Stál za vznikem filmů jako Zánik samoty Berhof, Smrt krásných srnců, Lea, Kolja, Tmavomodrý svět, Tobruk nebo Nabarvené ptáče. Na kontě má sedm Českých lvů, druhý nejvyšší počet. Sám o své úloze kameramana říká, že slouží především příběhu. Profesor Vladimír Smutný oslavil 13. července osmdesáté narozeniny. Pojďme si připomenout jeho bohatou kariéru.
Články 39
Tento čtvrtek vstoupil do českých kin v pořadí desátý celovečerní hraný snímek režiséra Jana Svěráka, povídková komedie Betlémské světlo. Držitel studentského Oscara za Ropáky (1988) a zahraničního za Kolju (1996) pomáhal formovat tuzemskou porevoluční kinematografii řadou památných snímků. Pojďme si kariéru Jana Svěráka připomenout chronologicky prostřednictvím jeho snímků počínaje Obecnou školou (1991).
Betlémské světlo je zřejmě poslední film, na němž spolupracovali otec a syn Svěrákovi. A je to poprvé, co se nesnaží vyprávět souvislý a soudržný příběh. Určitá rozpadlost díla však není omylem. Z dosavadních hodnocení to vypadá, že jde také o nejhorší film, který tato dvojice stvořila. Zkusme se na něj ale podívat trochu jinak.
Pět let po nostalgickém retru Po strništi bos přichází osvědčená a populární autorská dvojice Zdeněk a Jan Svěrákovi s komedií ze současnosti.
Animovaný snímek Myši patří do nebe vznikl v české, francouzské, slovenské a polské koprodukci. Jeho tvůrci v čele s režiséry Janem Bubeníčkem a Denisou Grimmovou vsadili na loutkovou animaci a hrdě tak navazují na tradici loutkářství u nás.
Scenárista a herec Zdeněk Svěrák dnes slaví 85. narozeniny a my vám při té příležitosti otevíráme rozhovor z roku 2010, který byl pořízen na filmovém festivalu ve Zlíně. PŮVODNÍ TEXT: K vrcholům 50. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně bezpochyby patřilo setkání scenáristy, herce, textaře a cimrmanologa Zdeňka Svěráka s diváky. Vyprávěl o tom, čím chtěl být jako dítě, kdo je vinen tím, že začal psát filmové scénáře, jak za totality bojoval s cenzurou, kdy synovi nadával do hajzlů i kdo je vrchním dodavatelem hlášek do jeho filmů.
Do našich kin se dostává vpravdě neobvyklý počin, to jest krátká akční komedie (necelých 30 minut) a dokument o akčních scénách v českých filmech (necelá hodina), obojí od mladého Jana Haluzy.
54. ročník Mezinárodního Filmového Festivalu Karlovy Vary poodhalil program, představil oceněné a netradiční plakát. Filmový svátek se v lázeňském městě uskuteční od 28. června do 6. července.
Až na pár vyjímek jsou to filmy, které diváky zase tolik nezaujaly, ale mohli byste je znát. Skrývají v sobě svou kvalitu. Psali jsme, že filmový kritik není klasický divák, možná by rád točil filmy, vyprávěl příběhy, ale jen o nich píše a odborně rozebírá. Když český kritik rozebírá české filmy, prohloubí se osobní přístup a osobní znalost tvůrců a herců, což často ovlivní výsledek.
Novinka tvůrčího dua "Svěrák-Svěrák" konečně vyrazila do českých kin v plném nasazení. Snímek měl k dispozici 160 kin a podle očekávání skončil v čele návštěvnosti.