Fanny a Alexandr

77%
Fanny a Alexandr
Velkorysý tříhodinový projekt (v televizní verzi pětihodinový) realizoval Bergman ve své vlasti po několikaletém exilovém pobytu v Německu, kam se uchýlil na protest vůči skandální daňové aféře. Rozsáhlá rodinná měšťanská freska z počátku našeho století se očividně zrodila z Bergmanových autobiografických vzpomínek na dětství, i když těžil i z bohaté dětské fantazie. Ačkoli tento film zamýšlel jako poslední filmové dílo, své rozhodnutí od té doby už několikrát porušil. Přesto jej lze považovat za umělecky vrcholné dovršení jeho filmařské dráhy. Film představuje antologii Bergmanova díla, jež v souhrnu nabylo mocné pozitivní energie. Starý mistr překvapivě prosvětlil své celoživotní chmury a pohlédl na lidskou bídu a utrpení s vyrovnaností a úsměvem, který v jeho filmu umí vykouzlit šarmantní babička Ekdahlová. Nejroztodivnější lidské osudy členů Ekdahlova klanu - viděny dětskýma očima citlivého Alexandra - jsou ztlumeny, humorizovány nebo zaplašeny čarodějnými kouzly židovského starožitníka Izáka. Problémy lidské existence, které v někdejších Bergmanových filmech navozovaly tragickou tóninu nebo vedly ke skepsi či deziluzi, jsou v tomto filmu moudře odsouvány do pozadí sub specie aeternitatis. Finální rodinná oslava, kde se všichni radují ze života a z dobra zvítězivšího nad zlem, je téměř pohádkově idylická a zazní jako hymnická oslava všelidské pospolitosti a lásky. Oscar 1984 (nejlepší zahraniční film roku), BAFTA (nejlepší film roku), CÉZAR 1983 (nejlepš film roku), Zlatý glóbus 1984 (nejlepší film roku), Guldbagge 1984 (nejlepší film i režisér roku), Benátky 1983 (cena FIPRESCI).



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
10
Moje první setkání s Bermanem dopadlo nad očekávání skvěle. 3 hodinová rodinná sága viděná očima malého chlapce byla velice zajímavá. Filmu dodávala kouzlo skvělá kamera, hudba a výborné herecké výkony. Dokonce ani tříhodinová délka nebyla přetažená a žádná scéna nebyla zdlouhavá nebo zbytečná. Pro mě nejlepší a nejpřístupnější Bergman.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
6
Za mě slabší snímek z těch, které jsem zatím od Ingmara Bergmana viděl. Budu se opakovat, ale jeho dílo neumím docenit a téměř všechny filmy mě dokonale vysají z energie. Jeho rukopis je jasný a artový, některé filmy, jako třeba Personu jsem si zamiloval. Fanny a Alexandr se ale rozvíjí žalostně pomalu a první polovinu jsem se bez uzardění prostě nudil. Poslední třetina je výživná a má hloubku.
Fingon
16 896 bodů
8
Kdyby to nenatočil Bergman, asi by mne to podle námětu moc nezaujalo. Takhle jsem si sedl a díval se a díval a díval...

Dodatečné informace

Původní název:
Fanny och Alexander (více)
  • Švédsko Fanny a Alexandr
  • Švédsko Fanny och Alexander
  • Švédsko Fanny a Alexander
  • Švédsko Fanny & Alexander
  • Švédsko Fanny and Alexander
  • Švédsko Fanny e Alexander
  • Švédsko Fanny et Alexandre
  • Švédsko Fanny i Aleksander
  • Švédsko Fanny ja Alexander
  • Švédsko Fanny kai Alexandros
  • Švédsko Fanny og Alexander
  • Švédsko Fanny und Alexander
  • Švédsko Fanny y Alexander
Premiéra v ČR:
15. 1. 2004
Země původu:
Švédsko, Francie, Západní Německo
Rozpočet:
6 mil. USD
Tržby:
6,8 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:

Podobné



  • Roli biskupa Edvarda Vergéruse napsal Ingmar Bergman s ohledem na Maxe von Sydowa. Když byl scénář dokončen, byl von Sydow osloven, aby si zahrál tuto roli, která by byla jeho první v Bergmanově filmu od filmu Dotek (1971). Von Sydow byl ochotný a vlastně se na roli velmi těšil. Bergman o tom však nevěděl, protože von Sydow se v té době nacházel v Los Angeles a bylo možné se s ním spojit pouze prostřednictvím jeho agenta, který v souladu s tím, co považoval za von Sydowův zájem, řekl Bergmanovi a jeho producentům, že von Sydow by roli hrál pouze v případě, že by měl kromě svého platu i procenta ze zisku filmu. Producenti, kteří již byli finančně napjatí, samozřejmě nesouhlasili a agentovi řekli, že takový kompromis bohužel není možný, a začali hledat jiné herce pro tuto klíčovou roli. V době, kdy se von Sydow dozvěděl, proč mu byla jeho milovaná role odebrána, byl již do role biskupa obsazen Jan Malmsjö a von Sydow tak přišel o možnost zahrát si v tom, co se později stalo Bergmanovým „posledním filmem“ (ačkoli si ještě zahrál klíčové role ve filmech S nejlepšími úmysly (1992) a Enskilda samtal (1996), které Bergman napsal). Von Sydow byl kvůli tomuto incidentu rozzuřený a podle některých svědectví k němu po zbytek života choval hořkou zášť.
  • Režisér Ingmar Bergman trpěl během natáčení vážnými záchvaty hypochondrie a představoval si, že dostal rakovinu varlat i žaludku zároveň.
  • Ingmar Bergman měl na mysli Ingrid Bergmanovou, když psal roli Heleny Ekdahlové, babičky Fanny a Alexandra. Roli nakonec získala Gunn Wållgrenová.