Osmašedesátiletý oscarový herec Denzel Washington se nebojí velkých výzev. Poté, co příští rok sehraje důležitou úlohu ve druhém Gladiátorovi, vytáhne do starověkého Říma také na válečných slonech. Dle čerstvých informací si totiž zahraje kartágského vojevůdce Hannibala (247 – 183 př. n. l.), jenž platí za geniálního stratéga, který Římskou říši dobýval během proslulé druhé punské války. Zatím nepojmenovaný historický snímek natočí pro Netflix hercův tradiční režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) dle scénáře Johna Logana (Gladiátor, Poslední samuraj).
Články 13
„Vy se snad nebavíte?“ křičel Russell Crowe před třiadvaceti lety na publikum v gladiátorské aréně. V sandálovém velkofilmu Ridleyho Scotta ztvárnil zrazeného římského vojevůdce Maxima, jenž bojuje za svobodu i za lepší zítřky zkorumpovaného impéria. Lidé se v kinech bavili náramně a Hollywood dvě dekády vymýšlel, jak na Gladiátora navázat. Zodpovědnost si ponechal sám Scott a natáčení dvojky začne už koncem měsíce, přičemž herecká sestava se rozrůstá o jednoho oscarového uchazeče za druhým.
„Zhlédněte toto mistrovské dílo tak, jak bylo doopravdy zamýšleno.“ Tento slogan najdeme na přebalech mnoha nosičů s úspěšnými filmy, jejichž tvůrci cítili nutnost vrátit se po premiéře do střižny a tu něco přidat, ubrat, přehodit. Podívejme se na deset nejvýraznějších režisérských sestřihů filmové historie.
Držitel dvou Oscarů, pětaosmdesátiletý herecký veterán Anthony Hopkins, jde z role do role. Po čtyřech letech se vrátí na televizní obrazovky v historickém seriálu Rolanda Emmericha Those About to Die, v němž ztvární římského vojevůdce, reformátora a císaře Vespasiána. Naváže tak na úlohu Vespasiánova syna a následníka, již si zahrál ve filmu Titus z roku 1999.
Dosažení herecké star power často nijak nesouvisí s tím, jak kvalitní filmy vlastně natáčíte. Následujících osm herců a hereček většina lidí zná i podle jména, ačkoli z jejich filmografie se vyplatí seznámit maximálně se dvěma povedenými tituly.
Souběžně s ústupem koronaviru se ve světě filmu rozmáhá trend comebacků či nostalgických návratů a dlouho zapomenuté osobnosti se k radosti internetových komunit probouzí k druhému životu. Nostalgie se letos projevuje více než kdy předtím a při pohledu na oscarové predikce není pochyb, že mnoho nejen hollywoodských tvůrců nebo tematických látek zažívá renesanci.
Vangelis, řecká hudební ikona a oscarový skladatel, zemřel v 79 letech. Novátorský a experimentální skladatel je legendou syntezátorové a elektronické hudby, jeho rozmanitá hudba však nepodléhala žádným žánrovým konvencím.
Současná situace na Ukrajině otřásla celým západním světem. Přesto se ale mezi slavnými zahraničními celebritami najdou tací, kteří s Putinem a jeho politikou i nadále sympatizují. Proč je tomu tak?
Mezi umělci západního světa najdeme minimum těch, kteří by podporovali ruského prezidenta Vladimira Putina. Zvláštní místo mezi nimi zaujímá 75letý scenárista a režisér Oliver Stone, který se sice nyní distancuje od ruského válečného tažení na Ukrajinu, ale přitom ještě před pár lety o Putinovi točil a vytvářel o něm zavádějící uklidňující portrét. Stonea je sice těžké pochopit, ale není ani snadné jej úplně odsoudit.
Ačkoli se dokázali prosadit a být hlavními tvářemi velkých hollywoodských produkcí, spolupráce s následujícími herci a herečkami se studiím v posledních letech moc nevyplácí. Jejich filmy totiž místo očekávaného výdělku často končí v obrovském minusu, tudíž není vyloučené, že mnoho z nich už v úspěšném velkofilmu nikdy neuvidíme.