Baader Meinhof Komplex ⭐ 78% [The Baader Meinhof Complex] (2008) | Kinobox.cz

Baader Meinhof Komplex

78%
Baader Meinhof Komplex
Německo na prahu sedmdesátých let. Andreas Baader, Ulrike Meinhofová a Gudrun Ensslinová, děti příslušníků "nacistické generace", bojují proti všemu, co pokládají za projevy "nového fašismu": americká politika ve Vietnamu, vykořisťování zemí třetího světa, postoj Západu k doutnajícímu blízkovýchodnímu konfliktu. Samotná skupina se postupně víc a víc radikalizuje, nakonec vznikne Frakce Rudé Armády (RAF) - teroristická skupina, která v zemi organizuje stále krvavější atentáty a vraždí prominentní politiky a podnikatele. Na druhé straně stojí Horst Herold, šéf Spolkového kriminálního úřadu, který činy celé skupiny ostře odsuzuje a RAF úspěšně pronásleduje, motivaci teroristů se zároveň pokouší porozumět.



Chrustyn
Chrustyn
44 065 bodů
10
Zatímco v roce 68 Českou republiku "přátelsky" navštívil Sovětský svaz pomocí tanků v sousedním Německu probíhala řada protestů zaměřující se převážně na zbytečnou válku ve Vietnamu. A právě tato doba protestů a nespravedlnosti pomohla ke vzniknu teroristické skupiny RAF. O této skupině natočil režisér filmu "Děti ze stanice Zoo" do detailu přesný, zajímavý a hlavně výborný snímek. Vše co se ve filmu odehrává vychází z přesných historických reálií a díky této přesnosti a režisérské preciznosti se z filmu stává takřka dokumentární zážitek. Všechny akce, které ve filmu skupina provede vypadají naprosto reálně a když se ve filmu střílí nebo něco vybuchuje opravdu to vypadá, že se střílí a že to bouchá. Autentičnosti dopomáhá i fakt, že převážná část hereckého obsazení se skládá z neznámých ale velice dobrých herců. Ostatní aspekty jako hudba, kamera a převážně režie, také fungují na výbornou a jediné co trochu kazí výsledný dojem je kolísavá kvalita filmu, kdy se dokonalé scény střídají se scénami slabšími. To je však malá piha na kráse této strhující a zábavné lekce dějepisu. Nejlepší německý film co jsem viděl.
Pete69
Pete69
33 086 bodů
7
Dění kolem RAF je pro ty, kteří to nezažili velmi zajímavé, to co se dělo v Evropě ještě před pár desetiletími je dnes těžko uvěřitelné. Terorismus z vlastních řád, zajímavě natočené teroristické útoky, na druhou stranu herci žádná sláva, nikdo to nevzal na sebe a tak to byl takový dokument bez výrazné herecké osobnosti z řad RAF. Celkový dojem z filmu mám ale více než dobrý.
kunafix
kunafix
20 052 bodů
8
S nehynoucí atmosférou 70. let, stejně jako francouzské filmy o Mesrinovi, se mi tenhle film dostal pod kůži. Přestože nejsu anarcháč, s mnoha jejich názorama se shoduju a škoda, že v dnešní době už lidi nemají tu správnou náturu k revoluci. Takže tématem mi to zabrnkalo na strunu a rozechvělo se mi chřípí, chch. A to jsem na to původně koukal jenom kvůli tomu, že firma, kde dělám, se jmenuje podobně jak ten film. Je to prostě realisticky vykreslená epizoda z podělanejch německejch dějin. Film nestojí ani na straně dobra, ani na straně zla a to se jenom tak nevidí. 4 hvězdy dávám jenom kvůli tomu, že existujou mnohem lepší filmy...

Dodatečné informace

Původní název:
Baader Meinhof Komplex (více)
  • Německo Baader Meinhof Komplex
  • Německo A Baader-Meinhof csoport
  • Německo Baader - Meinhof
  • Německo Bir terör filmi - Der Baader Meinhof
  • Německo Der Baader Meinhof Komplex
  • Německo La banda Baader Meinhof
  • Německo La bande à Baade
  • Německo La Bande à Baader
  • Německo O Complexo Baader Meinhof
  • Německo O Grupo Baader Meinhof
  • Německo R.A.F. Facción del ejército rojo
  • Německo RAF Facción del ejército rojo
  • Německo The Baader Meinhof Complex
  • Německo To symplegma Baader Meinhof
Premiéra v ČR:
9. 4. 2009
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Německo, Francie, Maroko, USA
Rozpočet:
27 mil. USD
Tržby:
26,94 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:

Podobné


  • Matka herečky Hannah Herzsprungové Barbara Herzsprung měla za spolubydlící na internátní škole skutečnou Susanne Albrechtovou. Albrechtovou, jednu z postav filmu, ztvárnila Hannah.
  • Publicistka Bettina Röhl film tvrdě zkritizovala v listu Die Welt. Jde prý o technicky dokonalý film, ale nepřináší nic nového, jen opakuje staré mýty a klišé.
  • Kdekoliv to bylo možné, jsou ve filmu použity původní dialogy, tak jak je zachytily originální dokumenty (proslovy, psané texty) nebo na základě vyprávění očitých svědků. Hovory mezi uvězněnými vůdci RAF se odehrávaly pomocí tajných zpráv, které si mezi sebou vyměňovali. Stejně maximálně byly využity původní fotografie, dokumenty a novinové články.