Americká krása (American Beauty) vyvolala před čtvrt stoletím senzaci. Prostřednictvím tohoto kaleidoskopického náhledu do amerických předměstí se skoro odnikud zjevil britský režisér Sam Mendes a stal se zlatým dítětem Hollywoodu. Druhý nejlépe recenzovaný americký film sezóny a komerčně velmi úspěšný projekt na Oscarech dokonce porazil M. Night Shyamalana a Spikea Jonze, jejichž počiny Šestý smysl a V kůži Johna Malkoviche byly srovnatelnými blesky z čistého nebe. V souboji mladých režijních hvězd Mendes bezprostředně zvítězil, byť menšina kritiků jeho výhru považovala za prohru nás ostatních. O tom, jestli je Americká krása strhující podívaná, nebo kýč, se od té doby nepřestaly vést diskuze. Jakou pozici si tedy snímek zaslouží 25 let od své premiéry?
Články 51
Osmdesát pět. Tolik filmových a televizních děl od roku 1976 vzniklo na motivy fantazie Stephena Kinga, jenž své morbidní, fantaskní i nostalgické vize otiskuje do desítek tisíc knižních stránek. Nejprodávanější autor své doby si v podstatě vyčlenil samostatné zábavní impérium a vedle hororů stojí také za oceňovanými dramaty s mnoha oscarovými nominacemi. Věřte tomu, nebo ne, zlatou sošku však libovolný snímek podle Stephena Kinga získal jednou jedinkrát.
Padesátiletý představitel Batmana z trilogie Christophera Nolana se po premiéře filmu Vice roku 2018 dušoval, že s extrémními tělesnými transformacemi v zájmu vlastního zdraví skončí. Christian Bale byl jako záporák Gorr the God Butcher ve čtvrtém Thorovi (Thor: Love and Thunder) přesto k nepoznání a nyní se chopil jednoho z nejproslulejších tragických hrdinů literatury i stříbrného plátna. První fotografie z chystané adaptace románu Mary Shelley The Bride ukazují oscarového herce jako Frankensteinovo monstrum. Nevěstu si v režii Maggie Gyllenhaal (Temná dcera) zahraje oceňovaná Jessie Buckley (Men, Černobyl).
Anglický režisér a držitel Oscara za Americkou krásu (American Beauty) Sam Mendes se upsal dalšímu velikášskému projektu. V první polovině minulé dekády měl na svědomí dvě bondovky Skyfalla Spectre, nyní se však pokusí přivést na svět monumentální sérii, jejíž smysl je zatím zcela nejasný. Mendes má totiž v plánu režírovat hned čtyři filmy o kapele The Beatles.
Jen týden po uvedení za oceánem vstupuje do českých kin Premiantka (Miller’s Girl). Plakát vypadá jako vytvořený umělou inteligencí, trailer zase vyzrazuje několik důležitých příběhových zákrut. Hlavním lákadlem zůstává herecké obsazení, jemuž vévodí jedna z nejzářivějších mladých hvězd Jenna Ortega, známá především díky seriálové Wednesday. Sekunduje jí zkušený Martin Freeman neboli Bilbo z hobití trilogie. Ale ačkoli se oba evidentně snaží, rozklížený scénář jim neustále podkopává nohy.
Líbil se vám Zabiják Davida Finchera? Pak právě pro vás máme tipy na deset dalších kousků, v nichž zabijáci všeho druhu hrají hlavní role a které najdete na českých streamovacích službách. A na úvod dodáme, že Leon a Brutální Nikita chybí čistě proto, že pohříchu zatím nikde dostupní nejsou.
Kevin Spacey se po konečném verdiktu britské poroty, která jej po dvoudenním rozhodování zprostila viny ve všech devíti bodech obžaloby, utápěl v slzách. Čtyřiašedesátiletá hvězda seriálu Dům z karet a držitel dvou Oscarů se u londýnského Southwark Crown Court bránil čtyři a půl týdne a navzdory přetrvávajícím pochybnostem už podruhé odchází jako vítěz. Loni uspěl také proti mnohamilionové žalobě herce Anthonyho Rappa, jehož měl sexuálně obtěžovat roku 1986.
Příběh o lásce pomalu stárnoucí psychicky nemocné ženy a černošského mladíka během necitlivých osmdesátých let. Setkali se v pomalu upadajícím kinopaláci. Pokud vám to zní jako námět vygenerovaný umělou inteligencí na základě všech oscarových filmů, začínáte tušit problém filmu Říše světla.
Dále upoutávka na žraločí akčňák od režiséra posledního Ramba, laciné béčko s hvězdou, která znovu padla, a nejnovější adaptace klasického románu H. G. Wellse Válka světů.
Každoroční festivalová sezóna je v plném proudu a jejím pomyslným završením bude samozřejmě předávání Oscarů. Sázkové kanceláře mají o favoritovi jasno a i někteří akademici či analytici nás navádějí k pravděpodobným výsledkům.