Meteorologie je disciplínou nepředvídatelnou, i když právě o co nejvěrnější predikce počasí se odborníci na atmosférické jevy snaží. Lidem to pomůže naplánovat si pěknou dovolenou nebo se vyhnout extrémním nebezpečným situacím. Byly ale časy, kdy na dokonalé předpovědi závisel osud největší vojenské operace druhé světové války. Chystaný historický snímek Pressure zmapuje 72 hodin před vyloděním spojeneckých vojsk u břehů Normandie v rámci operace Overlord, ke které došlo 6. června 1944, zkráceně na Den D. Britského meteorologa pověřeného životním úkolem ztvární herec Andrew Scott, jenž se na jaře zaskvěl v mysteriózní netflixovské adaptaci Ripley, a role generála, pozdějšího 34. prezidenta Spojených států Dwighta D. Eisenhowera, připadne oscarové hvězdě Mumie Brendanu Fraserovi.
Články 60
Všichni chápeme, že Hollywood funguje jako ustrašená skupina superkonglomerátů, co se zuby nehty drží trendů a není schopna a ochotna přijít s něčím novým, dokud nestojí vyloženě na pokraji krachu. Když se tedy začíná šuškat o návratu Mumie (The Mummy), víme, že se parta producentů snaží vyždímat naši nostalgii, co to jen jde, a najít nejméně riskantní řešení současné krize blockbusterů. Ale víte co? V tomhle jednom případě to je úplně jedno. Mumie z roku 1999 je film jako dělaný pro comeback blockbusteru nepošpiněného nolanovským pseudorealismem a deadpoolovským popcynismem. Sem s ním!
Oběšení není žádná sranda. Pro odsouzené smolaře je to naopak to poslední, co si v životě vyzkouší. Dle vlastních slov měl k hořkému konci blízko také Brendan Fraser, jenž se nenechával zastupovat kaskadérem, když jeho postava Ricka O'Connella musela strčit hlavu do oprátky v dobrodružné klasice Mumie (The Mummy). K riskantnímu momentu se po čtvrtstoletí vrátil také režisér Stephen Sommers, který jej označil za přefouknutý, i když stále poněkud hazardní.
Dobrodružná klasika Mumie (The Mummy) s Brendanem Fraserem a Rachel Weisz znovu zalila kinosály odstíny saharské pouště rovné čtvrtstoletí po premiéře. Oblíbený trhák Stephena Sommerse, jenž mumifikovaného kněze Imhotepa (Arnold Vosloo) znovu vzkřísil pro zábavné pokračování Mumie se vrací, si z 1200 severoamerických kin odnesl přes milion dolarů. To je vzhledem k tržbám v hodnotě 416 milionů dolarů, jež Mumie posbírala během prvního uvedení, možná zanedbatelné. Přesto se vyrojila přání, která vzývají opožděnou výrobu čtvrtého dílu – trojka s podtitulem Hrob Dračího císaře se ostatně pod vedením Roba Cohena moc nepovedla a Fraser by se návratu do úlohy Ricka O'Connella nebránil
Od jeho zrodu uplynulo takřka 130 let a malajský tygr Sandokan zůstává jednou z nejslavnějších postav dobrodružné literatury. Hrdina z pera italského spisovatele a námořníka Emilia Salgariho, jenž prvně pozvedl šavli proti britským kolonizátorům v románu Tajemství černé džungle roku 1895, našel v 70. letech ikonického představitele v indickém herce Kabirovi Bedim. Ten si roli zopakoval ještě v 90. letech díky seriálu Sandokanův návrat, od té doby uhrančivý pirát stojící jako inspirace i filmovým drsňákům spaghetti westernů z televize zmizel. Vrátí se až nyní díky italskému rebootu od tvůrce Lucy Bernabeiho, v němž po Bedim přebírá otěže turecká hvězda Can Yaman.
Na úplném počátku byla zábavná dobrodružná atrakce v Disneylandu. Asi nikdo nečekal, že když přišel producent Jerry Bruckheimer s nápadem tento námět zfilmovat, dá vzniknou jedné z nejúspěšnějších filmových sérií na světě. Piráti z Karibiku slavili úspěch po celém světě a my si je teď připomeneme.
Když jsou vašimi příbuznými Henry, Peter a Jane Fondovi, máte cestu k hollywoodskému výsluní zdánlivě usnadněnou. Dnes šedesátiletá Bridget Fonda si to namířila mezi hereckou smetánku ve čtyřiadvaceti letech a v devadesátkách byste těžko hledali pilnější umělkyni s pestřejším výběrem rolí, od těch akademicky vážených až po absolutně kultovní. Sympatická blondýna ovšem nepotismus těžce snášela a poté, co si roku 2003 při vážné autonehodě poranila obratel, se ze showbyznysu i z veřejného života kompletně vytratila.
Brendan Fraser, jehož velký filmový návrat dal dokonce vzniknout novému slovu „breinaissance“, získal v letošním roce Oscara za ztvárnění protagonisty snímku Velryba. A už si také vybral další roli. Bude jí komedie studia Searchlight Pictures Rental Family japonské režisérky Mitsuyo Miyazaki.
Čerstvý oscarový vítěz Brendan Fraser, jehož herecký comeback nedávno oslavoval celý internet, má v novém filmu Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce (The Killers of the Flower Moon) epizodní roli. Především svým zuřivým nástupem v soudní síni, kde jím ztvárněný právník W. S. Hamilton soptí nad neschváleným svědectvím svého klienta Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio), však hvězda Mumie vyvolala pozdvižení. Část publika jeho kreaci vyzdvihuje jako věrnou knižní předloze a myšlenkám snímku tepajícího do hamižného a zkorumpovaného systému, ostatní však poukazují na přehrávání a Frasera přirovnávají k vysmívané animované postavě.
Jean-Claude Van Damme nikdy nebyl zárukou dobrého filmu, jenže třicet let starý Živý terč měl jednu nepopiratelnou výhodu. Za kormidlo se postavil ikonický čínský režisér John Woo, jehož rané asijské filmy vyšlapaly cestu Smrtonosné pasti i Johnu Wickovi, a víc pozornosti než belgickému mistrovi roznožek připadlo dvojici chladnokrevných záporáků v podání Lance Henriksena a Arnolda Voslooa.