Matěje Chlupáčka a Michala Samira v prvním díle nejde publiku ani trochu naproti, ale navíc vlastně jako by ani nevěděla, čím chce být.
Články 12
V neděli večer začne na obrazovkách České televize nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!, který se bude snažit navázat na divácký úspěch hitu Smysl pro tumor. Žánrově by však nemohly být oba seriály vzdálenější. Po dramedii o rakovině nás totiž čeká ulítlá sci-fi parodie z dob komunismu. A tímto netradičním žánrovým mixem výčet zajímavých informací rozhodně nekončí.
O ostravském Divadle Mír poslední dobou příliš slyšet nebylo. Tým kolem Alberta Čuby, Štěpána Kozuba, Robina Ferra a Vladimíra Poláka na sebe loni na jaře upozornil hrůzostrašným patvarem s názvem Tři Tygři ve filmu: JACKPOT, od té doby si však výraznější role připsal jen Kozub. Teď však víme, co jeho kolegové v uplynulých měsících chystali.
Rok 1983, pražská laboratoř zkoumající paranormální jevy. Tvůrci oceňovaného snímku Úsvit obsadili do bláznivé a brakově stylizované série České televize s názvem To se vysvětlí, soudruzi! herecké osobnosti, jako je Jiří Macháček, Leoš Noha, Lenka Termerová nebo Jan Cina. Projekt vycházející z reálné Psychoenergetické laboratoře pod katedrami ČVUT a VŠCHT v prvním traileru působí jako divoký nástupce tuzemských Návštěvníků, s nimiž má společnou i mezinárodní koprodukci a sci-fi prvky, jež hodlá prezentovat s nadhledem a tentokrát i s kousavým postojem vůči tehdejší komunistické vládě.
V dějinách světové sci-fi máme poměrně málo utopií, kde je v budoucnosti s lidstvem a společenským zřízením vše v pořádku. Zato tu máme více antiutopií o tom, že budoucnost skončí v nějakém druhu totality, nebo dystopií, jež jsou o rozpadu demokratického řádu. Korporace se stanou mocnější než státy nebo se vlivem katastrofy dostáváme zpět na úroveň středověku nebo pravěku.
Patnáctidílný seriál Návštěvníci, jenž letos slaví neuvěřitelných 40 let od svého vzniku a má vyloženě kultovní charakter, uvádí od pátku 22. září Déčko České televize. K přehrání je rovněž na iVysílání ČT. Natáčení seriálu a jeho uvádění v minulosti provázely mnohé problémy. V tomto článku si shrneme aspoň některé z nich.
České sci-fi jsou skoro vždy komedie či parodie. Téměř nikdo si netroufá na vážná témata a seriózní vyznění. Bod obnovy je pokusem o český Minority Report nebo Půjčovnu masa. Režisér Robert Hloz se uvedl jako schopný řemeslník. Teprve druhý film ukáže, zda je v něm něco víc.
Koprodukce Československa a Německa slavila v první polovině 80. let řadu úspěchů, na něž se pokouší navázat nová generace tvůrců. Podaří se jim vytvořit stejně populární dílo, jakým byla třeba Arabela? Talentu před kamerou i za ní naštěstí není málo.
O retro dětských seriálech jsme psali již ve dvou článcích, jeden byl věnovaný zahraničním animovaným seriálům a druhý hraným pořadů pro děti v zahraniční produkci. Jelikož je ale česká tvorba pro děti velmi bohatá, nemůžeme vynechat ani tu naši.
Na televizní obrazovky se letos vrátí ikonický Pan Tau, nemluvný mim s černou buřinkou, laskavým humorem, nakloněný dětským duším a obdařený mimořádnou schopností - transformovat se do podoby loutkového panáčka.