Metropolis

80%
Metropolis
V roce 2027 propukají ve městě budoucnosti nepokoje mezi nespokojenými dělníky a bohatou honorací žijící si na výsluní. Freder, syn vládce města, na vlastní kůži poznává nelidské podmínky, na kterých město jeho otce stojí, a propadá lásce k Marii, kázající dělníkům o lepším světě. Zanikne město jako bájná babylonská věž, nebo dojde ke smíru? (Letní filmová škola)



Chrustyn
Chrustyn
44 075 bodů
8
Jedna z největších filmových klasik, která má i po 80-ti letech své kouzlo.
Pete69
Pete69
33 086 bodů
7
Těžko se dnešnímu divákovi hodnotí téměř sto let starý němý film, ale tohle prostě zanechá dojem. Kultovní už je jen znovuzrození filmu, který byl nalezen až v roce 2008 a mohl být zrestaurován ze dvou "pásků". Dílko je to ale skvělé i po technické stránce a muselo to dát tehdy hromadu práce. "Prostředníkem mezi mozkem a rukama, musí být srdce" v tomto duchu se line celý příběh, lehce naivní, trošku futuristický, chvílemi úchvatný i nudný.. každopádně klobouček dolů.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
10
Metropolis je město rozdělené do dvou částí. V podzemí pracují dělníci na vyšší třídu boháčů, které vládne Fredersen. Jeho syn Freder se zamiluje do dělnické dívky Marie a rozejde se proto se svým otcem. Fredersen nechce podcenit vliv Marie na dělníky a proto nechá šíleného vědce sestrojit robota, který je Marii navlas podobný. Falešná Marie vyzývá dělníky k ničení strojů, což přeroste v obrovskou rebelii. Film končí smírem, že se obě strany potřebují. Nejdražší německý film ve své době pokryl 7 milionové náklady jen z malé části a kritika byla neúprosná. Dnes je však jasné, že tento silně expresivně formalistický snímek má pevnou pozici v dějinách filmu. Ve filmu jsou výtvarně vytříbené scény a skvělé dekorace. Absolutně nejslavnějšími ingrediencemi tohoto filmu je futuristická architektura utopického velkoměsta, která inspirovala tvůrce Blade Runnera a pochopitelně slavná scéna oživení robota. Metropolis byl oblíbeným filmem Adolfa Hitlera, což není směrodatné, ale můj oblíbený film je to také.


Dodatečné informace

Původní název:
Metropolis (více)
  • Německo Metropolis
  • Německo Metoroporisu
  • Německo Metrópolis
  • Německo Mitropolis
  • Německo Thành Phố Trung Tâm
  • Německo Метрополис
  • Německo Метрополіс
  • Německo 大都会
  • Německo 大都會
Premiéra v ČR:
18. 12. 2024
Země původu:
Německo
Rozpočet:
5,3 mil. USD
Tržby:
1,35 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné



  • V roce 1984 byl film restaurován, přestříhán tak, aby místo mezititulků byly použity titulky, přebarven a opatřen syntezátorovou hudbou s hvězdami let 1979 a 1980 Bonnie Tyler, Freddiem Mercurym, Adamem Antem, Patem Benatarem a Loverboyem. Tato "modernizovaná" verze nese název "Giorgio Moroder presents Metropolis" pro Morodera, který je autorem většiny nové hudby.
  • V říjnu 1984 se konala světová premiéra digitálního zvuku v kině, při níž byla použita Moroderova digitálně nahraná verze filmu "Metropolis". Akce, kterou aranžoval John Allen ze společnosti High Performance Stereo, se konala v divadle Magestic Century Plaza Theatre v Los Angeles a byla určena pouze pro pozvané hosty z řad několika stovek profesionálů v oboru zvuku. Protože v té době neexistovala technologie umístění digitálního zvuku na film, byl pětistopý diskrétní zvuk nahrán na průmyslový digitální magnetofon Sony 3324 a synchronizován s obrazem. Zvukový systém použitý k prezentaci této historické události byl systém HPS-4000 Johna Allena a měl akustický výkon odpovídající deseti symfonickým orchestrům.
  • Když Fritz Lang v roce 1924 navštívil USA kvůli premiéře filmu "Nibelungové: Smrt bohatýra" (1924), se při pohledu na panorama New Yorku inspiroval k filmu "Metropolis". Napsáním románu pověřil svou ženu Theu von Harbou, která později spolupracovala i na scénáři.