Společnost Disney má v zádech letitou historii filmových i seriálových projektů, do nichž více či méně nápadně začleňuje queer postavy nevyznačující se heterosexuální orientací (též LGBTQ+). Zatímco dříve to značilo spíš charakterní stigma a takové vedlejší postavy bývaly automaticky záporné, v posledních letech se obecně k menšinové reprezentaci přistupuje empatičtěji. Snímek Divnosvět (Strange World) před dvěma lety disponoval prvním otevřeně gay protagonistou Disneyho animáků a podle herce Harveyho Guilléna (seriál Co děláme v temnotách) nebude trvat dlouho, než se queer zastoupení dočká i jedna z nejzákladnějších pohádkových figur, totiž Disneyho princezna.
Články 83
Příběh kolouška Bambiho z roku 1942 patří k těm méně známým, ale o to víc traumatizujícím disneyovkám. Zachycuje totiž smrt maminky hlavní postavy. Zdá se, že nová verze, která bude fotorealistická, bude v něčem vůči publiku citlivější.
I když už oscarové ceremonie nemají punc tak zásadní události jako před lety, zisk této sošky je stále nejkřiklavější známkou úspěchu ve filmové branži. Většina milovníků a milovnic kinematografie také ví, že v předvečer rozdávání prestižních plešounů v Los Angeles probíhá i vyhlašování nejhorších snímků roku.
Pro spoustu herců a hereček je představa, že by jimi natočený film mohl vést k pokračování, případně rovnou k letité franšíze, v podstatě splněným snem. Jde o jisté peníze, budou pravidelně vidět a kdo by nechtěl mít ve filmografii další hit?
Byly doby, kdy byl muzikál považovaný za nejfilmovější z filmových žánrů. Nabízel uspokojení všech vjemů způsobem, na jaký se zmůže jen stříbrné plátno. Dokonalá vystoupení pánů a dam v těch nejelegantnějších róbách nás zvou do světa, kde neexistují opravdové starosti a každá emoce ožívá hudbou. Časem se to samozřejmě trochu zkomplikovalo… Podívejme se tedy na některé z nejdůležitějších a nejlepších muzikálů všech dob.
Před třiceti lety měl premiéru slavný animovaný snímek, který představil romantizovanou verzi Blízkého východu i průlomovou dabingovou roli Robina Williamse. Aladin dnes patří do Disneyho zlatého fondu, jeho cesta na stříbrné plátno však byla velmi trnitá.
Robin Williams by dnes oslavil jednasedmdesáté narozeniny, kdyby o něj svět před osmi lety nepřišel. Táta v sukni, Dobrý Will Hunting a Společnost mrtvých básníků jsou jen některé z jeho velkých rolí, které se navždy zapsaly do dějin filmu.
Konečně známe jméno režiséra hrané verze disneyovského Herkula. Bude jím Guy Ritchie, který má na kontě už hraného Aladina. Druhou šanci tak dostává příběh, který před čtvrt stoletím u publika tak úplně neuspěl.
Dalo by se říci, že téměř všechny animované snímky mají jeden společný rys – roztomilá zvířátka, která hlavním hrdinům pomáhají. Mívají různou podobu i velikost a mohou být nejen skutečná, ale i z kouzelného světa nebo mimozemského původu. Jejich úkol je ale jasný – doprovázet hlavní hrdiny na jejich dobrodružství a zaujmout svou roztomilostí.
Pokud máte v Hollywoodu jako herec či herečka zvučné jméno, můžete si klást podmínky, o nichž si ostatní mohou nechat pouze zdát. A pokud se vám shodou okolností úplně nechce účinkovat v projektu, který vám vnucuje agent, potažmo jde o pokračování rozjeté série, svou neochotu lze snadno vyjádřit v absurdních natáčecích požadavcích. Prestiž jediného jména ostatně často převyšuje potenciál dané látky a producenti se neštítí vyplnit dost náročná přání, aby vysněného herce dostali na palubu.